sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

3 Mayıs 2015 Pazar Saat: 18:32

Vali Güzeloğlu’nun “Saray’da” İlk Günü

Galip ATAMAN

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bugünden itibaren Perşembe pazarı yanındaki yeni yapılan Valilik Hizmet Binasında çalışacak.

Konuklarını, Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle yapılan “saray” görünümündeki komplekste ağırlayacak. Hayırlı olsun.

Ama taşınmak konusunda sanki biraz acele edilmiş gibi geldi bana. Valilik Kompleksinde hizmet verenlerle hizmet alanların sorunlarının giderilmesi beklenebilirdi. 

Yaklaşık 100 milyon lira harcanan ve bir yıl önce teslim edilmesi gereken komplekse bugünlerde aceleyle taşınmak kimin fikri bilmiyorum.

Bildiğim tek şey; Müdürlükler sıkıntı ile boğuşurken, sorunları çözmek için formül ararken, vatandaşlar hizmet almakta zorlanırken sayın valinin rahatsız olduğudur. 

Kocaeli’ye geldiği ilk günlerde saray görünümlü valilik binası ile ilgili sorumu cevaplandırırken,Benim için saraylar ve makamlar değil, milletin gönlünde taht kurmak önemli. İnsan hayatının sınırlı süresi içerisinde hayatına değer katan, hayatını anlamlı kılan ve zenginleştiren unsurlarla hayırla anılmak önemli. Kocaeli’yi Kocaelililerle birlikte daha ileriye taşıyacağız” diyen Vali Güzeloğlu olmadığıdır. Taşınma kararını veren her kimse acele etmiş! 

 

Örneğin; Mimarisiyle hatırlanan Selçuklu ve Osmanlı’nın yanında Cumhuriyet’imizin simgesi Mustafa Kemal Atatürk’ün sade bir büst ile değil de yakın tarihimizi ve Kocaeli’yi anlatan rölyefi yapıldıktan sonra açılabilirdi. 

Valilik kompleksinin açılışında acele edenler ana giriş karşısında yaklaşık 3 yıldır gündemde olan yaya üst geçidinin bugüne kadar bitirilmesi için çaba harcayabilirdi.

Alt yapı ve otopark sorunlarının yanı sıra bina geçişlerindeki sıkıntıların giderilmesi için bir süre daha beklenebilirdi. 

Önümüzdeki günlerde görkemli görünümüyle, yaşanacak sorunlarıyla daha çok konuşulacak valilik hizmet binasını bir kenara bırakalım.

Sayın valinin saraydaki bu ilk gününde; 40 yıllık eski binada görev yaptığı 7 ayda yaptıklarını hatırlayalım. 

ÖNCELİĞİ; EĞİTİMDE KALİTE

Kararlarıyla, açıklamalarıyla, uygulamalarıyla, özgüvenli, birikimli, deneyimli, vatandaşa şefkatli yaklaşımıyla, samimi iletişimiyle, performansıyla saygın bir yönetici olduğunu kanıtlayan Sayın Güzeloğlu’nun önceliği, önceki görev yeri  Mersin’de olduğu gibi “Eğitim, Bilişim, Teknoloji”. 

Nereden mi biliyorum? Özel görüşmelerimizde; fiziki yapılanmanın öneminin yanında asıl yapılması gerekenin eğitimde kalitenin ve başarı çıtası ile TEOG ve LYS sıralamalarının Kocaeli’ye yakışmadığını söylemesinden. 

Marka okullar açarak şampiyon öğrencilerin Kocaeli dışındaki okullara gitmelerini önlemek için eğitimcilerin performansını ve motivasyonunu arttırmak amacıyla TÜBİTAK ile ortak çalışma başlatmasından.

Ak Parti ve arka bahçesi Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin referansıyla ve “çakma” puanlarla görevlendirilen müdürleri için, “Okul Müdürleri Yöneticilik Formasyonu” semineri düzenletmesinden. 

