sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

22 Haziran 2016 Çarşamba Saat: 00:12

Özel Okul Ücreti El ve Cep Yakıyor

Galip ATAMAN

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçları açıklandı.

Üniversiteye giriş LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) devam ediyor.

Ortaokul 8. ve lise 12. sınıf öğrencileri dışındaki ekonomik durumu iyi, cüzdanları kredi kartıyla şişkin veliler tatil planları yapıyor.

Ailesini geçindirmekte zorlanan ana babaların çocukları ise cep harçlığını çıkartmak için bedenen çalışacak iş arıyor.

Hükümetlerin vaatlerinin, siyasilerin söylemlerinin aksine yılardır süren haksız ve dengesiz dağılım önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da değişmiyor.

Alınan önlemler, yapılan destekler, verilen tavizler eğitimin kalitesini arttıracağı yerde düşürüyor.

Başta sendikalar olmak üzere eğitimin paydaşlarının eğitime bakışlarında, yaklaşımlarında her geçen gün artarak siyasallaşıyor.

Milli eğitim bakanlığı üst düzey yöneticileriyle okul müdürlerinin çoğunlukla liyakatlarına göre değil de siyasi kimliğine ve sendika rozetine göre atanması eğitimde kadrolaşmayı en tepe noktaya taşıyor.

Böyle bir eğitim anlayışından ve çarpık yapılanmadan en fazla etkilenen, zarar gören her zaman olduğu gibi yine öğrencilerle velileri.

Son 14 yılda yapılan 6 bakan, ondan fazla yönetmelik değişikliğini dikkate aldığımızda alınan önlemlere, verilen desteklere rağmen eğitimin kalitesi de başarı çıtası da düşürüyor.

Okulların tamamının tabelalarına “Anadolu Lisesi” yazmakla başarılı olunmuyor.

Yüksek puanlı öğrencileri devlet teşviği aldatmacasıyla özel okula yönlendirmekle devlet okullarında kalite yakalanamıyor.

Sizin anlayacağınız; Öğrenciler ve ana babaları anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin her kademesinde en yüksek puanı alarak iyi bir okula yerleşmek için yarış atı gibi yarışıyorlar.

Nüfus ve maliyetler arttıkça, sistem değiştikçe, bakanlık teşvikleri kapsamı genişletildikçe devlet okulları özel okulların gerisinde ve gölgesinde kalıyor.

Marka okullar açılmadığı için yüksek puanlı, Türkiye birincileri Kocaeli dışındaki okulları tercih ediyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte değişen anlayışı, müfredat, kalite, öğretmen ve öğrenci profili değiştikçe eğitim de değişiyor, olumsuz etkileniyor.

ORTAOKUL MEZUNLARI

Daha düne kadar TEOG sınav sonuçlarını merak eden öğrenci ve velileri şimdi 29 Haziran’da açıklanacak YEP’i bekliyor.

YEP demişken bir konuya dikkat çekmek istiyorum; Özel okullarda okuyan öğrencilerin puanları büyük çoğunlukla şişirildi iddialarını doğrulayacak şekilde yüksek oluyor ve öğrencilere lise kayıtlarında avantaj sağlıyor.

Devlet okullarında resim, müzik ve beden eğitimi gibi derslerden verilen düşük notlar, TEOG-1 ve TEOG-2’deki 120’şer sorunun tamamını yapan öğrencilerin ortalamalarını düşürdüğünden istenen liseye kayıt yaptırmalarını engelliyor.

TEOG’da yüksek puanlı öğrenciler, hayallerindeki üniversiteyi kazandıracak liseleri Kocaeli yerine başka illerde arayınca Kocaeli’nin LYS’deki başarısı daha ilk günden düşüyor.

Kocaeli, iller sıralamasında hiçte hak etmediği bir yere oturmak zorunda kalıyor.

Kocaeli gibi üretimde, ihracatta, vergi toplama dahil ekonominin her alanında ilk 3’te yer alan bir il öğrencilerin yanlış yönlendirilmesi ve İstanbul liselerinde okuma hastalığını nedeniyle iller sıralamasında olması gereken yerde olamıyor.

Düşük puanlı öğrenciler öncelikle açıkta kalmamak, aldığı puana uygun bir devlet lisesine yoksa puanına uygun özel liseye kayıt yaptırmakla yetinecek.

Öğrenciler dönüşü ve telafisi olmayan hata yapmamak için ellerinde TEOG ve YEP (Yerleştirme Esas Puan) belgeleriyle rehber öğretmenlerin kapısını çalacak.

Eskiden başarılı, şampiyon, Türkiye birincisi ortaokul mezunları bulundukları illerin “marka” liselerini tercih ederdi.

Çok çok başarılı olanlar İstanbul’un Robert, Galatasaray, İstanbul Erkek, Vefa liselerine kayıt yaptırırdı.

Not ortalamaları düşük öğrencilerse özel okulların yolunu tutar, babalarının paralarıyla sınıf geçerdi.

Şimdi her alanda olduğu gibi lise girişlerde de şartlar değişti.

Yüksek puanlı, başarılı öğrenciler özel okullarda her yıl on binlerce lira ödeyerek okuyabiliyor.

Düşük puanlı öğrencilerse meslek liselerini ve tabelasına “Anadolu” yazılan düz liselere kayıt yaptırabiliyor.

29 Haziran’da açıklanacak YEP’e göre öğrenciler 15-25 Temmuz tarihlerinde tercih yapacak. 

8 Ağustos’ta sonuçların ilanının ardından 9-15 Ağustos tarihlerinde kayıtlar yapılacak, nakiller 5 Eylül’e kadar sürecek.

Bu arada 30 Haziran 14 Temmuz tarihleri arasında özel liselere kayıtlar kabul edilecek.

Öğrenciler tercih, veliler okullar arası kıyaslama yaparken yardımcı olur düşüncesiyle liselerin geçen seneki taban puanlarını vermek istiyorum;

Kocaeli Fen Lisesi 489.063, Muammer Dereli Fen Lisesi 484.389, Gölcük Fen Lisesi 478.175, Gebze Yücel Boru Fen Lisesi 477.924, Şehit Özcan Kan Fen Lisesi 468.506, Körfez Fen Lisesi 467.963, Kocaeli Anadolu Lisesi 466.625, Darıca Fen Lisesi 465.536, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi 461.289,  24 Kasım Anadolu Lisesi 455.508, Gebze Anadolu Lisesi 450.584, Gölcük Anadolu Lisesi 447.999, Atlım Anadolu Lisesi 447.931, M. Akif Ersoy Kız Anadolu Lisesi 446.892, Merkez Bankası Anadolu Lisesi 443.218, Darıca Ülkü Yalçın Anadolu Lisesi 438.721, İzmit Lisesi 435.267, Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi 432.841, İhsaniye Anadolu Lisesi 430.620, Necip Fazıl Anadolu Lisesi 425.824, Tevfik Seno Arda Anadolu Lisesi 423.646, Anibal Anadolu Lisesi 420.029, Darıca Neşet Yalçın Anadolu Lisesi 419.632, Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi 416.632, Gölcük Anadolu Lisesi 408.980, Oruç Reis Anadolu Lisesi 404.704, Yahya Kaptan Anadolu Lisesi 388.310 devam ediyor ve en düşük puan Körfez Emlak Konut Anadolu İmam Hatip Lisesi 129.092.

TEŞVİK ALDATMACASI

Bütçeden en büyük payı alan milli eğitim bakanlığı, bütçesinin önemli bir bölümünü personel giderlerine ayırınca artan öğrenci maliyetlerini en aza indirebilmek için “özel okul Teşviği” geliştirdi.

Son 3 yıldır yapılan uygulama ile özel okullarda okuyan öğrencilere devlet 2.500 TL ile 3 bin 750 TL arasında destek veriyor.

