Haber Detayı
20 Aralık 2009 - Pazar 00:00
 
EĞİTİM-BİR-SEN KOCAELİ ŞUBESİ BİR İLK’E İMZA ATTI
Güncel Haberi


Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi Kocaeli’nde bir ilk’e imza attı. Tüm eğitim çalışanlarının sorunlarının dile getirildiği ve çözüm yollarının arandığı bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. Divan Başkanlığını Kartepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İsa DİLEK yaptı. Şuraya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Muhlis ÖZTÜRK, Teftiş Kurulu Başkanı Eyfettin KARAMIZRAK, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin ÇUHADAR, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyfettin NUROĞLU, İlçelerin Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa YAĞIZ, Recep ÖZAYDIN,Murat YAVUZ, İbrahim OKUTAN, Mustafa DOĞAN,İsa DİLEK, Engin PINARBAŞI, Cemalettin ÖZYURT,Gönüllü Kültür Teş. Dönem Başkanı Ahmet ÖZEN,Marsiad Başkanı Bahri ODABAŞ, AKV-Cengiz DURAK, Fahri AKBAŞ, Mazlumder- Behlül METİN, Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe başkanları ve çok sayıda komisyon üyesi katıldı.

Şûrada Kürsüye çıkan Konuklar İl Milli Eğitim Müdür Vekili Muhlis ÖZTÜRK, Teftiş Kurulu Başkanı Eyfettin KARAMIZRAK, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin ÇUHADAR, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyfettin NUROĞLU bu çalışmadan dolayı Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi’ne teşekkür ettiler ve bu  Çalıştayın Eğitim Çalışanlarının sorunlarının çözülmesinde önemli katkı sağlayacağını dile getirdiler.

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer AKMANŞEN  konuşmasında;

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi olarak, Eğitim ve Bilim iş kolunda faaliyet gösteren tüm eğitim çalışanlarının sorunlarının ve çözüm önerilerinin dile getirildiği Eğitim şuramıza hoş geldiniz.

“Şura” bir alanla ilgili olarak oluşturulan danışma kurulu, istişare meclisi demektir. Şura geleneği bizim köklerimizde var olan ve tavsiye edilen sosyal gerçeklik. En zor zamanda bile toplumun geleceğinin istişaresiz olamayacağını görmemiz gerekiyor. Tarih 15 Temmuz 1921, Milletimizin geleceğini şekillendirmeye çalıştığı o savaş ortamında M. Kemal Atatürk Anadolu’dan yaklaşık 180 eğitimcinin katıldığı “ Maarif Şurası” nı topluyor. İlk ve orta tedrisat kademelerinin hedefi ve programı hakkında tartışmaların yapıldığı şuranın açılışında Atatürk şunları söylüyor: “Çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştirirken, birliğimize taarruz eden her kuvvete karşı müdafaa kabiliyetiyle mücehhez bir nesil yetiştirmeye muhtaç olduğumuzu unutmayalım. Yeni neslin ruhuna bu kabiliyeti terk etmek lâzımdır. Müstakil ve mevcut kalmak isteyen milletlerin felsefesi, en bâriz şekilde bu evsafı kemâli şiddetle talep etmektedir. Millî gaye hakkındaki umumî nokta-i nazarımı söylerken, yeni neslin techiz edileceği evsaf arasında kuvvetli bir aşk-ı fazilet ve kuvvetli bir fikr-i intizam ve inzibattan da bahs etmek lâzımdır.” Atatürk’ ün bizzat katıldığı Eğitim şuraları 1923,1924 ve 1925 yıllarında “ Heyet-i İlmiye “ çalışmalarıyla devam etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 17. si Kasım 2006 da gerçekleştirilen Eğitim şuralarında ülkemizin eğitim sorunları çeşitli açılardan ele alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı özel olarak devasa bütçelerle ve konuya has yönetmelikle eğitim şurasını üstlenmişken bir sendikanın şura ile ne işi var sorusu sorulabilir. Evet biz bir sendikayız. Hizmet üretenlerin haklarını korumak ve geliştirmek için uğraş vermek bizim sendikal varlık sebebimizdir. Biz eğitim işkolunda hizmet veren bir sendikayız. Bizim duruşumuz, hareket tarzımız, sendikal söylemimiz diğer işkollarındaki sendikalardan farklı olmak zorundadır. Her şeyden önce ben bir öğretmenim, eğitim kurumunda memurum, hizmetliyim, şefim,teknisyenim, il veya ilçede müdürüm, müdür yardımcısıyım, şube müdürüyüm, kurumumda müdürüm , müdür yardımcısıyım, müfettişim, üniversitede hocayım veya idari personelim yani ben bir eğitim çalışanıyım. Bir eğitim çalışanı olarak sorunlarımı en iyi ben biliyorum. Dile getirdiğim bu sorunların yetkili merciler tarafından dikkate alınması ve çözüme kavuşturulması en büyük beklentimdir. Evet değerli dostlar işte bizim hareket tarzımız ve sorunlara bakışımız budur.

