sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

20 Eylül 2011 Salı Saat: 00:00

Dilovası’nda değişim ‘EĞİTİMLE’ olacak

Galip ATAMAN

Vali Ercan Topaca’nın 2011-2012 EğitimVali Ercan Topaca’nın 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılının ilk zilini, Dilovası Mehmet Zeki Obdan İlköğretim Okulu’nda çalmasıyla Kocaeli’nde 574 okulda yaklaşık 325 bin öğrenci, 16 bin öğretmen ders başı yaptı.

8 Haziran 2012 tarihine kadar sürecek eğitim maratonunun düğmesine, yıllardır ihmal edilen, aldığı göç nedeniyle çarpık yapılanmaya neden olan, sanayinin kirlettiği Dilovası’nda basarak burada yaşayanlara, görev yapanlara moral veren

Vali Ercan Topaca’ya teşekkür ediyorum.

Önceki günkü törene, keşke son yıllarda yaptıkları eylemlerle Dilovası halkını korku ve paniğe sevk eden ard niyetliler de katılabilseydi.

Mehmet Zeki Obdan İlköğretim Okulu’nun 1.600 öğrencisinin hep bir ağızdan söylediği, “Türküm, doğruyum!” diye başlayan, “Ne mutlu Türküm diyene” dizeleriyle sona eren “Öğrenci Andı”nı dinleyebilseydi.

Bölgeyi “Kanser Ovası” ilan edenlere inat, Vali Topaca’nın çevre, hastane, hükümet konağı, ulaşım ve dil deresiyle ilgili açıklamalarını ve Dilovası’ndaki değişimin “eğitimle” olacağını duyabilseydi.

ÖĞRETMEN DİLOVASI’NDA OTURMUYOR

Dilovası Mehmet Zeki Obdan İlköğretim Okulu’nda konuşan Vali Topaca’yı dinlerken, gözüme bir zamanlar kiraz toplanan bahçelerin, balık tutulan iskelelerin bulunduğu alanda mantar gibi biten fabrikalar takıldı, burnuma Diler Demir Çelik fabrikasının çuruflarından çevreye yayılan koku geldi.

Ve bir hafta önce açıklanan “Çevre ve Bölgesel Kalkınmada DİLOVASI Çalıştay Raporu”nda yazılanlarla Vali Topaca’nın “Dilovası Yaşanabilir Kent olacak” sözlerini anımsadım.

Tören sonrası ilçe milli eğitim müdürü Hayrettin Uyar’dan, Dilovası’nda 569’u ana sınıfı, 7.829’u ilköğretim, 2.027’si ortaöğretimde olmak üzere toplam 10.425 öğrenci olduğunu öğrendim.

13 ilköğretim, 1 Anadolu Lisesi, 1 Çok Programlı Lise (ÇPL), 1 Ticaret Meslek Lisesi’nde 425 öğretmen görev yapıyor.

Kadrolu 309 öğretmen görev süreleri dolduğunda ilçeden ayrılıyor. Çoğu sınıf öğretmeni olarak görevlendirilen 116 ücretli öğretmenin 60’ı 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu.

Bu yıl Dilovası’ndan 84 öğretmen gitmiş, 54 öğretmen atanmış, geçen seneye göre öğretmen açığı 30 artmış.

Dahası öğretmenlerin hemen hemen tamamı ilçede oturmuyor. Gebze ya da Körfez’de oturuyorlar. Dersleri olduğu saatlerde Dilovası’na gidiyorlar, paydos zili çaldıktan sonra öğretmeni bulabilene aşk olsun!

Doğu kökenli ve çok çocuklu vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu Dilovası’nda değişimin eğitimle olacağına inanıyorsak, öncelikle öğretmenin ilçede kalması için her yere konut yapan TOKİ’nin Dilovası’na “öğretmen lojmanı” yapmasını sağlamalıyız.

Öğretmeni ilçede tutamazsak, öğrenci velisiyle buluşturup doğruları anlatmasını gerçekleştirmezsek ne yaparsanız yapınız ard niyetliler her zaman Dilovası halkının beynini yalan yanlış bilgilerle yıkamaya devam edecektir.

DEVLETİN OKUL YAPMASI YETMİYOR

Kocaeli’nin ve Türkiye’nin en sorunlu yerleşim bölgesi gibi gösterilen Dilovası aslında çok şanslı.

Son beş yılda Dilovası’na eğitim alanında yapılanlara baktığımızda, “En geç 2014 yılında Dilovası tüm sorunlarından arınmış bir ilçe olacak” diyen Vali Topaca’ya katılmamak mümkün değil.

Uzağa gitmeye gerek yok. Törenin yapıldığı Mehmet Zeki Obdan İÖO’nun mezbelelikten girilemeyen ek binalarında bugün eğitim-öğretim yapılıyor.

Devletin yaptırdığı modern ana okulu bugünlerde minik öğrencilerle şenlenecek.

Mehmet Zeki Obdan İÖO dahil tüm okulların çevre düzenlemesiyle Solventaş İlköğretim Okulu Spor Salonu, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun talimatıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış.

Dilovası Belediye Başkanı Cemin Yaman, bu yıl okulla tanışan 1.200 birinci sınıf öğrencisinin çanta ve kırtasiyelerini karşılamış.

Devletin okul yaptırması, fiziki eksiklikleri gidermesiyle başarı yakalanmıyor.

SBS ve LYS’de son sıralardan yukarılara çıkması, Dilovası’ndaki değişimin eğitimle gerçekleşmesini istiyorsak, anne-babalar çocuklarına sahip çıkacak.

“Fiziki eksiklikleri gidermek kolay. Bizler için zor olan, başarılı öğrenci yetiştirmek. Burada ailelere büyük görevler düşüyor. Akşamları zamanınızı televizyon karşısında geçirmeyin, çocuklarınızla birlikte ders çalışın” diyen Vali Topaca’nın sözlerine kulak vermesi gerekecek.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku21.03.2019 - 08:57:49
Tüm Yazıları