sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

7 Aralık 2014 Pazar Saat: 19:41

Milli Eğitimde Kime Ve Hangi Karara İnanalım!

Galip ATAMAN

Milli Eğitim Bakanlığında bugün yaşananları, alınan keyfi ve ideolojik kararları Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal 91 yıl önce görmüş.

Ve Eskişehir’de milli eğitim müdürleriyle yaptığı toplantıda, ““Her milli eğitim bakanı kendine göre bir program yapıyor, onu uyguluyor. Bir müddet sonra bir başka bakan geliyor onu beğenmiyor başka bir program uygulatıyor. Milli eğitimde çeşitli programların uygulanması yüzünden memleket berbat hale geldi” demiş.

Hani haksız da değil. Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer, Nabi Avcı dahil son 64 yılda  görev yapan bakanların tamamı kararlarıyla, uygulamalarıyla milli eğitim bakanlığını “milli” olmaktan çıkarda “parti bakanlığı” yaptı.

Uzağa gitmeye gerek yok. 19. Milli Eğitim Şurası ve öncesi yapılan çalıştaylarda yaşanan tartışmalara, alınan kararlara bakmak yeterli.

Planlı ve sistemli bir şekilde okullar, Ak Parti’nin arka bahçesi Eğitim Bir Sen’e teslim edildi.

Mescid açma, derslere kız öğrencilerin ve kadın öğretmenlerin başörtüsü, erkek öğretmenlerin kravatsız ve sakallı girme, karma eğitime son verme, yönetici atamalarında taraflı davranma dahil son dönemde alınan kararlarla okullarda sosyal barış bozuldu.

Öğretmen Liseleri kapatıldı, imam hatip okulları sayısı arttırıldı, ana okulları dahil tüm sınıflarda dini eğitim zorunluluğu getirildi.

İdare mahkemeleri, müdür görevlendirmelerinde taraflı, keyfi, kasıtlı davranıldığını, Eğitim Bir Sen üyelerine pozitif ayırımcılık yapıldığını belirterek telafisi güç zararlar doğurmaması için yürütmelerin durdurulması kararı aldı.

Kaymakamlar, ilçe milli eğitim müdürlerinin görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle soruşturma izni verdi.

Cumhuriyet Savcıları, görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilen ilçe milli eğitim müdürleri hakkında dava açtı.

Devletin, Hükümetin, Bakanların İdari ve Siyasi temsilcisi Vali Ak Parti ve Eğitim Bir Sen’in hazırladığı listelere müdahale edemiyor. Kaymakamı kimse takmıyor. İl milli eğitim müdürü sekretarya işini yürütüyor.

Böyle bir milli eğitim bakanlığında kime ve hangi karara inanacağız?

KİMİN VERDİĞİ PUAN DOĞRU

Günlerdir, Temmuz ayında ilçe milli eğitim ve 2 şube müdürü değerlendirmesi, Ekim ayında il milli eğitim müdür yardımcılarının yaptığı mülakat sonrası görevlendirilen 475 okul müdüründen büyük bölümünün haksız, taraflı, keyfi puanlarla kayırıldığını yazıyorum.

Bugün sizlerle, müdür görevlendirmelerindeki komedinin bir başka yönünü paylaşacağım.

İlçe milli eğitim müdürlerinin, başarısız, kariyersiz, liyakatsız bularak 75 altı puan verdiği okul müdürlerden bazıları geçtiğimiz günlerde müdür mülakat sınavına girdi.

Ne mi oldu? Milli eğitim müdür yardımcıları başkanlığında oluşturulan mülakat komisyonu, öğretmen yapılarak itibarsızlaştırılan 76 müdürü başarılı bulmuş, 52’sini yeniden müdür görevlendirilmelerini sağladı.

