sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

13 Ağustos 2015 Perşembe Saat: 17:22

Vali; Önceliğimiz, Vatandaşın Huzuru

Galip ATAMAN

7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından hortlayan terör ülkeyi kana buladı, yangın yerine çevirdi. 

Bilanço çok ağır. Huzuru bozmak isteyen, korku ve panik yaratmak isteyen teröristlerin düzenlediği hain saldırılarda 30’dan fazla asker ve polis şehit oldu. 

Dağdaki terörist şehre indi. Yol kesiyor, araçları yakıyor, masum insanlar rehin alıyor. 

Ülkeyi yönetmeye soyunan siyasiler ise seçmenin verdiği mesajı okumak yerine bildik senaryolarla yeni kaoslar yaratıyor. 

Ak Parti 258 milletvekili ile 13 yıldır aralıksız sürdürdüğü tek başına iktidarı, bir başka parti ile paylaşmak istemiyor. 

CHP ise 132 milletvekili ile koalisyon ortağı olmaktan çok devleti ele geçirmek için fırsat kolluyor. 

Siyasi partilerin iktidar olmak için yarıştığını unutan 80 milletvekiline sahip MHP ve HDP olup bitenlere seyirci. 

Liderlerin sorumsuzluklarından kaynaklanan siyasi istikrarsızlık, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin içte ve dışa güven yitirmesine neden oluyor. Ekonomi alarm veriyor. Kurumlar ararsı güven bitiyor. Olan vatandaşa oluyor. 

Sorumluk üstlenmek ve risk almaksa, ilde devletin ve hükümetin temsilcisi, ayrı ayrı bakanın mümessili, idari ve siyasi yürütme vasıtası olan Hasan Basri Güzeloğlu gibi valilere düşüyor. 

12 YILLIK DENEYİMLİ VALİ

2003 yılında 39 yaşındayken Gümüşhane Valisi olan, sırayla Gümüşhane, Karaman, Samsun, Mersin Valiliği yapan Hasan Basri Güzeloğlu, 1 Aralık 2014 tarihinde Kocaeli Valiliği koltuğuna oturdu. 

81 vali arasında “Aralıksız En Uzun Süre Görev yapan Vali” ünvanına sahip Sayın Güzeloğlu ile ilk kez Samsun Valisi iken adı Kocaeli Valiliği için geçtiği 2010 yılında telefonla görüştük. 

1 Aralık 2014 tarihinden buyana geçen 10.5 ayda değişik tarihlerde defalarca farklı mekanlarda karşılaştık. 

Kahvelerimizi yudumlarken Türkiye’yi, Kocaeli’nin sorunlarını ve üzerinde çalıştığı projelerini konuştuk. 

Görev yaptığı 4 ilde de “Hoş Bir Seda” bırakarak ayrıldıktan sonra geri dönüp bakmayan, geçmişe takılıp kalmayan, yönünü geleceğe çeviren, görev yaptığı ilin sorunlarıyla ilgilenen Vali Güzeloğlu’nu 1 Aralık 2014 tarihinden buyana izliyorum. 

Sayın Vali hakkında ahkam kesmek haddim ve tarzım olmadığı gibi Sayın Güzeloğlu’nun buna ihtiyacı da yok. 

Ama Sayın Güzeloğlu’nun verdiği mesajları, toplumun yararına aldığı kararları, risk yönetimindeki becerisini, sivil toplum örgütleriyle kurduğu iletişimi okurlarla paylaşmak gazeteci olarak benim görevim. 

Gördüklerimi, bildiklerimi, yaşadıklarımı yazmazsam Sayın Vali Güzeloğlu’na haksızlık etmiş olurum. 

Benim gibi 51 yılı geride bırakan, yarım asrı deviren gazeteciye de yakışmaz. 