Kaymakamlara, ilçe milli eğitim ve okul müdürlerine “Eğitimde Kalitenin Arttırılması ve Başarı Çıtasının Yükseltilmesi” için ev ödevi vermesinden.

Teknolojinin kullanımı ve teknolojiye dayalı bilgi üretimini gerçekleştirenlerin dünyanın geleceğini belirlerken Kocaeli’nin neden bu oluşumun içinde yer almadığını sorgulamasından. 

Bir tek çocuğumuzu bile okul öncesi eğitim dışında bırakma lüksümüz olmadığını söylemesinden.

Okul yöneticileri ve öğretmenlerden hedef büyütmelerini isterken, “Bilgiyi üretemezseniz, bilgiyi kullanmaya ve yönetilmeye mahkum edilirsiniz. Sizler bunu sağlayacak çocuklarımızı bu bilinçle geleceğe hazırlayacak, her bir okulu merkez olarak ele aldığımızda sizlerde her bir yavrumuzu bir merkez olarak ele alıp, yetiştirmek durumundasınız. Geleceğin icat çıkaran çocuklarını bugünden o güne hazırlamamız gerekiyor” demesinden. 

Milli eğitim müdürü Rasim Çelik’e, okul müdür ve öğretmenlerin performansını gösteren son 4 yıllık karnelerini çıkartma talimatı vermesinden.

Çocuklarımızı özgüveni yüksek, temel milli değerleri, bu ülkenin geçmişinden aldığı gücü geleceğe taşıma gayretini benimseten, bilgiyi ve bilimi kullanan bireyler haline getirmek isteğinden. 

Son günlerde çok konuşulan ve tartışılan, seçim öncesi partilerin programlarında yer verdiği Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içinde eğitirken katma değeri yüksek ürünler üreten, nitelikli elemanlar yetiştiren meslek liseleri kurmak için aylar öncesi çalışma başlatmasından. 

Geçtiğimiz günlerde Gebze’de düzenlenen 1. Girişimcilik Zirvesinde genç girişimcilere, “Bütün büyük yolculuklarda hedefe, kararlı ama emin adımlarla başlayan küçük adımların sonunda ulaşılır. Kendi işinizi, gelecek serüveninizi korkmadan kendiniz yazın. Donanımınız, bilginiz, heyecanınız olursa doğru zamanda doğru kişilerle hedefe ve istediğiniz düzeye ulaşırsınız”tavsiyesinde bulunmasından. 

Sayın Vali’nin Kocaeli’de 7 ayı geride bırakırken sarayda çalışmaya başladığı bu ilk gün, önceliklerinin ilk sırasına aldığına eğitimde radikal kararlara imza atacağını, OSB’ler içinde “Meslek Lisesi”, TÜBİTAK bünyesinde “Bilişim Lisesi” için düğmeye basmasını bekliyorum. 

                    ***                ***                ***

YARGIDAN YASİN AKIN’A 4’ÜNCÜ “RED”

Ak Parti İl Başkanlığından istifa eden, milletvekili adayı yapılmayan, “siyasi mevta” olarak bugünlerde sesi soluğu çıkmayan Mahmut Civelek Kent Konut ile ilgili yazdıklarımdan çok ama çok rahatsız.

Yargıya gitmeye cesaret edemeyince sağ kolu, Kent Konut eski genel müdür yardımcısı Yasin Akın’a, avukatı Tuncay Karahan aracılığıyla dilekçe üstüne dilekçe verdiriyor. 

Yasin Akın, “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış” misali her seferinde savcıların ve hakimlerin“Galip Ataman’ın Kent Konut ile yazdıkları eleştiri sınırları içinde, hakaret yok” kararına rağmen pes etmiyor.

Ne yalan söyleyeyim; Ben yazdıklarımın doğru olduğunu, eleştiri sınırları içinde kaldığını söylemekten, savcılar ve hakimler “red” kararı vermekten yoruldu. 