Sadık Akar, Kemal Arslan, Ahmet Erbay, Atilla Demir, Muhammet Kocakaya, Ahmet Ertem, Abdurrahman Öz, Aynur Kadiroğlu, Bahattin Şatır, Cemal Aygüzel, Göksel Taş, İsmail Şengül, Tahir Yerlikaya, Osman Taşkın, Sabit Mehmet Limon, Okay Yıldırım, Tamer Terzi’nin de aralarında bulunduğu müdürler öğretmenlik yaptıkları sınıflardan çıkarılarak tercih ettikleri okullara müdür görevlendirildi.

Dahası? İlçe milli eğitim müdürlerinin baraj (75) altında puan vererek öğretmen yaptığı müdürlere il milli eğitim müdür yardımcıları başkanlığında oluşturulan komisyon müdür adaylarını başarılı bularak baraj (70) üstü puan verdi.

Örnek mi? Sabit Mehmet Limon’a 98, Osman Taşkın’a 96, Ahmet Erbay’a 93, M. Ali Tokluoğlu’na 93, Tahir Yerlikaya’ya 93, Ahmet Ertem’e 92, İsmail Uysal’a 91, Maşallah Erek’e 92, Mehmet Çolak’a 91, İsmail Demircan’a 90, Göksel Taş’a 90, Muhammet Kocakaya’ya 87 gibi yüksek puanlarla ilçelerin verdiği puanları yok saydı.

Eğri oturup doğru konuşalım, elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım; Bu müdürler bir ay önce başarısız, liyakatsız, kariyersiz bulunarak öğretmen yapılmamış mıydı?

Ne değişti de başarılı, liyakatlı, kariyerli bulunarak 90-100 arası puan verilerek müdür yapıldı?

Müdür iken önce öğretmen bir ay sonra tekrar müdür yapılanlar arasında Muhammet Kocakaya ve Atilla Demir’in sendika değiştirip Eğitim Bir Sen’e üye olmalarının etkisi olduğunu söyleyenler çıkabilir.

Diğer sendika değiştiren müdürlerden değerlendirme öncesi Eğitim Bir Sen’e üye olmalarına rağmen öğretmen yapılanlara ne demeli?

Merak ediyorum. Kimin verdiği puanlar doğru? Başarısız bularak 75 altında puan vererek müdürleri öğretmen yapan İlçe milli eğitim ve şube müdürleri mi?

Yoksa, Öğretmen yapılanlardan 80-100 arası puan vererek yeniden müdür görevlendirilmelerini sağlayan il milli eğitim müdür yardımcıları başkanlığında ki komisyon mu?

İdare mahkeme kararlarına, kaymakamların verdiği soruşturma iznine ve soruşturma ile müdürlük görevi alınan Ahmet Ertem’e verilen 92 puana bakılırsa her iki puanlama da objektif değil, taraflı.

VALİ, SORUŞTURMA AÇAR MI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla çalışmalara başlayan 19. Milli Eğitim Şurası’nın aldığı kararlar arasında müdür görevlendirilmeleriyle ilgili bölümü birlikte okuyalım.

“Yöneticilerin seçim ve değerlendirilmesinde; yönetim bilgisi, liderlik becerisi, etkili iletişim kurma,  kurum kültürünü tanıma ve geliştirme gibi hususlarda yeterlilik kriterleri belirlenmelidir. Yöneticilerin değerlendirilmesinde kullanılan mevcut ölçeklerdeki kriterler herkesçe kabul edilebilir ve somut verilerden oluşmalıdır. Yöneticilerin belirlenmesinde hizmet süresi gözetilerek alt kademe yöneticiliklerinin en az birinde belirli bir süre başarıyla görev yapmış olma şartı aranmalıdır.”

19. Milli Eğitim Şurası, idare mahkemelerinin yürütmeyi durdurma, kaymakamların soruşturma izni kararları sonrası kamuoyu Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun kararını öğrenmek istiyor.

Temmuz ayında verilen değerlendirme puanlarının haksız, taraflı, kasıtlı olduğu belirlendiğine göre müdürleri öğretmen yaparak itibarsızlaştırılan ilçe milli eğitim ve şube müdürleri hakkında idari soruşturma başlatıp başlatmayacağını merak ediyor.

