sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

5 Kasım 2016 Cumartesi Saat: 21:16

Kamuda İSG’ye yazık oldu

Muzaffer OĞUZ

Ülkemizin en büyük yaralarından biriydi, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG).

Sık sık meydana gelen iş kazalarında kaybettiğimiz çalışan sayısı Dünya ortalamalarının çok üstünde yer alıyordu ki, gidişatın bu şekil devam etmemesi gerektiği düşünülerek radikal kararlar alındı, kanunlar çıkarıldı ve adeta bir seferberlik ilan edilerek İş Sağlığı ve Güvenliğinde çok sert yaptırımlarda getirilerek olası iş kazalarının ve çalışan kayıplarının önüne geçilmeye çalışıldı.

Yapılan çalışmalar takdir topluyor, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalıştaylarda/ komisyonlarda, konusunda uzman İş Güvenliği Uzmanları, İş Yeri Hekimleri ve sivil toplum örgütleri dinleniyor, uyarılar dikkate alınarak en doğrusu yapılmaya gayret ediliyordu.

Her ne kadar çalışma hayatında iş kazaları denilince hemen akla çok tehlikeli işyerleri gelse de kamunun en büyük teşkilatı olan eğitim alanında da geçmiş yıllarda bir çok iş kazası yaşanmış ve bir çok öğrencimiz hayatını kaybetmişti.

Bu gerçekten yola çıkılarak eğitim alanında çok başarılı çalışmalara imza atılmış ve Kocaeli genelinde 2015 yılı Ocak ayında başlatılan çalışmalar ile adeta ülkemiz genelinde öncü çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Tüm ilçelerde, ilçe koordinatörü uzmanlar görevlendirilmiş, eğitim camiasında yer alan diğer uzmanlar ise okul okul görevlendirilerek tüm şehir genelinde İSG kültürünün oluşması sağlanmıştır.

Yapılan başarılı çalışmaları isim isim sıralamadan önce bu çalışmalarda her türlü desteği sağlamış, kent genelinde görev alan tüm iş güvenliği uzmanı arkadaşlara sonsuz güvendiğini belirterek çalışmaları motive etmiş olan zamanın Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fazilet Durmuş’u anmadan geçemeyeceğim. Çünkü kentimizin  İSG’de, kamunun öncü şehri olmasının altında Fazilet hanımın imzası vardır diye düşünüyorum.

Her ne kadar 2015 yılında da kamuda zorunluluk olmasa da iş güvenliği uzmanlarıyla yapılan toplantıda, bu çalışmaların yararına inandığını ve Kocaeli’de farkındalık yaratılmasının gerektiğini belirterek her türlü çalışmamızda, sorunlarımızda çözüm noktası aramış ve gerekli girişimlerle çalışmalarımızın başarıya ulaşmasını sağlamıştır.

2015 yılından sonraki 1,5 yıllık sürede iş güvenliği uzmanları 6’şar aylık olmak üzere 3 dönem görevlendirilmişler ve bu süreçte bakın nasıl çalışmalara imza atılmış hep birlikte inceleyelim…

 • Çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Planlanmış ve Gerçekleştirilmiştir,
 • Yıllık Çalışma Planları Oluşturulmuştur,
 • İSG Kurulları Oluşturulmuş, Yönetmelik Gereği Periyodik  Toplantıları Yapılmıştır,
 • Okul ve Kurumlarda Ekipler Kurularak Risk Değerlendirmesi Çalışmaları Yapılmış, İyileştirici Faaliyetler Gerçekleştirilmiştir,
 • İşyeri Ortam Ölçümleri, Analiz ve Tetkikleri Yapılmıştır,
 • Okul ve Kurumlarda Acil Durum Planları Yapılmıştır,
 • Acil Durum Tatbikatları Planlanmış ve Uygulanmıştır,
 • Çalışanların Sağlık Gözetimleri  Yapılmıştır,
 • Yaşanan İş Kazalarının Bildirimleri Yapılmıştır,
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri ile Stajer ve Çırakların İSG Eğitimleri Yapılmış ve Belgelendirilmiştir,
 • Okul / Kurumlara Ait Bina ve Eklentilerinin İSG Mevzuatına Uygun Fiziki Koşulları Taşıyıp Taşımadıklarının Kontrolleri Yaptırılmış ve Raporlanmıştır,
 • Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe Göre Oluşturulan Ekiplerin Eğitimleri/ İlkyardımcı ve Destek Elemanlarının Eğitimleri Gerçekleştirilmiştir,
 • Çalışanların Bilgilendirilmesi, Kişisel Koruyucu Donanımın Kullanımı ve Bakımı Eğitimleri Verilmiştir,
 • İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre Periyodik Kontrollerin Yapılması Gerçekleştirilmiştir,
 • Risk Değerlendirmesi Revizyon Raporları Hazırlanmıştır,
 • İSG Uygulamaları ve Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Projeler Hazırlanmış ve “Güvenli Okul” İsimli Yarışma Düzenlenmiştir,

Kocaeli genelinde ilk aklıma gelenler bunlar olsa da açıkçası iyi bir İSG Kültürü oluşturulmuş, tüm okullarda öğrencisinden öğretmenine, öğretmeninden idarecisine her çalışan iş güvenliği çalışmalarından ve bu kültürden haberdar olmuştur.

Ancak 2016 yılı Ağustos ayına geldiğimizde işler bir anda tıkanmış ve adeta tüm okullarda İSG Kültürü al aşağı edilmiştir.

O günlerde Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü olarak yeni görevine başlayan Sayın Fazilet Durmuş’un kentimizden uzaklaşmasının ve bu ekibin başından ayrılmasının İSG Kültürünün sonlanmasında payı var mıdır bilemiyorum ama kamuda İSG uygulamalarının 1 Temmuz 2016’da zorunluluk taşımasından kısa süre sonra yeniden 1 Temmuz 2017’ye ötelenmesinin bu işlerin durmasının asıl nedeni olduğu söylenmektedir.

Oysa 2015 yılından bu yana yapılan bir çok olumlu çalışma esnasında da kamuda zorunluluk yoktu. Türkiye’nin bir çok ili İSG’nin daha açılımını bilmezken Kocaeli bu konuda çok uzun yol kat etmişti. Oluşturulan kültür Ağustos 2016 itibariyle son buldu ve şu anda tüm çalışmalar askıya alınmış durumda.

Okullarda bu kültür unutuldu, şayet 2017 yılı Temmuz’unda yeniden zorunluluk gereği uygulamaya başlanırsa sıfırdan başlanılacak gibi gözüküyor.

İnanın Kamuda İSG uygulamalarına işte bu şekilde yazık edildiğini düşünüyorum, oysa yine okullarda İGU görevlendirilmeleri yapılsa bu kültür yaşatılacak ve Kocaeli ülke genelinde farkına fark katacaktı.

Her nedense Kocaeli’nin fark yaratan bir şehir olması istenmedi.

Son olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, eğitim camiasında işler dururken diğer Bakanlıklarda ise işler hızlandırılarak İGU görevlendirmeleri yapıldı ve çalışmalar tam gaz sürüyor. 

Sorunu kısaca izah ettikten sonra teknik ayrıntılarına ileride yeniden değinmek üzere hoşçakalın.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanları Derneği (İsgder) Yönetim Kurulu Üyesi

Dernek Eğitim Sorumlusu


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenime Mektup

Devamını Oku22.05.2019 - 13:50:33

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku22.05.2019 - 13:50:33

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku22.05.2019 - 13:50:33

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku22.05.2019 - 13:50:33
Tüm Yazıları