sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hüseyin OĞUZ

16 Temmuz 2015 Perşembe Saat: 01:18

Milli Eğitim Mağdur Etmeye Devam Ediyor

Hüseyin OĞUZ

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen dershaneler kararı MEB için çok büyük bir darbe oldu.

Bu yetmedi hemen arkasından okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarını da ilgilendiren ve 4 yıllık görev süresini kapsayan kararın iptali de ikinci bir darbe oldu.

Dünya’nın hiçbir yerinde böylesine önemli darbeler yiyen ve açıkça uygulamalarının hukuksuz olduğu tescillenen hiçbir Bakan ve üst düzey bakanlık bürokratları hala koltuklarında oturmaya devam edemez.

Ancak biz ne garip bir ülkeyiz ki hala bu koltukları doldurmaya devam edip bir de çıkıp tv’lere demeç verebiliyoruz.

Oysa son iki yıldır yapılan uygulamalar sonucunda binlerce mahkeme kararı uygulanmadı, idare mahkemelerinden çıkan yürütmeyi durdurma kararlarının gereği yapılmadı.

Sonunda yapılan işlemlerin hukuksuzluğu AYM’de tescil edildi ama ayrıntılarını henüz öğrenemedik. Gerekçeli karar açıklandığında yıllardır bizleri yönetenlere tokat gibi hukuk dersi verileceğini de umuyorum.

Peki bu kadar hukuksuzluk üzerine son günlerde ne yapılıyor derseniz?

Eğitimcilerin mağduriyetlerinin devam ettiği belirtiliyor.

Kurumlarında okutabildikleri dersleri olduğu gerekçesiyle (mesleki gelişim vb. ders gibi) bazı eğitimciler 4 yıl önce bir takım kurumlara sınav puanıyla müdür yapıldı.

Şimdi ise “sizlerin bu kurumda normunuz yok” denilerek resen atamalar yapılıyor.

Bu uygulamanın en çok mağduriyet yarattığı ilçelerden biri de Körfez ilçe.

Körfez ilçe de Çamlıtepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı Mustafa Özdemir normu iptal edildiğinden isteği dışında Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne resen öğretmen olarak atandı. Yine aynı okulun müdür yardımcısı Zeki Çifçi’nin müdür yardımcılığı sonlandırılarak resen Çayırova’ya öğretmen olarak atandı.

Körfez Halk Eğitimi Merkezi müdürü Makine Teknolojisi alan öğretmeni olan Dilaver Şevik ve müdür yardımcısı Mahmut Öztopal Körfez ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesine atandı. (İlçe MEM bünyesinde ne görev yapacakları henüz belli değil.)

Okulu için yapmadığı kalmayan, okulun fiziki sorunlarıyla alakalı olarak Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile 2 kez Ankara’da, defalarca da Kocaeli’ye geldiğinde görüşerek bazı sorunların çözülmesi için çabalayan ancak SİT bölgesinde kaldığı için okul ile ilgili hiçbir işlem yapılamayan Hereke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Arıcı’da mağdur edilenlerden.

Arıcı’da makine teknolojisi öğretmeni ve normu olmadığı gerekçesiyle Körfez ilçe emrine atandı.

Yukarıda isimlerini yazdığım eğitimcilerin hepsinin ortak bir yanı var. Bu kişilerin hiç biri Eğitim Bir Sen üyesi değil…

Tesadüfe bakın ki nedense mağdur olanların hepsi malumsen dışındaki sendikalara mensup kişiler oluyor.

