sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

3 Şubat 2016 Çarşamba Saat: 20:57

Otobüsleri Kiralama Kararı, ‘Devrimdir, Milattır, Risktir’

Galip ATAMAN

İzmit, Gebze, Gölcük başta olmak üzere Kocaeli’deki şehir içi trafik sıkışıklığından, ulaşımdaki keyfilikten, taşımadaki hantallıktan şikayetçi olduk.

2 bin 200 araçtan oluşan filosuyla ulaşımı “tekeline” alan özel halk otobüsleri sahiplerini ve bağlı oldukları kooperatifleri eleştirdik. 

65 yaş ve üstü yolcuların ücretsiz taşınmasıyla ilgili yasa ve yönetmelikler dahil meclis kararlarını uygulayamayan Ukome’yi hedef tahtası yaptık. 

Kocaeli’nin geleceğini masaya yatıran, “ilk”leri gerçekleştirmekle övünen Büyükşehir Belediyesini konforlu, güvenli, seri toplu taşıma araçları almamakla, tramvay ve metro projelerine sıcak bakmamakla, beceriksizlikle suçladık. 

Kocaeli halkı adına risk alan, 52 kooperatife bağlı 2 bin 200 özel halk otobüsünü kiralayan Büyükşehir Belediyesi yetkililerine haksızlık ettiğimizi düşündüm. 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, genel sekreter Tahir Büyükakın, toplu taşıma daire başkanı Salih Kumbar riskli ama “devrim” niteliğinde bir karara imza attılar. 

Yıllar önce karşılıklı verilen tavizlerle şehiriçi toplu taşımayı ele geçiren, işine gelmeyen kararları uygulamayıp “rest” çeken özel halk otobüslerinin “tekeline” son vererek bir “ilk”i gerçekleştirenleri kutluyorum. 

Özel halk otobüsleri sahipleriyle üyesi oldukları kooperatif yöneticilerini yılların alışkanlıklarından vazgeçerek Büyükşehir Belediyesine “evet” dedikleri için tebrik ediyorum. 

Toplu taşımada sıkıntı çeken, özel halk otobüslerine teslim olan diğer belediyelere örnek gösterilen, Kocaeli’de “milad” olarak anılacak bu kararın gizli kahramanlarını alkışlıyorum. 

2 bin 200’ü özel halk otobüsleriyle belediye araçlarının günde 600 bin, ayda 18 milyon, yılda 21 milyar 600 milyon yolcu taşındığını dikkate aldığımızda böylesi riskli bir çalışmanın 1 Mart’ta başlayacak olmasını önemsiyorum. 

Ama gelin görün ki, her olumlu karara karşı çıkmayı, beyaza kara demeyi alışkanlık haline getirenler koro halinde karşı çıkmaya, eleştirmeye, kötü senaryolar yazmaya başladı bile. 

Dün bir bugün iki. Şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren devrim niteliğindeki kararın detayları belli olmadan, şartları açıklanmadan Büyükşehir Belediyesi’nin,  şehir içindeki bütün özel minibüsleri kiralaması modelinin hayata geçeceğini sanmıyorum” diyerek önyargılı yazılar yazılmaya başladı. 

Ben bu arkadaşlar gibi düşünmüyorum. Her gün trafiğin içinde olan, şehiriçi toplu taşıma araçlarıyla seyahat eden, yaşanan sıkıntıları bilen, gören, yaşayan biri olarak Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir “ilk” ve “örnek” projesini destekliyorum, başarılı olacağına inanıyorum. 

KOOPERATİFTEN DOĞRU KARAR

Kim ne derse desin, kim ne yazarsa yazsın, kim hangi önyargılarla devrim niteliğindeki özel halk otobüslerinin Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark AŞ tarafından kiralanacak olmasını eleştirirse eleştirsin Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yerinde ve zamanında bir karar aldı. 

2 bin 200 araç sahibini üyesi olduğu 52 kooperatif adına Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt “kiralama” formülüne “evet” diyerek doğru yaptı. 

Büyükşehir Belediyesi’nin her anlamda konforlu, güvenli, seri, doğalgazlı, 12 metre uzunluğunda 240 otobüs alması ve 1 Şubat’tan itibaren 93 hatta yolcu taşımaya başlamasının ardından “evet” demenin ötesinde yapacağı başka bir alternatif yoktu. 

Büyükşehir otobüslerini kiralamaya yanaşmayan özel halk otobüsleri sahipleri, kooperatifleri, oda başkanı kiralama formülüne “hayır” demiş olsaydı ne olurdu? 

