sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Galip ATAMAN

19 Haziran 2016 Pazar Saat: 20:25

Vali “TEOG” Başarısını Karatepelilerle Paylaştı

Galip ATAMAN

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bu yıl da geleneği bozmadı.

2015-2016 eğitim öğretim yılsonu ve karne dağıtım törenini İzmit dışında yaptı.

Töreni merkezde ekonomik, sosyal, kültürel düzeyleri yüksek ailelerin çocukların devam ettiği okulların birinde yapabilirdi.

TEOG’da yıllar sonra yakalanan başarıyı, alınan sonuçları “şova” dönüştürebilirdi.

Mütevazi olmaya özen gösteren sayın vali,“Marifet İltifata Tabidir” diyerek her yıl TEOG’da Türkiye birincisi çıkaran Kartepe ilçesini seçti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü Milletin Efendisidir” dediği gibi 2012 yılına kadar köy olan Karatepe Köyüne gitti.

2016 TEOG başarısını, sevincini, mutluluğunu büyük çoğunluğunu hayvanları otlatmaktan, bahçe işlerine yardım etmekten artan zamanlarında ders çalışan öğrencilerin okuduğu“Karatepe Ana, İlk, Ortaokulu” öğrencileri ve velileriyle paylaştı.

Sayın Vali, Karatepe’de 12 okul öncesi, 53’ü ilkokul, 63’ü ortaokul olmak üzere toplam 128 öğrencinin karnelerini, başarı belgeleriyle ödüllerini verirken çocukların ana-babaları kadar hatta daha fazla neşeliydi.

TEOG sınavlarına katılan 20 öğrenci ile özel olarak ilgilenirken TEOG’da elde edilen başarılı sonucu paylaşırken, başarıya imza koyanlara teşekkür ederken TEOG’da alınan sonuç bir büyük başarının, emeğin ve ortaya konulan büyük gayretin sonucudur” dedi.

Eğitimde kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için hedeflerinin “Eğitim ve Başarı”olduğunu söyledi, “Hizmet ve Gönül Seferberliği” başlattıklarını açıkladı.

“Ekonomide, ticarette, sanayide, ihracatta, Sosyal ve kültürel alanda ilk 3’te yer alan Kocaeli’te TEOG’da 62, LYS’de 78’incilik yakışmıyordu. Aldığımız önlemler, yaptığımız toplantılar, öğretmenlerimizin özverili çalışmaları, öğrencilerimizin başarıya inanmaları sonunda 2014 TEOG’ta 62’nci sıradaydık. 2005’te ilk 30, 2016’da ilk 10’a girmeyi başardık” derken gçocuklar kadar şen, neşeli, sevinçliydi.

KARATEPE’NİN BAŞARISI

Valiliğin düzenlediği etkinliklere fırsat buldukça katılmaya çalışıyorum.

Ama eğitim ile ilgili törenleri kaçırmıyorum, Karatepe’deki karne dağıtım töreninde olduğu gibi.

Okulun bahçesinde tezek kokusunu teneffüs ederken “öğrenci-öğretmen-veli dayanışmasını” görünce Karatepe Ortaokulu’nun başarısının tesadüf olmadığını gördüm.

Öğretmenler ve öğrenciler inanmışlar, çalışmışlar, büyüklerine verdikleri sözleri tutmuşlar.

Karatepe ortaokulu Kartepe ilçe birincisi, Halenur Soğukpınar TEOG Türkiye Kartepe ilçe, Karatepe Ortaokul birincisi oldu.

Dahası; Yerleştirme Puanı (YEP) Türkiye ortalaması 398, Kocaeli ortalaması 424 olmasına rağmen Karatepe Ortaokulu ortalaması 498.

20 öğrencinin TEOG-2 puanlarını incelediğimizde, TEOG-1’e göre az da olsa düşüş var.

Ama Halenur Soğukpınar 4, Ece Köken 2,  Dilek İlter, Kübra Bingül, Mehmet Kurt, Saliha Soğukpınar 1, Zeynep Bingül, Kürşat İlter, Emirhan Kaplan 1’er dersten 100 tam puan çektiler.

TEOG-1’de Türkiye Birincisi olan Halenur Soğukpınar, TEOG-2’de matematikten 95, İnkılap Tarihinden 95 aldığı için birinci olamadı.