Hatta bu müdürlerin yerinede kısa süre önce Eğitim Bir Sen’e geçmiş olsa dahi mutlaka Eğitim Bir Sen üyesi eğitimciler atanıyor…

Neden bu şekilde diye sorduğumda eğitimcilerin cevabı ne oluyor derseniz; “Yönetmelikler nedense kendi üyeleri için olumlu şekilde, farklı sendika mensupları için olumsuz şekilde yorumlanmaktadır. Eğitim Bir Sen’li yöneticinin de kurumunda normu yok ama sistem üzerinde tanımlı ve girebileceği dersi olduğu şeklinde bir yorumlama üzerine okulunda bırakılabiliyor. Aslında kişinin Eğitim Bir Sen Körfez Temsilcisi olması her şeyi açıklıyor, diye düşünmekteyiz. Bizlerinde kurumlarımızda girdiğimiz derslerimiz var. Açılan kurslar var, dolayısıyla branşlarımızla ilgili dersler verebiliyoruz. Ancak bu durum yine Yargı’da çözülecek. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız.” diyorlar.

Gerçekten özellikle son yıllarda eğitimciler arasında bu kadar bariz şekilde ayrımcılık yapılmasının en büyük zararının geleceğimiz olan çocuklarımıza yapıldığını, eğitimin sorunlarının bu tür uygulamalarla çığ gibi büyüdüğünü görmekteyiz.

MEB bu günden sonra sorunları çözmeye gayret etmelidir. İnsanları hala mağdur etmekten vazgeçilmelidir.

İnsanların umutlarını tüketiyorsunuz. Eğitimcileri eğitim camiasından soğutuyorsunuz.

Bakın bir eğitimci neler diyor;

“Bu günlerde münhal okullara müdür görevlendirilmeleri yapılacak. Bir yıl önceki ilk mülakat sınavına başvurdum. Bir çok iddialar vardı ama bizzat mülakatta gördüm ki aslında puanlamalar önceden yapılmış. Siz soruları bildiniz mi, yoksa bilemediniz mi buna bakan yoktu. Soruları bilemeyenlere yüksek puan, bilenlere düşük puan verildiğini bazı kriterler çerçevesinde gördük. O nedenle bu çadır tiyatrosunun figüranı olmamak adına bu seneki mülakatlara başvuru yapmadım. Alsınlar tüm kadrolara istedikleri kişileri atasınlar. Böyle giderse liyakat sahibi olmayan yöneticilerle doldurdukları okulların bu halini gören vatandaşlar en sonunda tepkilerini bunlara gösterecektir. Çünkü eğitimdeki kaliteyi görüyoruz. Her geçen gün gidişat son sürat uçuruma doğru gerçekleşmektedir” diyor.

Bir kurumu en iyi yöneteceğine inanılan kişilere görev verilmemesini anlayabilmiş değilim. Aslında geleceğimizi yok ettiğimizin farkına umarım bir gün varırız.

Kimsenin mağdur edilmediği, haksızlıkların yapılmadığı, göz göre göre hak yiyenlerin aldıkları ahlarının bir karşılığının mutlaka olduğu bir Türkiye özlemiyle;

Kalın sağlıcakla…


Yazı Yorumları ( 2 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
davut 23.07.2015 23:00
lanet olsun başlıklı yazan beyefendi, bela okuyacağınıza huhuksal alanda hakkınızı arayınız. Birilerinin size veya başkalarının hakkını yemesiyle hastalanması arasında bağ kurmanız doğru bir şey değil...saygılarımla
Lanet olsun 17.07.2015 01:58
Sayın yazar, bahsettiğiniz mulakata bende katıldım. Çok bariz şekilde hakkım yendi. Hiç bir şey bilmeyen assosyal ve hiç bir şeyden haberi olmayan adamlara en üst puanlar verildi. Bizlere bunları yaşatanlara hakkımı helal etmiyorum. AllahIn bu kişilerin belasını vermesini ve bunlardan her türlü bunun acısını çıkartmasını ve onlara en büyük acıları tattırmasını istiyorum. Bu rezillikleri yapanlardan bir kaçının belası verilmeye başlandı diye duydum. Sağlık sorunlarıyla uğraşıyorlarmış. Daha iyi gunleri, en büyük acılarıda tatacaklar diye inanıyorum. Yüce Allahımızdan diliyorum. Bu bayram gununde umarım dualarımız kabul görür...
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları