sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

24 Ocak 2012 Salı Saat: 00:00

“Baki Komsuoğlu” adı hep yaşayacak

Galip ATAMAN

KOCAELİ Üniversitesi’nin efsane Rektör

KOCAELİ Üniversitesi’nin efsane Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, 4 yıl nce bugün, eşi Sezer Şener Komsuoğlu, kızları Ayşegül ile İpek, torunu Ela ve biz dostlarını öksüz ve boynu bükük bırakarak aramızdan ayrılmıştı.

Kocaeli Üniversitesi ve Umuttepe Yerleşkesi’nin Baki hocasız geçen 4 yılda tadı yok ama her yerde anıları, Kocaeli’ne, üniversiteye, bilim dünyasına kazandırdığı eserleri var.

Baki hoca 24 Ocak 2008’den buyana aramızda olmasa da sevenlerinin, dostlarının, hastalarının, öğrencilerinin kalplerinde yaşıyor.

Kocaeli’nin ve üniversitemizin kadirşinas yöneticileri, Baki hocamın adını O’nun çok önemsediği yerlere vererek ölümsüzleştiriyor.

Sevgili kardeşim, değerli dostum 4 yıl 4 asır gibi geldi, geçmek bilmiyor.

Rahat uyu, gözün arkada olmasın. Emanetin eşin Sezer hocam, kızların Ayşegül ve İpek, torunun Ela yalnız değil, biz dostların hep yanlarındayız.

Seni örnek alan, senin yolunda yürüyen, KOÜ bayrağını daha yukarılara taşımak için özveriyle çalışan Sezer hocamın yanındayız.

Dün olduğu gibi bugün, yarın, her zaman Sezer hocamı üzmek isteyenlerin karşısındayız. Ruhun şad olsun sevgili kardeşim.

BAKİ KOMSUOĞLU ADI YAŞIYOR

Adını 1994 yılında Tıp Fakültesiyle duyuran, asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremi sonrası Umuttepe Yerleşkesini kurarak ölümsüzleştiren, daha yapacak çok işi varken 4 yıl önce bırakıp giden Baki hocam bugün aramızda yok ama adı yaşıyor.

nemli bilimsel toplantılara ev sahipliği yapan 2.500 kişilik salona, Kocaeli Üniversitesi Senatosunun 22 Ekim 2007 tarihli kararıyla,“Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi” adı verildi.

Baki hocamı 24 Ocak’ta hüzünle hatırlamak yerine doğum tarihinde anmak için her 1 Nisan’da “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim Teknoloji ve Sanat Teşvik Ödül Töreni” düzenlenmeye başladı. Üçüncüsü 2 Nisan’da yapılacak.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun önerisi ve Büyükşehir Belediye Meclis kararıyla, Üçtepeler-Umuttepe Yerleşkesi arasındaki Bulvara, “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bulvarı” adı verildi. Baki hocamın fotoğrafı ve adı bulunan büyük boy plaket Umuttepe Yerleşkesi A Kapısı önüne dikildi.

Uzunçiftlik’te Nuh Çimento tarafından yaptırılan meslek yüksekokulu tabelasına, “Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Meslek Yüksekokulu” yazıldı.

Baki hocamın adı yalnız Kocaeli’nde değil doğum yeri Isparta-Yalvaç’ta da yaşatılıyor.

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram’ın önerisi ve Belediye Meclisi’nin 6 Aralık 2010 tarih ve 2010/13 sayılı kararıyla Cumhuriyet Mahallesi, Hisarkent ve Medeniyet Caddeleri’nin kesiştiği kavşağa Baki Komsuoğlu adı verildi.

BAKİ HOCAMIN HAYALİYDİ

Baki hocamı tanıyanlar bilir. O saygın bir bilim adamı, başarılı bir yönetici olduğu kadar amatör de olsa bir sanatçıydı.

Sanatı ve sanatçıyı sever, değer verirdi. O nedenledir ki Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Tasarım Fakülteleriyle Konservatuarın kurulmasına öncülük etti.

Kocaeli Üniversitesi salonlarını ve sevenlerinin odalarını süsleyen fotoğrafların çoğu Baki hocamın fotoğraf makinesinin ürünüdür.

İzmit’i, Kocaeli Üniversitesi kuruluş ve gelişimini, 17 Ağustos 1999 Depremini anlatan yazı ve görüntülerle çağdaş sanat eserleri, heykel, yağlı boya resim ve tuvallerin sergilendiği bir “müze” açmak Baki hocamın en büyük hayali idi.

Topladığı belgeleri, gazete kupürlerini, fotoğrafları, plaketleri ve ödülleri bir dönem rektörlük makamı olarak kullandığı Anıtpark Yerleşkesi’ndeki odalarda kendi elleriyle düzenledi.

Ama bazı ard niyetliler müze kurulmasını engellemek için ellerinden geleni yapmalarına rağmen başaramadılar ama geciktirdiler.

Sezer hocamın takibi ve çabaları,Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 27.7.2010 tarihinde onayıyla kurulan, “Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Müzesi” açılışıyla Baki hocamın bir hayali daha gerçekleşmiş oldu.

MÜZE VE SANAT GALERİSİ

Türkiye’de 22 üniversite müzesinden biri olan “Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Müzesi” dört ana bölümden oluşuyor ve müze envanterine kayıtlı 475 eser sergileniyor.

Kocaeli Üniversitesi’nin kuruluş ve gelişiminin tanıtıldığı birinci bölümde, Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun eserleri, plaketleri, ödülleri, kupalarından oluşan 213 eser yer alıyor.

Bu bölümde; Baki hocamın cüppeleri, masası, sandalyesi, el yazısıyla yazdığı günlükleri, anılarını kaleme aldığı kitapları dikkat çekiyor.

İkinci bölümde; Teknolojiyi ve Kocaeli sanayisini tanıtan 46 fotoğraf, belge var.

Üçüncü bölümde; Umuttepe Yerleşkesi kurulurken bulunan 158 arkeolojik eser sergileniyor.

Dördüncü bölümde; 2008 yılında Değirmendere Belediyesi’nce Kocaeli Üniversitesi’ne bağışlanan ruhun gıdası kapsamında 58 sanat eserinden oluşan Japon Koleksiyonu bulunuyor.

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Müzesi” katıldığı ilk AB Projesinde, yüzlerce müze arasından başarılı bulunan 23 müzeden biri oldu.

22 üniversite müzesinden sadece ikisi kabul edilirken “Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Müzesi” AB Projesi kapsamında Fransa’nın Strasbourg Üniversitesiyle çalışıyor.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku11.12.2018 - 05:14:03
Tüm Yazıları