Halenur tarih ve matematikten birer soruyu yanlış işaretlememiş olsaydı TEOG-2’de de Türkiye birincisi olacaktı.

TEOG-2 Türkiye, Kocaeli, Karatepe Ortaokulu ders ortalamalarına baktığımızda;

Matematik; Türkiye 47.47, Kocaeli 44.85, Karatepe OO 50.25

Fen; Türkiye 57.05, Kocaeli 60.50, Karatepe OO 72.25

Türkçe; Türkiye 59.66, Kocaeli 63.91, Karatepe OO 68.00

TC İnk. Tarihi; Türkiye 61.94, Kocaeli 66.26, Karatepe OO 85.00

Y. Dil; Türkiye 56.16, Kocaeli 60.52, Karatepe OO 67.75

Din Kül. Ahlak; Türkiye 76.11, Kocaeli 80.32, Karatepe OO 91.00.

Şehir merkezlerinde her türlü ekonomik olanağa sahip, yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında, bir dedikleri iki edilmeyen çocuklarla hayvan otlatırken, bahçede çalışırken, tezek kokusu teneffüs ederken yarışan Karatepe Ortaokulu öğrencilerinin yakaladığı başarıyı yürekten kutluyorum.

50. Yıl Cumhuriyet, Ford Otosan, Sinan Dereli, Yahya Kaptan, Atatürk ortaokulları başta olmak üzere Kocaeli’nin anlı şanlı okullarını geride bırakarak Bahçeşehir, Conbayır, Ekin,  Atafen, Erkul, Fatih, Hisar gibi her sene ilk 10’a girmeyi başaran özel okullarla yarışan öğrenciler yetiştiren, Karatepe Ortaokul puanını Türkiye, Kocaeli, Kartepe ortalamasının üzerine çıkartan Karatepe Ortaokulu öğretmenlerini tebrik ediyorum.

2015-2016 eğitim öğretim yılı son zilini çalmak için Karatepe’ye giderek Karatepe ortaokulu öğrencilerinin  “Başarı Öyküsü ne ortak olan, mutluluklarını, karne heyecanlarını paylaşan Vali Güzeloğlu’nu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’i, katkı veren herkesi alkışlıyorum.

********************

TEOG’DA HEDEF İLK 3’E GİRMEK

Öğrencilerin ve velilerininin büyük bölümünün tatil hazırlığı yaptığı bugünlerde Vali Güzeloğlu okulun son günğnde yaklaşık 2 saatini, 3 ay hayvanları otlatarak, tarlada, bahçede çalışarak ailesinin bütçesine katkı sağlamayı düşünen Karatepe Ortaokulunun başarılı çocuklarıyla geçirdi.

Kocaeli’nin son 2 yılda yakaladığı TEOG başarı öyküsünü ve heyecanını Karatepe Ortaokulu öğretmenleri, öğrencileri, velileriyle paylaştı.

Sayın Vali, Kocaeli’de göreve başladığı 1 Ekim 2014 ile 2 yılda alınan sonuçları kıyaslarken eğitime verdiği önemin, desteğin sonucunu almanın mutluluğunu yaşarken hani haksız da değildi.

Daha birkaç yıl öncesi Kocaeli okul öncesinde 74, TEOG’da 62, LYS’de 78’inci sırada idi.

Bugün okul öncesinde ilk 30, TEOG’da ilk 10, LYS’de ilk 30’larda.

Hedef ise okul öncesinde ilk 10, TEOG’da ilk 3, LYS’de ilk 20’ye girmek.

Sayın Valinin, okul ve derslik yapımlarının, 50-60 kişilik sınıflarda çiftli öğretimden 25 kişilik sınıflarda tekli öğretime geçilmesinin başarıda fazla etkisi olmadığı görüşüne katılmasam da eğitimi birinci öncelik seçerek her türlü desteği vererek her alanda başarıyı yakalamasını fazlasıyla önemsiyorum.

Okul öncesinde 64’üncülükten 27’nciliğe, TEOG’da 62’ncilikten ilk 10’a, LYS’de 78’incilkten ilk 30’a gelinmiş olmasının mimarlarının Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, kaymakamlar, ilçe milli eğitim ve okul müdürleriyle öğretmenler olduğuna inanıyorum.