Başkan Karaosmanoğlu’nun kararlı tutumu sonrası UKOME araç parkını 300’den 500’e çıkarmak için 200 konforlu, güvenli, seri, doğalgazlı, 12 metre uzunluğunda otobüs almak için düğmeye basar, çalışma başlatırdı. 

Şehiriçi toplu taşımada yüzde 30 olan payını yüzde 50’ye çıkararak özel halk otobüslerinin tekeline son vermekle kalmaz, yolcu taşıyamaz, para kazanamaz noktasına gelmelerine neden olurdu. 

Özel halk otobüsleri sahiplerinin yasa, yönetmelik, meclis kararına rağmen 65 yaş yolcuları ücretsiz taşımamakta direnmeleri, bir anlamda “rest” çekmelerinin ardından Başkan Karaosmanoğlu’nun kararlılığını görerek havlu atmaktan, beyaz bayrak çekmekten “evet” demekten başka alternatifleri olmadığını gördüler. 

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak için araçlarını UlaşımPark AŞ’ye kiralamayı, büyük havuza girmeyi kabul ettiler. 

İyi ki böyle bir karar aldılar. Bu karardan; hem şehiriçi toplu taşıma araçlarını kullananlar, hem araçlarını Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark AŞ’ye kiralayacak kooperatifler, hem Ukome karlı çıktı. Hayırlı olsun. 

ŞARTLAR BELİRLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi Ukome ile Özel halk otobüsleri sahiplerinin üye olduğu kooperatifler 2 bin 200 aracın UlaşımPark AŞ’ye kiralanmasına prensip olarak “evet” dediklerine göre şartların konuşulmasına geçilebilir. 

Her iki tarafta temkinli. Özel halk otobüsleri kooperatifleri üyeleri araç sahiplerini mağdur etmemek, en az bugünkü kazandıkları kadar parayı ceplerine koyabilmek için pazarlık masasına oturacaklar. 

Sonuçta nasıl bir karar çıkar, hangi konularda nasıl bir anlaşma sağlanır, hangi tavizler verilir bilemiyorum. 

Ama yapılacak pazarlık sonrası imzalanacak kiralama anlaşmasından en karlı çıkacakların konforlu, güvenli, seri toplu taşıma araçlarını kullanacak yolcular olacağını biliyorum. 

Taraflar prensipte “evet”dediğine göre 52 kooperatife kayıtlı 2 bin 200 özel halk otobüslerinin kiralama şartlarını görüşmeye başlayacaklardır. 

Birilerinin iddia ettiği gibi, Büyükşehir Belediyesinin başarısız olacağını sanmıyorum. 

Ya da kiralama yönetimine karşı olanların söylediği gibi özel halk otobüsleri sahipleri mağdur edilmeyecektir.

Tarafların asgari müştereklerde buluşacağı, anlaşacağı ortak yol mutlaka bulunacaktır. 

UKOME yönetimi, elektronik cihaz takılan özel halk otobüslerinin taşıdığı yolculardan elde edilen paranın 280 milyon lira olduğunu dikkate alarak özel halk otobüsleri kooperatifleriyle pazarlık masasına oturacak. 

Kiralanan araç sahiplerinin mağdur edilmemesi için 280 milyon liraya aktarmalı ulaşım ve paralı binişlerin kaldırılmasından kaynaklanan maliyet karşılığı 20 milyon lira eklenerek 300 milyon lira gibi bir para kooperatiflere ödenecek. 

Meclisin vereceği karara göre bu rakam üç aşağı beş yukarı inebilir de çıkabilir de. 

Ama hiçbir şekilde meclisin vereceği karar doğrultusunda 300 milyon liranın üzerine çıkması beklenmiyor. 

Amaç; hiçbir şekilde özel halk otobüslerini mağdur etmemek, yolcuları konforlu, güvenli, seri araçlarla ucuz seyahat ettirmek. 

Para otobüs sahiplerine değil, kooperatiflere verilecek. Paranın hangi araca ne kadar ödeneceğini kooperatifler belirleyecek. 

Başka? Kooperatiflere kayıtlı olup da geçmiş süreçte yenilenmeyen, belirlenen standartlara uyum sağlamayan özel halk otobüsleri engellilere hizmet verecek şekilde yenilenecek. 

Yenilenmesi istenen araçların yaşını Ukome belirleyecek. 5 yaş üstü mü, 7 yaş üstü mü olur bilemem. 

Kiralamanın gerçekleşmesi sonrasında Ukome aktarmalı binişleri başlatacak. 

Bin 300 yeni durak ihalesinin ardından duraklara konacak kart okuma cihazları ile kademeli binişlere start verilecek. 

