sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

28 Ağustos 2011 Pazar Saat: 00:00

Huzurevinde iftar

Galip ATAMAN

Siyasilerin ve iş adamlarının verdiği, iş gSiyasilerin ve iş adamlarının verdiği, iş görüşmelerinin yapıldığı, şova dönüşen erkek erkeğe iftarlardan olabildiğince kaçar, katıldıklarımda da sıkılırım.

Ama hayırseverleri ve yaşlıları buluşturan iftarları, önemli bir mazeretim yoksa kaçırmam.

Çarşamba akşamı, İzmit Huzurevi Derneği’nin verdiği iftara da eşim Gülümser hanımla katıldım.

Huzurevindeki iftara katılmamın bir başka nedeni de konukların iftara eşleriyle gelmeleri.

İftar mönüsündeki hurma, zeytin, peynir, mercimek çorbası, taskebabı, patates püre, pilav, tulumba tatlısı ve Ramazan ayının olmazsa olmazı pideyi yaşlılarla yedik.

Dernek Başkanı Olcay Ilıcalı ve arkadaşlarının öncülüğünde 15 yıldır düzenlenen iftar sonrası çayımızı içerken aynı masayı paylaştığımız Gürbüz Ilıcalı ve Yusuf Dayı’yla da sohbet ederek özlem giderdik.

SHÇEK İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu, Dr. Halil İbrahim Kadıoğlu, huzurevi müdürü Olcay Daştan’la ayak üstü sohbet ettik.

Huzurevinin yapılışına katkı veren, destek olan hayırseverlerden hayatta olanları şükranla, yaşamlarını yitirenleri rahmetle andık.

Olcay Ilıcalı başkanlığındaki Huzurevi Derneği yöneticileri 17 yıl önce “Bizim görevimiz bitti” deyip ayrılmış olsalardı, huzurevinde kalan yaşlılarımız hayata bu kadar sıkı bağlanamazdı, bizlerde geleneksel iftarlarda buluşamazdık.

HUZUREVİNİN 25 YILLIK HİKAYESİ

İzmit huzurevi denince akla hep, öğretmenlikten emekli olduktan sonra yaşamını tamamen yaşlılara adayan, neredeyse 24 saatini huzurevindeki yaşlılarla geçiren dernek başkanı Olcay Ilıcalı, bu ortamı hazırlayan dönemin Valisi Kemal Nehrozoğlu ve eşi Müşerref hanımefendi ve katkı veren hayırseverler gelir.

Her birinin hüzünlü ve çoğu ibret verici hikayesi olan yaşlıları barındıran 120 kapasiteli İzmit Huzurevi’nden kimler geldi kimler geçti.

Bugün 96 yaşlının kaldığı, 15 yılda 185 yaşlının yaşamını yitirdiği huzurevini gündeme getiren, sahip çıkan, destek veren herkese binlerce teşekkürler.

Temeli 1986 yılında atılan, 8 yılda tamamlanan, açılışı 9 Aralık 1994 tarihinde yapılan İzmit Huzurevinin hikayesi de burada kalanlar gibi çileli.

Yaşlılarımızın yaşamlarının son dönemini huzur içinde geçirmeleri için ilk girişimi dönemin İzmit Belediye Başkanı rahmetli Necati Gençoğlu, derici İsmail’e ait 7600 metrekare arsayı 1986 yılında İzmit Belediyesi’ne kazandırarak inşaatı başlattı.

Belediye imkanlarıyla 4. Katı tamamlanan huzurevi inşaatı, Necati Gençoğlu’nun başkanlık seçimini kaybetmesiyle durdu.

Başkanlık koltuğuna oturan Sefa Sirmen, huzurevi inşaatıyla ilgilenmeyince

dönemin Valisi Kemal Nehrozoğlu, belediyenin 2 milyar 66 milyon lira borcuna karşılık el koyduğu huzurevi inşaatı Erkan Nigiz, Ahmet Küçükörs, Ahmet Kuzu’nun seçilmiş üye olarak görev yaptığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkanlarıyla tamamlandı.

Huzurevinin 120 odası ve salonları benim öncülüğünü yaptığım “Huzurevine bir oda da siz döşetin” kampanyasına katılan 80 hayırseverin katkılarıyla donatıldı, tefriş edildi.

İzmit Huzurevi yapımına öncülük eden, sahip çıkan, katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyor, burada kalan yaşlılara sağlıklı, huzurlu, mutlu nice Ramazanlar diliyorum.

Bu vesileyle huzurevinde kalan tüm yaşlıların bayramlarını kutluyorum.

KÖRFEZ MANZARASI DA DEĞİŞMİŞ

Körfez’in güzelliğini, ışıkların oluşturduğu renk cümbüşünü, karşı kıyıyı, Seka Parkı seyretmek isteyenlere bir akşam huzurevine gitmelerini öneriyorum.

Huzurevi balkonunda yaşlılarla içilen çaylar, yapılan sohbetler bir başka güzel oluyor.

İzmit’in son 8 yılda ne kadar değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler, lütfen bir akşamlarını huzurevi sakinlerine ayırsınlar, maddi ve manevi güzellikleri birlikte yaşasınlar.

Çarşamba akşamı Körfezin büyüleyen güzelliklerini huzurevinden seyrederken bir an durakladım ve eşim Gülümser hanıma, “Karşıdaki güzellikler Körfez’e mi ait yoksa yıllar önce İstanbul Çamlıca Tepesi’nden seyrettiğimiz İstanbul Boğazı’na mı ait?” sorusunu sormak zorunda kaldım.

DR. ŞEFİK POSTALCIOĞLU ÜZDÜ

Yazımı yazarken değerli dost Dr. Şefik Postalcıoğlu’nun vefat haberini öğrendim.

Başsağlığı dilemek için en yakınındaki isimlerden biri olan Dr. İbrahim Kahraman’ı aradım.

Hepimizi üzen haberle ilgili aradığımı anlamıştı, “Galip bey, acı haber tez duyuluyor. Cuma akşamı iftarda benim misafirimdi. Sonrası vefat etti. Allah sizlere ve geride kalanlara sabır versin” dedi.

Uzun yıllar İzmit Devlet Hastanesinde Başhekim yardımcılığı, bir dönem Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimliği yapan Kulak-Burun-Boğaz mütehassısı Dr. Şefik Postalcıoğlu, emekli olduktan sonra hastalarını muayenehanesinde ve Tahsin Özbek Hastanesi’nde kabul ediyordu.

Rahmetliyle birkaç gün önce yürüyüş yolunda karşılaştık. Sohbet için Tahsin Özbek Hastanesine davet etti. Bayramdan sonra uğramayı düşünüyordum ama kısmet değilmiş.

İyi insandı, dürüsttü, heyecanlıydı, kimsenin kalbini kırmamaya, karıncayı dahi incitmemeye büyük özen gösterirdi.

Dün toprağa verdiğimiz gönül dostu Şefik Beyin ne kadar çok seveni varmış.

Allah, Kadir Gecesi aramızdan ayrılan Dr. Şefik Postalcıoğlu’nun taksiratını af etsin, eşi, çocukları, yakınları ve dostlarına sabır versin.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku17.06.2019 - 02:28:10
Tüm Yazıları