Ekonomik durumu iyi olan olmayan, başarılı olan olmayan, yönetmelik koşullarını yerine getiren getirmeyen bu teşvikten yararlanıyor.

Geçen sene her kademede eğitim-öğretim alan 350 bin öğrenci teşvik almış.

Bir başka deyişle; devlet, maliyetleri aşağıya çekmek için başarılı, çalışkan, yüksek puanlı öğrencileri özel okula gitmeleri için teşvik ediyor.

Devlet okullarında görevli öğretmenlerin özveriyle çalışarak yetiştirdiği başarılı öğrenciler, yine devletin tanıdığı özel teşviklerle özel okullara pazarlanıyor.

Sınav zamanlarında da kayıtlarını yaptırmaları için teşvik ettiği başarılı öğrencilerin devam ettiği özel okullarla düşük puanlı öğrencilerin kayıt yaptırdığı devlet okullarını yarıştırıyor.

Böyle bir uygulama, böyle bir aldatmacanın dünyanın başka bir ülkesinde olduğunu duymadım.

*************************

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ

Kocaeli’de okumak isteyen Türkiye birincisi ve şampiyonu olan öğrencilerden devlet okulu yerine özel okullarda okumak isteyenler el ve cep yakacak paralar ödemek zorunda kalacak.

Öğrenci velileri “özel okul Teşviği”ne aldanarak devlet okulu yerine özel okulu tercih ederek ödeyeceği ücretin düşeceğini sanıyor.

Rakamlara baktığımızda gerçeğin öyle olmadığı, genel masrafları da eklediğinizde özel lisede okuyacak öğrenci velilerinin cebinden çıkacak para yıllık 50 bin lirayı bulacak, belki de geçecektir.

Hazırlık sınıfı, yabancı dil öğrenme zorunluluğunu da eklersek 5 yıllık eğitim süresince öğrenci velilerinin cebinden çıkacak parayı varın siz düşünün.

Devlet okullarının genel giderlerine 3-5 kuruş ödemeleri istenen veliler ortalığı ayağa kaldırırken özel okullara el ve cep yakacak paralar harcamalarını anlamak mümkün değil.

OKUL ADI                   2015-2016  2016-2017

Atafen AL                     12.250        13.850

Doğa AL                       17.400        19.400

Seymen AL                   12.900        14.550

Bahçeşehir AL              15.147        16.359

Erkul AL                       16.000        18.080

Bilgili Kültür AL           15.000        15.700

Murat Yıldırım AL        12.500        16.000

Hafize Okan Fatih AL   22.000        22.090

Darıca Fatih AL            22.000        22.090

Gebze Hisar AL            14.500        15.750

Conkbayır AL               11.200        12.750

Bu ücretleri yaklaşık 3.000 TL yemek ve belirlenecek servis ücreti dahil değil.

Okul ücretleri tefe tüfe artışına göre yapılıyor, yaklaşık üçte ya da dörtte biri teşvik olarak düşülecek olsa da velilerin cebinden çıkacak para 50 bin lirayı bulacak.

Rakamlar böyle oklunca özel okulların öğrenci ve veli profilleri de değişti.

Kayıtlarda eğitime, başarıya, kariyere, beceriye, puana bakılsa da önemli olan para.

Devlet okullarında alınan önlemlere, verilen desteklere rağmen “marka liseler” açılmaması nedeniyle başarılı öğrenciler İstanbul başta olmak üzere ya il dışına kaçıyor ya da özel okulları tercih ediyor.

Kocaeli dışına çıkmayı maharet sanan öğrencilerin gözü, Kocaeli fen lisesi gibi devlet okulları sıralamasında ilk sırayı alan, başarılara imza atan okulları bile görmüyor.