Yolcu araca binmeden önce duraktaki cihaza kartını okutacak inerken duraktaki cihaza tekrar okutarak seyahat ettiği kadar ücret ödeyecek. 

İnerken kartını okutmazsa bir durak dahi gitse en uzak mesafe ücreti ödemek zorunda kalacak. 

                            ***                       ***                       *** 

“REZALET!” KART GERÇEĞİ

İki gündür “Mavi Kocaeli Gazetesi” hariç hemen hemen bütün gazetelerde aynı manşet vardı; “Bu ne rezalet”, “Bu Kartlar nasıl verildi?”, “Bunun adı rezalet”, “Genç yolcularda yaşlı kartları, “sahte kent kart düzenlendi”.

 

Yıllar önce verilen ve iptal edilen, belediyeyi ve özel halk otobüsleri kooperatiflerini ekonomik olarak zarara uğratmayan biri gazi diğeri öğretmene verilen 2 kartla ilgili yapılan haberler belli ki kasıtlı yapılmış. 

Özel halk otobüs sahipleri mağdur edilirken emeklerinin çalındığından söz etmek doğru olmadığı gibi Ukome yöneticilerine de haksızlık. 

Hayatlarında toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmeyenlerin, Ukome’nin nasıl çalıştığını bilmeyenlerin “rezalet”manşeti atmaları normal. 

“rezalet” manşeti atarak Büyükşehir Belediyesi Ukome yöneticilerini ve çalışanlarını çok büyük suç işlemiş gibi beceriksizlikle suçlayanlar söz konusu 2 karttan birinin gazi’ye, diğerinin öğretmene ait olduğunu öğrenirlerdi. 

Öğretmene 6 yıl önce verilen 60 yaş kartı indirimiyle öğretmen kartı indiriminin aynı olduğu, gazi’ye 65 yaş kartının da gazi kartı gibi ücretsiz olduğu bilgisine ulaşırlardı. 

Kaldı ki iki karttan biri 2 yıl, diğeri 2 ay önce iptal edilerek öğretmen indirimli, gazi ücretsiz kartlarla değiştirilmiş. 

Kartının iptal edildiğini söylenen gazi ücretsiz, öğretmen ise indirimli seyahat etmeye devam ediyor. 

Belli ki, Ukome’nin bugüne kadar verdiği yüzbinlerce karttan yıllar ve aylar önce yenisi ile değiştirilen 2 kartı bulup yeni ve çok önemli bir habermiş gibi “rezalet” olarak kamuoyuna duyurmak haberciliğin ötesinde ard niyetlilerin ekmeğine yağ sürerken Ukome ile özel halk otobüsleri kooperatiflerinin araç kiralama görüşmelerinin yapıldığı bugünlere denk getirilmesi manidardır. 

                            ***                       ***                       *** 

UKOME, 620 BİN 771 KART VERDİ

Büyükşehir Belediyesi Ukome’nin verdiği 2 kartı dillerine dolayan, “rezalet” olarak yazanlar 2004 yılından buyana 620 bin 771 kart verildiğini bilselerdi böyle yazmazlardı. 

2 kartı “rezalet “ olarak haber yapanlar yasa, yönetmelik ve meclis kararına rağmen 65 yaş üstü vatandaşları ücretsiz taşımayan özel halk otobüs sahipleri yanında yer almışlardı. 

O çok konuşulan ve tartışılan 65 yaş üstü vatandaşlardan 38 bin 700’ünün ücretsiz kart aldıklarını öğrenmiş onlar için nasıl manşet atarlardı merak ediyorum. 

Özel halk otobüs sahiplerinin sık sık gündeme getirdikleri ve zaman zaman zarar ettiklerini söyledikleri ücretsiz ve indirimli kart dağılımı şöyle 

65 yaş ücretsiz; 38.700

Engelli ve refakatçi ücretsiz; 27.300

Zabıta, jandarma, polis ücretsiz; 5.837

Gazi ve şehit yakını ücretsiz; 2.918

Personel ücretsiz; 2.833

Kursiyer ücretsiz; 1.309

Posta hizmeti ücretsiz; 224

Basın kartı ücretsiz; 195

Öğrenci indirimli; 336.118

Öğretmen indirimli; 21.451

                            ***                       ***                       *** 

BAŞSAĞLIĞI 

Gazetemiz Spor Müdürü Mustafa Elbi’nin babası İzzet Elbi (88) vefat etti.

İzzet Elbi’ye Allah’tan rahmet, sevgili Mustafa’nın şahsında tüm yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. G.A.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku20.09.2018 - 07:41:19
Tüm Yazıları