sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

16 Mart 2014 Pazar Saat: 21:28

Başkan Karaosmanoğlu, yaptıkları ve yapacakları

Galip ATAMAN

Seçime 13 gün var. 30 Mart akşamı 3. kez başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan İbrahim Karaosmanoğlu’nun projeleri de belli oldu.

2014 projelerini basına internetten duyuran, kitapçıkları kapı kapı dağıtan Başkan neden böyle bir yolu seçti bilmiyorum ama az çok tahmin ediyorum.

Birincisi; Adaylığının 5 Aralık 2013’te Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından projelerini değişik platformlarda, verdiği röportajlarda kamuoyu ile paylaşması.

İkincisi; 30 Mart’ta karşısında 2004’te Hikmet Erenkaya, 2009’da Sefa Sirmen gibi iddialı adayların olmaması.

Üçüncüsü; 2004’te yüzde 50, Erenkaya’nın yüzde 34 oy, 2009’da yüzde 47, Sirmen’in yüzde 31 oy alması nedeniyle 2014’te seçmene güvenmesi.

 

5 YIL SONRA BUGÜN

Kocaeli’nin yıllardır biriken sorunlarının büyük bölümünü çözen, alt yapısını tamamlayan, çevre yatırımlarıyla büyük bir dönüşüm gerçekleştiren Başkan Karaosmanoğlu bu seçimde de kendisinden emin.

2009 seçim öncesi dağıttığı “5 Yıl Sonra Bugün” kitapçığında açıkladığı projelerden teleferikmonoray, kent meydanı, kristal kongre merkezi dışında yüzlercesini, kitapta yer almayan binlercesini hayata geçirdi.

Özeleştiri yaparak yanlış bulduğu Monoray projesinden vazgeçtiğini, teleferiği gündeminden çıkardığını, kent meydanını yargının iptal ettiğini söyledi.

Ama Kocaeli’yi İzmit sanan, monoray ve teleferiği dillerine pelesenk yapan CHP’liler ya görmüyorlar ya da görmek istemiyorlar.

Kitapçıkta yer alan Kandıra Sapağı Köprülü Kavşak ve Yahya Kaptan Köprülü Kavşak için bile kuru bir teşekkürü çok görüyorlar.

Geliniz geçmişe yolculuk yapalım, barajın dibinin göründüğü dönemlerde Kocaeli halkını susuz bırakmayan Başkan Karaosmanoğlu’nun verdiği sözleri tutarak 5 yılda gerçekleştirdiği projelerden akıllarda kalanları hatırlayalım; Cengiz Topel Havaalanı, Namazgah Barajı, Kandıra Sapağı Köprülü Kavşak, Yahya Kaptan Köprülü Kavşak, Sapanca Duble Yol, Miralay Mümtaz-Umuttepe Bulvarı, Seymen Tünel Geçişi, Gölcük Tünel Geçişi, Hannibal Tünel Geçişi, Aşıroğlu Tünel Geçişi, Tatlıkuyu Köprülü Kavşak, Sahil Otopark, Darıca’dan Karamürsel’e Sahil Düzenlemesi, Doğalgazlı Metrobüs ve Otobüs, 6. sınıf öğrencilerine 135 bin tablet bilgisayar, DMO Spor Kompleksi, Yüzme Havuzları, Spor Salonları, Arıtma Tesisleri, Dere Islahları, Sırrı Paşa Konağı, Portakal Hafız Konağı, Süleyman Paşa hamamı dahil toplam 65 tarihi eserin restorasyonu, 5 Yıldızlı Oteller, Kağıt ve Bilim Müzeleri.

Liste uzayıp gidiyor. Önceki gün Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla ayakları monte edilen Dilovası-Hersek Körfez Geçiş Köprüsünü saymıyorum.

 

SIRADA ULAŞIM VAR

Kafasını yastığa koyduğunda verdiği sözü tutan insanların gönül rahatlığıyla uyuyan Başkan Karaosmanoğlu’nun 3. dönem projeleri, “Ulaşım, Şehircilik ve Markalaşma” ağırlıklı.

Bacasız sanayi turizmini geliştirmeyi, Kocaeli’yı herkesin yaşamak istediği marka şehir yapmayı vadeden “Herkesin Başkanı” Karaosmanoğlu’nun yeni projeleri arasında çok konuşulan monoray, teleferik yok.

Ulaşım Master Planı” tamamlanmadığı için geçen dönem vaat edilmesine rağmen yapılamayan “Tramvay Projesi” ihalesi bir süre önce yapıldı, güzergahı belirlendi, rengini ve ismini İzmitliler belirliyor.

Başbakan Erdoğan’ın tam desteğini alan, bakanlar ve milletvekilleri ile uyumlu çalışan Karaosmanoğlu’nun en büyük projesi; Körfez-Cengiz Topel Havaalanı arası 32 kilometre uzunluğundaki “Hafif Raylı Sistem” .

2. dönemden 3. döneme sarkan Perşembe pazarına “Kent Meydanı” ile “Küresel Kongre Merkezi” projeleri hazır, start için 1 Nisan’ı bekliyor.

İşte Başkan Karaosmanoğlu’nun “Yeni Türkiye Yolunda Bi’Daha Kocaeli” diyerek seçmene sunduğu, yapma sözü verdiği 3. dönem projeleri; Dünyanın 2. büyük asma köprüsünü D-100, TEM, Kuzey Marmara Otoyoluna ve Dilovası-Gebze’ye bağlayacak yollar ve kavşaklar. Şehriçi trafiği rahatlatacak yan yollar, bağlantı ve alternatif yollar. OSB’ler, sanayi kuruluşları ve limanların şehiriçi ve şehir dışı ulaşım ağı ve kavşak düzenlemeleri. Nitelikli ticaret alanları. Yeri ve projesi hazır olup ihale aşamasındaki Türkiye’nin en görkemli akvaryumu. İzmit Körfezi kıyı şeridini tamamlayarak hizmete açmak. Plaj ve mavi bayrak sayısını arttırmak. Kent Konut marifeti ile yapılan 9 bin konuta ek olarak yeni konutlar yapmak.Karamürsel İhsaniye ve Avidere Barajlarını 3 yıl içinde tamamlamak.

İbrahim Başkanın 2009’daki “Tramvay, Kent Meydanı, Kristal Küre” projelerine takılıp kalanlara önerim; 2014 seçim beyannamesini saklasınlar.

 

BAŞBAKANIN KOCAELİ PROJELERİ Başkan Karaosmanoğlu’nun 2009 ve 2014 projelerini incelerken Başbakan Erdoğan’ın 2011 seçimleri öncesi “İstikrar Sürsün Kocaeli Büyüsün” sloganıyla kamuoyuna açıkladığı proje kitapçığına gözüm takıldı.

“Kocaeli hazır, Hedef 2023” Kitapçığının girişine “2002’de 3 yıl için vaadde bulunmayacağız, yapacaklarımız bizi anlatacak” yazan Başbakan Erdoğan’ın vaadettiği ve gerçekleştirdiği projeler; Körfez Geçiş Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren, Kocaeli Bilişim Vadisi, Cengiz Topel Havaalanı, Kaplıca ve Sağlık Turizm Merkezi, Kandıra Namazgah Barajı, Sapanca Yolu, Kandıra Gıda OSB, Gebze Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi, Kandıra Devlet Hastanesi, Gebze Hannibal Tüneli, Gebze Üniversitesi, Kocaeli Sağlık Kompleksi.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku27.06.2019 - 09:31:53
Tüm Yazıları