Ekonomide, ticarette, sanayide, ihracatta, sosyal ve kültürel alanda hep ilk 3’te yer alan Kocaeli’nin, başlatılan “Hizmet ve Gönül Seferberliği” ile kısa sürede eğitimin her kademesinde de başarıyı yakalayacağına, hedefe ulaşacağına yürekten inanıyorum.

Kocaeli’yi yönetmeye soyunan ünlü(!) gazetecilere de iki çift sözüm var.

Önceki yıllarda TEOG, YGS, LYS’deki başarısızlıkları dillerine pelesenk yapan Kocaeli’yi yönettiğini sanan bu beyler başarısızlığın sorumlusu gösterdikleri vali ve milli eğitim müdürünü yerden yere vuruyordu.

Eğitimim kalitesinin arttırılması, başarı çıtasının yükseltilmesi için en ufak gayret göstermeyen eğitim sendikaları yöneticileri siyasileri aratmayacak açıklamalarıyla vali ve milli eğitim müdürüne söylenmedik laf bırakmıyordu.

Bugün okul öncesinde de, TEOG’da da, YGS’de de, LYS’de de oldukça önemli mesafe alındı.

Ama dün valileri ve milli eğitim müdürlerini başarısızlıkla suçlayan, eleştiren, yerden yere vuran, hatta hakaret eden gazetecilerden, eğitim sendikalarından “tık” yok.

Bugün eğitim kalitesini ve başarı çıtasını yükselten, 2 yılda konulan hedefleri geçerek “başarı öyküleri” yazdıran Vali Güzeloğlu ile milli eğitim il müdürü Çelik ile ilgili iki çift yazı ve açıklama duymuyorum, okumuyorum görmüyorum.

Bu mudur gazetecilik? Bu mudur sendikacılık?

Başarısızlık karşısında valiyi, milli eğitim müdürünü yerden yere vuranların, başarının yakalanmasına öncülük eden vali ve milli eğitim müdürüne “teşekkürü” çok görüyorlar. Belli ki dilleri tutulmuş, kalemleri kırılmış!

Gazeteciler yazmasa da, eğitim sendikaları siyaseten açıklama yaparak başarıya sahip çıkmasa da Kocaeli’nin TEOG’daki başarısını kşmse gölgeleyemez.

Başarıyı kabullenemeyenlere inat, önümüzdeki yıllarda ilk 3’e girmek için çalışıyor.

TEOG’da 2014, 2015, 2016 puanlarını karşılaştırdığımızda düzenli, kararlı bir artış var.

Kocaeli ortalaması ile Türkşye ortalamasını karşılaştırdığımızda, rakamların şaka değil gerçek olduğunu görüyoruz.

2014; Türkiye ortlaması 396.87, Kocaeli ortalaması 414.76, fark yüzde 4.51

2015; Türkiye ortlaması 387.98, Kocaeli ortalaması 406.61, fark yüzde 5.32

2016; Türkiye ortlaması 398.68, Kocaeli ortalaması 424.19, fark yüzde 6.45.

Kocaeli’nin 2016 TEOG ortalamasını 2015 TEOG ortalaması ile yani geçen sene ile karşılaştırdığımızda fark yüzde 17.58.

Yadsınamayacak, küçümsenemeyecek kadar, Kocaeli’nin TEOG’da 2 yılda nereden nereye geldiğini gösteren büyük ve öenmli fark.

İŞTE KOCAELİ’NİN ŞAMPİYONLARI

TEOG-2 sonuçlarının ardından 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye Birincisi olan 987 şampiyon arasına girmeyi başaran Kocaelili öğrenci sayısını tamamen bireysel bir çalışma sonrası 19 olarak yazmıştım.

Milli eğitim il müdürlüğü Türkiye Birincisi sayısını 19 değil de 21 olarak açıkladı.

İşte o şampiyon öğrenciler, okulları ve ilçeler;

BAŞİSKELE; Buse Ongun (Özel Conkbayır OO), Ceren Abanoz (Özel Conkbayır OO), Ekin Tütüncü (Özel Conkbayır OO), Muhammed

DARICA; Mustafa Talha İşkurt (Özel Fatih OO)

DERİNCE; Begüm Kahraman (Alparslan OO).

GEBZE; Simay İmamoğlu (Mustafa Üstündağ OO), Senanur Yerli (Özel Hisar OO), Hami Furkan Kuvvet (Özel Hisar OO), Deniz Zakir Erğlu (Özel Fatih OO)

GÖLCÜK; Müge Sarıbekiroğlu (Değirmendere Atatürk OO), Süeda Özbaş (Şehit Onbaşı Adem Başoğlu OO), Yusuf Buğra Balamtekin (KSO Dumlupınar OO).