Eğitim-Bir-Sen olarak bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz genel içerikli eğitim çalışmalarından kısaca bahsetmek istiyorum.

-    Kısa adı EBSAM olan Stratejik Araştırmalar Merkezimiz tarafından tamamen profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar. Bunlardan bazı başlıklar aktarıyorum.Yeni Öğretim Programlarının Uygulanmasının Değerlendirilmesi, Yabancı dil Öğretim Programlarının Etkinliği, Öğrenme Ortamlarının Değerlendirilmesi, SBS’ nin değerlendirilmesi, Öğretmenlerin Tatil Alışkanlıklarının Araştırılması
-    Eğitim Sorunları Sempozyumu
-    AB Sürecinde Eğitimde Reform İhtiyacı Sempozyumu
-    Türk Eğitim Sisteminde Yeni Paradigma Arayışları Sempozyumu
-    Türkiye’de   bir ilk olan Mart 2009 da gerçekleştirilen 98 Türk ve Yabancı Akademisyenin katıldığı ve 20 oturumda gerçekleşen Eğitim Felsefesi Kongresi.

Değerli Eğitim Sevdalıları!

Bugün gerçekleştirmekte olduğumuz çalışma tüm eğitim çalışanlarının yedi komisyona ayrılarak sorunların dile getirilebileceği tabana yayılan ve ayakları yere basan, çalışanların bizzat kendileri tarafından dile getirilen türünün tek örneği olmaya namzettir. 81 ilde aynı formatta yapılacak şura çalışmasının raporları 20 gölgede tekrar değerlendirilecek. Bölgelerde illerden gelen raporlar tekrar değerlendirilerek bölge raporları oluşturulacaktır. 6-7 Mart 2010 tarihlerinde de şura genel kurulu yapılacaktır. Amaç büyük sendika olmanın sorumluluğunu yerine getirmektir. Konfederasyonumuz Memur-Sen Türkiye’nin en büyük konfederasyonu haline gelmiştir. 2009 Toplu görüşmelerinde Hükümetin memurlara karşı takındığı duyarsızlık ve uzlaştırma kurulunun tavsiyesini de kabul etmemesi beraberinde anlaşmazlığı getirmiştir. Memur-Sen bu tavrı gördükten sonra 2010 Mayıs ayına kadar toplu sözleşme ve grev yasası çıkmadıkça masaya oturmayacağını kamu oyuna deklare etmiştir. Masaya oturmayacağını üye sayısı düşmeye başladığı ve
yetkiyi kaybettiğinde değil zirvede olduğu bir zamanda dile getirmiştir. Eğitim-Bir-Sen  Milli Eğitim Çalışanlarında yetkili sendika olarak Kurum İdari Kuruluna katılmış ve Eğitim çalışanları için 20 maddelik rapora imza atmıştır. Hedefimiz üniversite çalışanlarında da farkı kapatarak tüm eğitim çalışanlarının yetkisini almaktır.

Değerli Katılımcılar!

Burada bulunan herkesin desteği bizim şura çalışmamızı sağlıklı bir sonuca götürecektir. Bilfiil eğitim ve öğretimin içinde yer almayanlar da yapının içerisinde bizim göremediklerimizi bizlere göstererek katkılarını sunarlarsa bizleri mutlu kılacaklardır. Machiavelli’nin sözü … Komisyonlarda görev alan arkadaşlarımıza ve müzakerelere katılacak siz değerli dostlarımıza katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. Eğitim şuramızın Kocaeli’mizdeki ve ülkemizdeki tüm eğitim çalışanlarına hayırlı sonuçlar getirmesini diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.” Dedi.

20 Aralık Pazar günü saat 10.00 da Müsiad Sosyal Tesislerinde komisyonlar çalışmalara başladılar.

Sekiz komisyon halinde gerçekleştirilen çalıştay şu komisyonlardan oluştu.  

A) Öğretmenler
B) Hizmetliler
C) Memur, teknisyen ve şefler
D) İdareciler (Müdür, Müdür yard.)
E) Kadınlar
F) Şube Müdürleri ve Müfettişler
G) Üniversite İdari Personel
H) Üniversite Akademik Personel 

Saat 13.00 ten itibaren diğer konuklara ve eğitim çalışanlarına açık olan bölümde komisyonlar raporları değerlendirilip müzakereye açıldı ve oylandı. Sonuç raporları Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer AKMANŞEN tarafından kamuoyuyla daha sonra paylaşılacak ve  09 Ocak 2010 tarihinde İstanbul da yapılacak olan Bölge Şûrasına Komisyon Başkanları aracılığı ile gönderilecek.  Bölge Şûrası Raporları ise 06-07 Mart 2010 tarihinde Ankara da yapılacak olan Genel Eğitim Şurasına gönderilecek. Burada hazırlanan raporlar ise Bakanlığa sunulacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Metehan OĞUZ
 
Etiketler: EĞİTİM-BİR-SEN, KOCAELİ, ŞUBESİ, , BİR, İLK’E, İMZA, ATTI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı