sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

19 Şubat 2012 Pazar Saat: 00:00

KYÖD’ün “onur(!)” ve “onursal” üyeleri

Galip ATAMAN

KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği), Koc

KYÖD (Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği),Kocaeli’nde çalışan ya da yaşayan Kocaelili yüksek öğrenimlileri çatısı altında toplayan bir sivil toplum örgütüdür.

Bir zamanlar aldığı kararlarla gündem belirleyen KYÖD, son yıllarda sürekli itibar ve kan kaybederken bırakın Kocaeli’nin sorunlarını kendi sorunlarına bile çözüm bulamıyor.

Hakan Tantan başkanlığındaki KYÖD yönetiminde sevdiğim, saydığım arkadaşlar var ama bir türlü KYÖD’e zarar veren ve radikal kararlar almalarına engel olanlara “dur” diyemiyor.

Kamu kurum ve kurumlarıyla sık sık karşı karşıya gelen KYÖD kendi üyeleriyle de kavgalı.

Bugünlerde sayıları 800’ü bulan asil üyelerden aidatlarını ödemeyenleri icraya vermeye hazırlanıyor.

Sayının 300 civarında, icra marifetiyle tahsil edilecek miktarın yaklaşık 30 bin lira olduğu tahmin ediliyor.

KYÖD ONUR VE ONURSAL ÜYELERİ

KYÖD üyesi olmak ayrıcalıktır. Kocaeli’ndeki öğrenim kurumlarından mezun olanlar, Kocaeli’nde 5 yıl oturanlar ve doğum yeri Kocaeli olanlar bu ayrıcalığı bir zamanlar üye olarak doya doya yaşadılar.

KYÖD’lü olma ayrıcalığını sadece asil üyeleri değil “Onur ve Onursal Üye” yapılansaygın isimlerle de yaşadı.

Asil üyelik, onur üyeliği, onursal üyelik, öğrenci üyeliği, dönemsel üyelik olmak üzere KYÖD’de 5 grup üye var.

İsterseniz “Onur Üyeleri”nden başlayalım. Kocaelili “yükseköğrenimlileri” tek çatı altında toplamak üzere kurulan ve sadece yükseköğrenim kurumlarından mezun olanların üye olabildiği KYÖD’de, yükseköğrenim kurumlarından mezun olamayanlara “Onur Üyesi” deniyor.

Bu isimler sır gibi saklandığından “Onur Üyesi” sayısı bilinmiyor. Aralarında Cemal Badem’in de olduğu çok sayıda isim olduğu iddia ediliyor.

KYÖD yöneticileri lütfeder açıklarsa yükseköğrenim mezunu olmayan ama kaç kişinin tüzüğe göre “Onur Üyesi” yapıldığını öğreneceğiz.

“Onur Üyesi” yapılan isimlerin neden açıklanmadığını, adlarının ve fotoğraflarının neden KYÖD salonunda ve internet sitesindeki “Onur Üyeleri Panosu”na konmadığını da doğrusu anlayabilmiş değilim.

Öteyandan internet sitesindeki “Onursal üyelerin” ad ve fotoğrafları var. KYÖD yöneticileri, belki de kimler “Onur Üyesi”, kimler “Onursal Üye” bilmiyordur.

Sizin anlayacağınız, KYÖD yöneticileri “Onur Üyesi” ile “Onursal Üye”yi karıştırmış.

KYÖD tüzüğünün “Onursal Üyelik” koşullarını düzenleyen 4/d maddesinde, “Derneğe maddi ve manevi katkılarda bulunan, gerek yönetici, gerekse birey olarak verdiği hizmetlerle yöresel, ulusal ve uluslararası alanda kamuoyu oluşturmuş, başarı ve ün kazanmış bilim adamları, her dalda düşünce ve sanat yapıtı sahipleri, yöreye ya da ülkemize üstün hizmetler veren yönetici, sanayici ve iş adamları, yörenin ya da ülkemizin adını ulusal ve uluslararası alanda olumlu biçimde duyuran her dalda sporcu ve sanatçılar onursal üye olma hakkına sahip olabilirler” yazıyor.

Aynı tüzüğün “Onur Üyeliği” koşullarınıbelirleyen 4/e maddesi,“Herhangi bir yükseköğrenim kurumundan mezun olamamış, ancak 1947-1993 yılları arasında KYÖD yönetim kurullarında görev yapmış olanlar, KYÖD’ün doğal Onur Üyesidirler” diyor.

KYÖD’de “Onur ve Onursal Üyelerin” karıştırıldığını neden söylediğimi şimdi anladınız mı?

Bu yazıdan sonra umarım; KYÖD yöneticileri tüzüklerini okur, kimlerin “Onur Üyesi”kimlerin “Onursal Üye” olduğuna karar verir.

İnternet sitesinde “Onur Üyesi” olarak duyurdukları Sefa SİRMEN, Kemal NEHROZOĞLU, Nazmi OĞUZ, Cevat ÇETİN, Cemal TURGAY, Ruşen HAKKI, Şakir BALKI, Prof. Dr. Türkan SAYLAN, Oğuz ARIN, Adnan FİLİZ, Nezih DANYAL, Erol KÖSE, Ömer YALÇIN’ın “Onursal Üye” olduklarını açıklar.

Sonra da yaptıkları yanlış nedeniyle bu kişilerden ve KYÖD üyelerinden özür diler.

“Onursal Üye ile Onur Üye”yi ayıramayan, onurlandırmak istediği isimleri yaptığı hata ile üzen KYÖD yönetimlerine daha ne diyeyim!

BAKİ KOMSUOĞLU NEDEN YOK

Verilen payeler karıştırılsa da KYÖD yöneticilerinin uygun görerek onurlandırdığı üyelerinden hayatta olanlara sağlık ve uzun ömür diliyorum, aramızdan ayrılanları şükranla anıyorum.

Hepsi saygın isimlere bakarken, KYÖD tüzüğünde yazan “Onursal Üyelik” şartlarını fazlasıyla taşıyan, Tıp fakültesini kuran, asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Kocaeli Üniversitesi’ni yeniden inşa eden, ulusal ve uluslararası alanda adını duyuran, yöremize ve ülkemize üstün hizmetler veren başarılı bir yönetici, saygın bir bilim adamı, efsane rektör Prof. Dr. Baki Komsuoğlu adının olmamasını doğrusu yadırgadım.

Ülkemizin gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine öncülük eden, ulusal ve evrensel değerleri esas alarak, yüksek öğrenim gençliği başta olmak üzere tüm insanlarımızın toplumsal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu adı o listede olmadığı gibi alternatif anma töreni düzenlediği Leyla Atakan ve Uğur Mumcu da yok.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku27.06.2019 - 09:13:32
Tüm Yazıları