sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ali KURT

18 Ocak 2018 Perşembe Saat: 21:19

Çırak Aranıyor

Ali KURT

Ülkemiz eğitim sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığı şu dönemlerde, mesleki eğitimde neredeyiz ve nereye doğru gidiyoruz, biraz değinmek istiyorum.

Şöyle başınızı kaldırıp üç beş işletmeye gittiğiniz zaman mesleki eğitimde lime lime olduğumuzu görebilirsiniz. Genç nüfusumuza ne doğru düzgün bir meslek öğretebiliyoruz ne de bir meslek alanında çırak , kalfa , usta olmaya karar vermiş gençlerimizi bu konuda yeterince destekliyoruz.. İnsanın aklına şu soru geliyor, Kalifikasyon mu? Diploma mı? Gerçekten ortaya bir kaos çıkıyor. Mahalledeki berbere sorduğunuzda çırak bulamadığını, gelecek için bir usta yetiştiremediğini söylüyor. Sanayiye gittiğinizde Çırak ve kalfa arandığını , gelecekte mesleğimi devredeceği bir kişiyi bulamamasından yakınıyor. Bakkala, fırına, konfeksiyoncuya.. Nereye giderseniz gidin , hemen hemen her meslek grubu kendisine çırak ve kalfa bulamıyor.

MESLEK LİSELERİ NE İŞ YAPAR?

Bu durum, gelecekte ülkenin her alanını olumsuz etkileyecek bir durum değildir de nedir? Bir eğitimci olarak sormak istiyorum ; Meslek Liseleri ne iş yapar? Çıraklık eğitim merkezleri ne yetiştirir? Kimse bana kızmasın ama hükümetler, Çıraklık eğitim merkezlerine ve Meslek Liselerine ‘sözde’ önem veriyorlar. Uzun lafın kısası ülkemizde biri olsa diğeri olmuyor. Çıraklıktan gelse iş yapabilecek ama yeterli bir belgeye sahip olamayacak. Meslek Lisesine gitse , yeterli bir belge alacak fakat işten anlamayacak.. Bu bir kaos değildir de nedir?..

Henüz üniversiteye gitmemiş, diplomalı işsizler ordusu her geçen gün büyüyor. Elinden hiçbir iş gelmeyen , bir musluk tamirini yapamayan , bir elektrik prizini sökemeyen,  bir bisiklet tekerini şişiremeyen milyonlarca diplomalı gencimiz var. Öyle bir hale geldik ki ; inşaatta, tarlada, atölyede, sokakta, fabrikada çalışacak insan bulamıyoruz. Herkesin gözü koltukta, eli masa başı işlerde. Dikkatinizi çekmek isterim , bu şekilde milyonlarca lise mezunu gencimiz var. Üniversiteye gitmiş ve diplomalı işsizler ordusuna katılmış bir milyonlarca gencimiz daha var ama ondan bahsetmeyeceğim . Meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezleri bu ülkenin bir numaralı sorunudur. Bu sorunun sözde değil özde çözümü için iktidarından muhalefetine, herkesin el atması gerekiyor . Aksi takdirde bu işsizler ordusu bizi ve ülkemizi zor duruma sokacaktır.

GELİŞMİŞ ÜLKELER SORUNU ÇOKTAN ÇÖZMÜŞ

Meslek liselerini ve çıraklık eğitim merkezlerini kalifikasyon anlamında iyice donatıp her meslek grubundan anlayan,eğitimli, donanımlı, çırak kalfa ve usta ilişkisini kurmak gerekiyor. Buradan sesleniyorum: Tıklayın Google’ı , yazımın başlığını yazın , milyonlarca ÇIRAK ARANIYOR’u görebilirsiniz. Gelişmiş ülkeler bu sorunu çoktan çözmüşler.Bu ülkeler ,su tamircisinden berberine , araba tamircisinden sanayi teknik elemanına kadar , her çalışanını çekirdekten yetiştiriyor. Bizde ise her şey sözde ve vaatte kalmakta. Hiç kimse elini taşın altına koymuyor.

HERKES ÜNİVERSİTE OKUMAK ZORUNDA DEĞİL

Umarım meslek lisesi memleket meselesi haline gelir de nesillerimiz heba olmaz. Herkes üniversite okumak zorunda değildir. Bu böyle biline. Her ilde üniversite açarak bir ülkeyi kalkındıramazsınız . Ama bir taşraya bile meslek lisesi açarak o ülkeyi geleceğe taşıyabilirsiniz . Tüm yetkililerimize açıkça ve net bir şekilde çağrıda bulunuyorum: Meslek liseleri ,bu ülkenin geleceğidir. Onlara gereken yatırımları yapmalıyız. Bu çocukları kendi sorunları içinde boğmaya kimsenin hakkı yoktur.Bu çocuklar mezun oldukları liseden sonra direkt olarak iş hayatına atılsalar ve onlara gerekli destekler sağlanarak işe yerleştirilseler ülke olarak sanayide, inşaatta, teknolojide, inanın bana çok daha çabuk kalkınırız. Ve Google’ı tıkladığınız zamanda ÇIRAK ARANIYOR yazısını göremezsiniz..
 Saygılarımla…


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları