sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ali KURT

22 Kasım 2017 Çarşamba Saat: 00:25

"PISA'nızı yerim"

Ali KURT

Mis gibi lahmacunumuz var. "Oturun lokantalarımızda lahmacun yiyin , esnafımız kazansın", diyoruz ama dinleyen yok. Çık dolaş bir AVM’yi, az pişmiş çiğ hamur üzerine soslu, peynirli, biberli, mantarlı pizzalar ile besleniyoruz.
Oturup İtalyan pizzalarını yemekten kendimizi alamıyoruz. Yemişim pizzanızı. Pardon, pizza mı demişim? Gerçek PISA’ dan söz edecektim. Asıl mesele yemek mi, eğitim mi?
Artık, 21.yüzyılın ilk çeyreğinde meselenin eğitim olduğunu anlamak zorundayız. Şimdi gelelim gerçek PISA’ya;
Nedir bu PISA?
PISA (Uluslarası Öğrenci Değerlendirme Programı ) , Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her 3 yılda, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırmadır. Üstelik
bütçeden para vererek yaptırdığımız bir araştırmadır.
Peki neyi ölçer bu PISA?
Zorunlu eğitimin sonunda 15 yaş grubundaki öğrencileri Matematik okur yazarlığı, Fen Bilimleri okur yazarlığı ve okuma becerilerini ölçmektedir. Ayrıca öğrencilerin motivasyonları , kendileri hakkındaki görüşleri , okul ortamları ve aileleriyle ilgili verileri toplamaktadır ve katılımcıların eğitimdeki eksiklikleri rapor edilmektedir . 2000 yılından beri uygulanan bu PISA , ülkemizde ilk kez 2003 yılında uygulandı. 
Keşke uygulanmasaydı. O günden bugüne bir türlü PISA’dan tam not alamayıp bize sunulan raporlardan ders çıkaramıyoruz. 2015 yılında 72 ülke içerisinde genel sıralamada 50. olduk. Matematik, Fen'de ve kendi dilinde okuduğunu anlamada sınıfta kaldık . 2003’ten beri uygulanan PISA sonuçlarının bile gerisinde kaldık . Oysaki, ne istifa eden bir bakan ne de müsteşarımız oldu. Bu PISA sonuçları yüzünden , çoğu ülkede eğitim bakanları ve müsteşarlar
sıralamada bizim önümüzde olmalarına rağmen kendi ülkelerinde , PISA sonuçlarını başarısız bularak istifa ettiler. Ülkemizde ise bırakın PISA sonuçlarının gündemde kalmasını,uzun soluklu bir değerlendirme bile yapmadılar. Sonuçları pizzaya göre yorumladılar ve geçiştirdiler. Tam
PISA’yı gündemimizden çıkarmışken geçtiğimiz hafta PISA direktörü Andreas Schleicher, ülkemizi ziyarete gelerek son noktayı adeta yüzümüze çarptı.
Direktör Schleicher, Türk eğitim sisteminin dünyaya uyum sağlayamadığını belirterek, "Öğrettikleriniz artık gereksiz" dedi.
Peki biz ne dedik? Yemişim PISA’nızı diyerek; TEOG’u kaldırdık , yerine LKS’yi getirdik.YGS ve LYS’yi kaldırdık, yerine YKS’yı getirdik.
Sistem peşinde koşup gelişmenin sınav sisteminde olduğunu düşünerek bir arpa boyu yol alamıyoruz .Böyle giderse alamayacağız da.
Dönüp ‘LAHMACUN’ yemek yerine,  ‘’PISA’’ yemeye devam ediyoruz. Afiyet olsun…

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çırak Aranıyor

Devamını Oku27.06.2019 - 09:10:34

"Yahudi Tohumu"

Devamını Oku27.06.2019 - 09:10:34

Neden ve çünkü?

Devamını Oku27.06.2019 - 09:10:34

Eğit-Donat

Devamını Oku27.06.2019 - 09:10:34
Tüm Yazıları