RİSK ALAN VE YÖNETEN VALİ

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimi sonrası, 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimi öncesi farklı kültürlerin ve inançların yaşadığı, demografik yapının farklı olduğu Kocaeli’ye atanan Vali Güzeloğlu, 10.5 aylık süreçte risk yönetiminde başarılı olduğunu kanıtladı. 

Tansiyonun çok yüksek olduğu, liderlerin üsluplarının dozunu kaçırdığı 7 Haziran seçimi öncesi siyasi partilerin il başkanlarını bir masa etrafında toplayarak her görüşe eşit mesafede olacağını söyledi. 

Seçim süresi ve sonrası uygulamalarıyla sözünün arkasında durduğunu kanıtladı ve 7 Haziran seçiminin olaysız, kavgasız, gürültüsüz tamamlanmasını sağladı. 

Başka? Maşukiye sel felaketi, Ford ve Arçelik fabrikalarındaki işçi eylemleri dahil her uyuşmazlığı diyalogla krize dönüştürmeden sonuçlandırdı. 

Sayın Vali’nin kucağında bulduğu bir başka konu; As Elmaslar’a ait 20 Eylül 2015’te sona erecek“Halıdere Taşocağı” İşletme Ruhsatının Valiliğin ve Büyükşehir Belediyesi’nin “olumsuz” yazısına rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünce 2 yıl önce 2013’te 2037 yılına kadar uzatılması. 

Vali Güzeloğlu’nun önceki krizlerde olduğu gibi Taşocağı Krizini de çözmek için bakanlık yetkilileriyle görüşmeye başlamış, taşocağının denetleyecek müdür ve uzmanların Halıdere’ye gelmesini sağlamış. 

Keşke “olumsuz” raporu verenler, ruhsatın 2037’ye kadar uzatılmasına seyirci kalanlar o gün gereğini yapmış olsaydı. 

ÖNCELİK, HUZUR VE GÜVENLİK

Sayın Vali Güzeloğlu 10.5 aylık süreci değerlendirirken, “Galip hoca, Kocaeli’nin sorunlarını biliyorum. İlk günden itibaren vatandaşların huzuru ve güvenliği gündemin ilk sırasında hep oldu. Son günlerde ülke geneline yayılan terör olaylarının ilimize sıçramaması için teyakkuz halindeyiz. Önceliğimiz; huzur ve vatandaşlarımızın güvenliği” dedi. 

Eğitim kalitesini arttırmak, başarıyı yükseltmek için her türlü önlemi aldıklarını, çalışmalar yaptıklarını, rapor hazırladıklarını, OSB’ler bünyesinde açmayı planladıkları meslek liselerinin açılması için sona geldiklerini söyledi. 

Tüm performanslarını vatandaşların güvenliği ve huzuru için harcayan Vali Güzeloğlu, bugünlerde kurulacak hükümetin kurulmasıyla masası üzerinde bekleyen tüm projelere start verecek. 

Hazır olan projelerin gecikmesinin bir başka nedeninin de Özel İdarelerin kapatılarak tüm işlevleriyle bütçesini Büyükşehir Belediyelerine devredilmesi olduğunu öğrendim. 

Önceki yıllarda fazla hissedilmeyen özel idarenin işlevi ve katkısı kapatıldıktan sonra daha iyi anlaşılmış. 

Sayın Vali, Kocaeli’de birinci yılı dolduracağı 1 Ekim 2015’te 365 günü değerlendirmek için biz gazetecilerin karşısına geçtiğinde, güvenlik başta olmak üzere her alanda hazırladıkları projeleri paylaşacak, birçoğunun da startını verecektir. 

                        ***                  ***                  ***

CHP, MUHALEFETTE OLDUĞUNU UNUTUYOR

7 Haziran seçimlerinde seçmen, hiçbir partiye tek başına iktidar olma vizesi vermezken en çok oyu alan ve milletvekili çıkaran Ak Parti’ye “13 yıllık tek başına iktidarın sona erdi, koalisyonu dene”dedi. 

Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 40.9 oyla birinci parti olan Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na 9 Temmuz’da 63. Hükümeti kurma görevi verdi. 

258 milletvekiline sahip Ak Parti ile 132 milletvekili bulunan CHP’nin genel başkanlarıyla kurmayları koalisyon hükümeti kurmak için bir araya geliyor, görüşüyor, konuşuyor, tartışıyor. 

Yazıyı kaleme aldığım saatlerde Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu son kez bir araya gelmiş, koalisyon kurulup kurulmayacağı kararını alacaklardı. İki saat süren görüşme sonunda koalisyon umutları yok oldu. Erken seçim gündeme geldi. 

8 Haziran sabahı seçim sonuçlarının belli olmasının ardından CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Hükümeti, yüzde 60 blok oya sahip muhalefetin (CHP-MHP-HDP) kurması gerekir” açıklaması ilk günden Ak parti-CHP Koalisyonunun kurulamayacağının göstergesiydi. 

Seçimin yenileceğini Ak Parti gibi CHP, MHP, HDP de bildiğinden Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu koalisyondan kaçan parti görüntüsü vermemek için bir araya geldiler, tribünlere oynadılar. 

 

Ak Parti-CHP Koalisyon ön görüşmeleri sürerken, önceki koalisyonların kısa sürede kurulduğuna dikkat çekiliyordu. 

CHP’nin ön koşulları ve kırmızı çizgilerinin Ak parti tarafından kabul edilmemesi eleştiriliyordu. 

Ancak önceki yıllarda kurulan CHP-MSP, DYP-CHP, RP-DYP koalisyon hükümet ortağı partiler muhalefetteydi. 

Bugün kurulması istenen Ak Parti-CHP Koalisyon ortaklarından Ak Parti iktidarda, CHP ise muhalefette. 

13 yıldır aralıksız iktidar olan Ak Parti’nin ilk kez koalisyon kurarken dikkatli olması, tabir yerindeyse kılı kırk yarması doğaldır, yadırgamamak lazım. 

50 yıldır tek başına hükümet kuramayan, 20 yıldır iktidar ortağı bile olamayan CHP’nin 132 milletvekili ile 13 yıldır tek başına iktidar olan ve 258 milletvekiline sahip Ak parti ile hükümet ortaklığını görüşürken devleti ele geçirmek, kırmızı çizgileri olmazsa olmaz şart olarak öne sürmesi yanlış. 

Hükümet ortağı olabilmek için saldırması, “onu da isterim, bunu da isterim” demesi doğru değil. 

Adama, “Yıllardır muhalefettesin, iktidarın büyük ortağı gibi davranırken aldığın yüzde 25 oy ve çıkardığın 132 milletvekiline mi güveniyorsun? Oyun ve milletvekili sayın kadar konuş!”diye sorarlar. 

Sahi, CHP 4 yıl hükümet ortağı olmak, önemli bakanlıkları isterken, “kırmızı çizgilerinde” ısrar ederken nesine güveniyor? 

Seçim öncesi “Koalisyon çıkarsa erken seçime gidilir” yazmış, seçim sonrası “Partiler anlaşamaz, koalisyon  kurulamaz.Tek çıkış yolu erken seçim” demiştim. 

O noktaya geldik. Hayırlı olsun. Türkiye’de teröristler cirit atarken, şehit haberleri ana yüreklerini kor gibi yakarken CHP’nin muhalefet partisi olduğunu unutup olmayacak isteklerde bulunması, Ak Parti’nin devletin tüm birimlerini tekeline alıp başkalarının o koltuklarda oturmasına izin vermemesi sonunda faturayı millet olarak biz ödüyoruz. Liderlerin, partilerin, milletvekillerinin tuzu kuru. 

Terör, şehitler, ekonomi kimsenin umurunda değil. Erken seçim hayırlı olsun!


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku23.05.2019 - 01:52:31
Tüm Yazıları