TARAFLI, KASITLI PUANLAR

İlçe milli eğitim ve şube müdürlerinin yaptığı değerlendirme sonunda verdiği puanlar haksız, taraflı, kasıtlı da il milli eğitim müdürlüğünce oluşturulan mülakat komisyonlarının puanları haksız, taraflı, kasıtlı değil mi?

Mahalle baskısından çekinerek öğretmen yapılan bazı müdürlere yüksek puan verilerek ilçenin mağduriyeti giderilmiş gösterilse de birinin diğerinden farkı yok.

Körfez ilçe milli eğitim müdür ve şube müdürlerinin 75 altında puan vererek öğretmen yaptığı Körfez Öğretmenevi Müdürü Ahmet Ertem’e il milli eğitim müdürlüğünce oluşturulan mülakat komisyonunun 92 puan vererek Körfez Oruç Reis Anadolu Lisesi Müdürü olarak görevlendirdiği Eğitim Bir sen üyesi Ahmet Ertem gibi.

Darıca Nenehatun İlkokul sınıf öğretmeni iken Darıca ilçe milli eğitim şube müdür vekilliğine getirilen, komisyonun verdiği 95 puan ile Darıca Cemil Meriç İlkokul Müdürü yapılan Eğitim Bir Sen üyesi Hamit Arayıcı gibi.

İzmit Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü iken üyesi olduğu, bir dönem başkanlığını yaptığı Türk Eğitim Sen’den istifa eden, ilçe milli eğitimden düşük puan almasına rağmen mülakatta 87 puan verilerek Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu müdürü olan Muhammet Kocakaya gibi.

“Ne var bunda? Eğitim Bir Sen üyesi olup da kollanan, kayırılan sadece bu ikisi mi. Aynı durumda onlarca, yüzlerce var” diyenler olabilir.

Tamam da Ahmet Ertem, Hamit Arayıcı ve Muhammet Kocakaya’nın durumu farklı.

Ahmet Ertem, Körfez Öğretmenevini yüz bin liraya varan zarara uğratmakla suçlanıyor ve zararın ödetilmesi için açılan davalar sürüyor.

Hamit Arayıcı hakkında, müdür görevlendirme listesinde tahrifat yaptığı, görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hem idari hem adli soruşturma devam ediyor.

Kandıra halk eğitim müdürü iken 23 Mart’ta Ak Parti’den başkan aday adayı olan Eğitim Bir Sen üyesi İsmail Birdane hakkında birden fazla soruşturma açılmasına ve devam etmesine rağmen 94 puan verilerek İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü yapıldı.

Muhammet Kocakaya’yı müdür olarak görevlendirebilmek için İzmit Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi norm kadroda değişiklik yapıldı. Kocakaya, imam hatip lisesi yerine imam hatip ortaokuluna müdür olarak görevlendirildi.

Müdür görevlendirmelerinde yazılan senaryolar, oynanan oyunlar arasında 24 Kasım Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni iken İzmit ilçe milli eğitim şube müdürlüğünde norm fazlası olarak görevlendirilen Zafer Çolak da var.

Kaymakamlığın soruşturma izni verdiği ve savcılığın soruşturma başlattığı Eğitim Bir Sen üyesi Çolak, mülakat sınavına katılıp 93 puan almasına rağmen okul tercihinde bulunmadı. Neden?

Dilovası ilçe milli eğitimde şube müdürü olarak vekaleten görevlendirilen Tavşancıl Marshall Ticaret Lisesi Müdürü Songül Dereli de mülakatta 95 puan almasına rağmen tercih yapmadı.

Mülakatta yüksek puan verilen müdürlerden İsmail Demircan (90), Kemal Aktaş (90), Mehmet Akın (85), Ömer Baştan (85), Kemal Atış (84) da okul tercihi yapmadı. 


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku20.05.2019 - 17:38:42
Tüm Yazıları