Kocaeli Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği son “red” kararına geçmeden önce isterseniz önce Yasin Akın ve onu yönlendiren Mahmut Civelek’in rahatsız olduğu yazımı okuyalım; 

Yasin Akın’ın yargıya taşıdığı 29 Aralık 2014 tarih ve “KENT KONUTA CİVELEK OPERASONU” başlıklı yazımda,“Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek çalışmadığı halde belediyede çalışıyormuş gibi gösterilerek yüzde 10, taksitle aldığı halde peşin almış muamelesi yapılarak yüzde 10, genel müdür özel indirimi yüzde 10 olmak üzere toplam yüzde 30 indirimle Kent Konut’tan 3 daire ve bir dükkan satın aldı. Olayın duyulması üzerine, Mahmut Civelek’in hak etmediği özel ve keyfi indirimler tutarının tamamını bir defada ödedi. Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek’in hemşerisi, il yöneticiliği yapmış, lise mezunu, mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Yasin Akın’ın Kent Konut’taki işine son verilerek Belde AŞ bünyesinde faaliyet gösteren Gülen Yüzler’de Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde görevlendirildi. Mahmut Civelek referansıyla Kent Konut’ta genel müdür yardımcısı yapılan Ak Parti’nin Altın Çocuğu Yasin Akın Gülen Yüzler Engelliler Rehabilitasyon Merkezine gönderilerek Ak Parti’nin Teneke Çocuğu yapıldı…” yazmışım. 

Mahmut Civelek’in isteği ile Yasin Akın’ın şikayetine yargı ne karar vermiş;

1) Kocaeli 2. Sulh Ceza Hakimliği 02.5.2015 tarih ve 2015/357 Değişik İş K. ile “Yasin Akın vekili Av. Tuncay Karahan’ın cevap ve düzeltme metninin yayınlanmasına ilişkin talebin REDDİNE” karar verdi. 

2) Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararına yapılan itirazı değerlendiren Kocaeli 1. Sulh Ceza Mahkemesi “KESİN OLMAK ÜZERE REDDİNE” karar verdi. 

3) Tekzip metnini yayınlattıramayan Yasin Akın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 19.3.2015 tarih ve 2015/3640 sayılı kararı, “Şikayete konu haber metnindeki eleştiri ve değer yargılarının bir kısmı ÇOK SERT OLMASA DA ÇARPICI BİR ÜSLUPLA DİLE GETİRİLMİŞTİR. Yerleşmiş yargısal kararlarda da vurgulandığı üzere esasen eleştirinin sert bir üslupla gerçekleştirilmesi, kaba olması ve nezaket sınırlarını aşması eleştirenin amacına, psikolojisine, eğitim ve kültür düzeyine bağlı bir olgudur. Ancak kabul edilmelidir ki, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BELLİ ÖLÇÜLERDE ABARTMAYI, HATTA KIŞKIRTMAYA BAŞVURMAYI DA İÇERİR. Gazetecilerin yazılarında kullandıkları deyimler, “POLEMİK” niteliğinde olsa da nesnel bir açıklamayla destelendiğinde bu ifadeler asılsız, kişisel saldırılar olarak görülemez. Şikayete konu yazının haber verme ve eleştiri hakkı kapsamında kaldığı, her hangi bir şekilde müştekiye hakaret edilmediği anlaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle isnad olunan suçtan şüpheli hakkında kamu adınaKOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA karar verildi.” 

4) Savcılıktan da istediği sonucu alamayan yasin Akın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 19.3.2015 tarih ve 2015/3640 sayılı kararına itiraz etmiş. Dosyayı inceleyen Kocaeli  2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15.4.2015 tarih ve 2015/1278 D. İş Kararı özetle, “…Yazıda hakaret unsuru bulunmadığı, eleştiri ve basın özgürlüğü kapsamında olduğundan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararındaki gerekçelere göre yerinde görülmeyen itirazın REDDİNE kesin olarak karar verilmiştir.”


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku19.02.2019 - 22:00:38
Tüm Yazıları