İZMİT; Efe Simav (Edebali OO), Selen Duru Köse (Özel Atafen OO), Nur Beyza Sönmez (Özel İlk Fatih Yahya Kaptan OO).

KARAMÜRSEL; Emir Akbaba (4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal OO), Ceren Turgut (İmam Hatip OO), Gökhan Tarhan (Özel Ekin OO).

KARTEPE; Eren Şahin (Özel Bahçeşehir OO)

KÖRFEZ; Hüseyin Oytunç Tetik (Hereke Nuh Çimento OO).

Simay İmamoğlu (Gebze Mustafa Üstündağ OO), Süeda Özbaş (Gölcük Şehit Onbaşı Adem Başoğlu OO), Emir Akbaba (Karamürsel 4 Temmuz Şehit Hüseyin Güldal OO)TEOG-1’de de 120 soru yapıp tam puan alarak Türkiye Birincisi olmuşlardı.

************************

10. YIL MARŞI DA YASAKLANDI

“Türk’üm, Doğruyum, Çalışkanım” diye başlayan “Ne Mutlu Türk’üm” dizeleriyle biten “andımız”ın okullarda okunması 1 Ekim 2013 tarihinde yasaklanmıştı.

Bolu Milli Eğitim İl Müdürü Yusuf Cengiz de, “Artık 10’uncu Yıl Marşı mı kaldı? 2023’de 100’üncü yıl marşını yazacağız” diyerek “10. Yıl Marşı”nın çalınmasını yasakladı.

Cumhuriyet döneminin sembolü olan “10. Yıl Marşı” yerine 1826 yılında Padişah II. Mahmut tarafından kapatılan, 1908’de Enver Paşa tarafından yeniden açılan Mehteran Bölüğü marşlarının çalınmasını istiyor.

“Çıktık açık alınla on yılda her savaştan/ On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan/ Başta bütün dünyanın saydığı baş kumantan/ Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan/ Türk’üz Cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi/ Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri” dizeleriyle başlayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı kuruluş ve kurtuluş hikayesini anlatan “10. Yıl Marşı”nı yasaklayan zihniyet bakın ne istiyor?

Osmanlı ordusunun savaşa gitmeden önce Yeniçeri ocağından bir müfrezenin Hacıbektaş’a gidip, dergah avlusunda saf tutarak dua edişlerini, Pir'den himmet isteyişlerini, Hu çekişlerini anlatan dizeleri söyleyen mehteran bölüğünün marşını tercih ediyor.

*************************

MEHMET AKİF KIZ ANADOLU İHL  ARAPÇA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Arapça Hazırlık Bölümü olan Proje İmam Hatip Liseleri arası “Arapça Münazara Yarışmasında” “İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ankara’da yapılan finalde Türkiye Birincisi oldu.

Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkiye Birincisi öğrencileri geçtiğimiz günlerde milli eğitim müdürünü ziyaret ederek başarılarını, sevinçlerini, mutluluklarını paylaştı.

Darısı; yaklaşık bir milyon öğrencinin yarıştığı TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavlarında Türkiye Birincisi olan öğrencilere.

TEOG-1’de Türkiye Birincisi 940 öğrenci arasına girmeyi başaran 38, TEOG-2’de 987 öğrenci ile anılan 21 öğrenciye.

Türkçe, matematik, Din Kültür ve Ahlak Bilgisi, Fen Bilgisi, İnkilap tarihi, Yabancı Dil derslerinden 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye ve Kocaeli Şampiyonu olan 59 öğrencimize.

TEOG şampiyonlarının hatırlanmasına, ödüllendirilmesine getirilen “yasağın” kaldırılarak şampiyon öğrencilerin hatırlanarak ödüllendirlmesine.


Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
murat 20.06.2016 10:24
Galip bey karalayıp durduğunuz başarısız dediğiniz yandaş müdürler....demek ki neymiş yandaş müdürler başarılıymış.
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Dersimiz, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”

2016-2017 eğitim öğretim yılı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun İzmit Solaklar İlk ve Ortaokulunda çalacağı ilk ders zili ile başlayacak.
Devamını Oku26.04.2019 - 16:49:23
Tüm Yazıları