sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

2 Ekim 2013 Çarşamba Saat: 10:58

Fikri Işık kimseyi desteklemiyormuş!

Galip ATAMAN

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i yakından tanıyan, haberlerini yapan, birlikte haftalık dergi çıkartan şanslı gazetecilerdenim.
“Siyaset bir meslek değildir, bir ilim de değildir. Siyaset, siyasettir” diyen Demirel’in kendisini anlatırken söylediği sözler, bugün hala geçerli.
Örneğin, “Dün dündür, bugün bugündür. Demokrasilerde çareler tükenmez. Yollar yürümekle aşınmaz. Şapkamı alır giderim”.
Siyasilerin zaman zaman yaptığı bazı açıklamaları duyduğumda ya da okuduğumda Demirel’in kulaklarını çınlatırım.
AK Parti Milletvekili ve TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik, Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık’ın yaptığı gibi.
Fikri Işık, saygın, çalışkan, başarılı, partisinin başarısı için çalışan, bugünkü  koltuğuna bileğinin hakkıyla oturan, gelecekte daha önemli makamları fazlasıyla hak eden ender siyasetçilerdendir.
Son zamanlarda fazla görüşemesek de Fikri Işık’ın sohbetinden, bilgi birikiminden her zaman yararlanmışımdır.
 
BİR HAFTADA NE DEĞİŞTİ
Fikri Işık’ın gazetemizin dünkü manşetinde yer alan “Ne adayım ne de bir yere adayım var” açıklaması, Demirel’in ünlü “Dün dündür, bugün bugündür” sözünü hatırlattı.
Fikri Işık’ın önceki gün AK Parti İl Danışma toplantısında yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin hiçbir belediyeyi kaybetmemesinin nedeni, adaylarını temayül yoklamasında belirlemiş olmasındandır. Ben Fikri Işık olarak ne adayım ne de bir yerde adayım var…” cümlelerini okuyunca bir hafta öncesine gittim.
Sevgili Fikri Işık gazetemizi ziyaretinde söylediği, “İzmit’te Başkan Nevzat Doğan’dan başka aday aramıyoruz. Nevzat Doğan’ın oyu partinin üzerinde” sözleri, 24 Eylül Salı günkü gazetemize manşet olmuştu.
Fikri Işık gibi deneyimli, nerede ne konuşacağını bilen bir siyasetçinin açıklamalarını sahiplenecek ya da eleştirecek değilim.
Ancak, bir hafta içinde aynı konu ile farklı ve bir biriyle çelişen iki açıklama Fikri Işık’a yakışmadı.
“Efendim, Fikri Işık Başkan Nevzat Doğan’ın adını telaffuz ederken adayını değil de farklı anketlerden Nevzat Doğan adının çıktığını söylemek istemiştir” diyenler çıkabilir.
Doğrudur. İnanıyorum ki Fikri Işık, her iki açıklamasında da İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın oyunun yüksek, performansının başarılı olduğunu söylemek istemiştir.
Tamam da, seçimlere aylar kala, aday adaylığı başvurularının 1 Ekim-1 Kasım tarihlerinde yapılacağı henüz açıklanmışken Fikri Işık’ın dolaylı olarak, “İzmit adayım Nevzat Doğan” anlamına gelecek laflar etmesi açıkça taraf olduğunu göstermektedir.
İzmit Belediye Başkan adaylığına başvuruda bulunmayı düşünen birçok partili, eminim ki Fikri Işık’ın açıklamalarından sonra “Nasıl olsa partinin adayı belli, aday adayı olmanın bir anlamı yok” diyerek başvurudan vazgeçebilir.
Fikri Bey, aday adaylığı düşünen partililerinin kafasını karıştırmak yerine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gibi daha dikkatli konuşabilirdi.
Fikri Işık, gönlündeki İzmit Belediye Başkan adayını açıklamakta sakınca görmezken Bakan Nihat Ergün, “Bir kısım kararlar bizim de hoşumuza gitmeyebilir. Sabırlı olmak lazım. Biz kim başkan olsun, kim belediye meclis üyesi olsun gibi işlerle meşgul olursak 2023 hedeflerimize ulaşamayız” diyor.
 
İL BAŞKANI AÇIKLASAYDI
AK Parti’nin farklı firmalara yaptırdığı anket sonuçlarını açıklamak, bir hafta önce “İzmit’e Başkan Nevzat Doğan’dan başka aday aramıyoruz” diyen bir hafta sonra “Adaylardan kimseyi desteklemiyorum” diyen milletvekili Fikri Işık’a mı düşerdi, yoksa teşkilattan sorumlu il başkanı Mahmut Civelek’e mi?
Bu sorunun cevabını en iyi bilen kişi, bir dönem başarılı il başkanlığı yapan, sonrası milletvekili seçilen Fikri Işık’tır.
AK Parti’nin yaptırdığı anket sonuçlarını il başkanı Mahmut Civelek ya da İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz açıklamış olsaydı, “Başkan Nevzat Doğan’ın oyu partinin oyunun üstünde” deseydi kimse rahatsız olmaz, Başkan Doğan’ı kutlardı.
Ama bir tarafta “Biz de hizip olmaz, sadece birlik olur” diyen öte tarafta anket sonuçları üzerinden hareketle gönlünden geçen başkan adayını açıklayan Fikri Işık,  hem Nevzat Doğan’a zarar veriyor hem de partide aday adaylığı düşünen çok kişiyi üzüyor.
Fikri Işık’ın, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir düşüncem yok” açıklamasına ne demeli?
Siyaset, seçim, adaylık ve adaya sahip çıkmak böyle bir şey olsa gerek.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku22.10.2018 - 17:24:01
Tüm Yazıları