Liseye kayıt yaptıracak öğrencilerin öğrenim gördüğü ortaokullarda TEOG-2’de büyük başarı elde eden Conkbayır Ortaokul öğrencileri Kocaeli Fen Lisesi dahil gözde liselerin potansiyel öğrencileri olacak.

3 Türkiye Birincisi çıkaran Özel Conkbayır Ortaokulu öğrencilerinin Türkçe ortalaması yüzde 92, Matematik ortalaması yüzde 85, Fen ve Teknoloji ortalaması yüzde 91, İnkılap Tarihşi ve Atatürkçülük ortalaması yüzde 91, Din Kültür ve Ahlak Bilgisi ortalaması yüzde 95, İngilizce ortalaması yüzde 92.

Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG’da Özel Conkbayır Ortaokulu dikkat çekerken devlet liselerinde Kocaeli Fen Lisesinin başarısını herkes kabul ediyor.

Geçen sene öğrencilerin İstanbul’da okuma hastalığına rağmen 489.063 taban puanla ilk sırada yer alan Kocaeli Fen Lisesi mezunlarının tamamı istedikleri üniversiteye kayıt yaptırdı.

Önceki yıllara göre daha iddialı olan Kocaeli Fen Lisesi öğrencileri, önümüzdeki hafta tamamlanacak LYS sonrası Kocaeli’de ve Türkiye’de ilk’lere ve başarılara imza atmaya hazırlanıyor.

Deneyimli, başarılı, disiplinli kadrosu ile TEOGF şampiyonlarını bekliyor.

********************

KOTO’DA EĞİTİM ADINA GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Kocaeli Ticaret Odası başkanı Murat Özdağ’ın eğitim adına sahiplendiği “KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” ile ilgili açıklamalarını, tavrını, yaklaşımlarını hep eleştirdim.

Sayın Özdağ eleştirilere cevap vermek, okulu tanıtmak, gerekçelerini açıklamak yerine nedense hep sessiz kaldı ve sustu.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların, eğitim konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayanların anlatılanları itirazsız yazacaklarını bildiklerinden beni değil başkalarını tercih etmiş olabilir.

Ya da FETÖ operasyonu sonrası gözaltına alınmış olması, 250 bin TL kefalet ve 15 günde bir karakola imza denetimi nedeniyle tutuksuz yargılanmasının verdiği rahatsızlık nedeniyle aramamış olabilir.

Başkan Özdağ aramasa da KOTO ve AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili bilgi vermese de “eğitim” ile ilgili 15. komite başkan ve üyeleri dün konuk ettiler.

Fatih Ekinci başkanlığında oluşan komitede üyeleri Yusuf Koçak, Mehmet Şen, Handan Küpeli, Sedat yazıcı ile tanışma, sohbet etme, eğitimin sorunlarını tartışma, özellikle LYS ile ilgili düşünceleri paylaşma olanağı buldum.

Yıldırım Yılmaz ve Necip Katırağa mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadıkları için karşılaşamadık ama önümüzdeki günlerde biraya geleceğimizi düşünüyorum.

KOTO’nun en çalışkan, en çok proje üreten, aldığı kararlar en çok tartışılan komite üyelerini tanımaktan büyük keyif aldığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Özellikle “Meslek Tercihleri ve Nitelikli Eleman İhtiyacı” konulu çalışmalarıyla öğrencilerin staj sorunlarını çözen örnek çalışmalarını önümüzdeki günlerde paylaşmak istiyorum.

KOTO 15. Komite üyelerinin LYS konusundaki yaklaşımlarını da övgüye değer bulduğumu söylemek istiyorum.

Özgüveni yüksek, sormayı, sorgulamayı, tartışmayı, doğruları kamuoyu ile paylaşmayı seven KOTO 15. Komite üyelerini tanımaktan, sohbet etmekten büyük keyif aldım.

Dilerim önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelme şansı yakalayabilirsem yalnız LYS değil eğitimin her konusunu tartışmak istiyorum.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku25.04.2019 - 03:47:11
Tüm Yazıları