sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

23 Şubat 2015 Pazartesi Saat: 18:35

CHP Neden Başarılı Olamıyor?

Sedat ÇORUH

Türkiye gerçekten, bir çok açıdan, CHP ve sol hareket için çok uygun bir gelişme ortamı sağlamasına rağmen, ne yazık ki CHP uyguladığı çok yanlış politikalar nedeniyle,seçimlerde bir türlü arzuladığı başarıyı sağlayamıyor. Çünkü programı,politikaları,uygulamaları ve kadro seçimi ile büyük yanlışlar yapmaktadır.
Avrupa’da özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde sosyal demokrat hareket oldukça başarılıdır ve yıllardır iktidardadır. Çünkü Avrupa’da sosyal demokrat hareket denince akla; iş,emek,gelir dağılımında adalet,işçi hakları ve sosyal devlet akla geliyor. Yani toplumun bütün problemlerini çözmeye yönelik projeler geliştirdiği için Avrupa Sosyal Demokrat hareketi oldukça başarılıdır.
Ancak ne yazık ki Türkiye’de sosyal demokrat hareket veya CHP denince akla yalnızca Atatürkçülük ve laiklik geliyor. Elbette Atatürkçülük ve laiklikte Türkiye’nin önemli bir meselesidir,ancak tek önemli mesele değildir.CHP denince akla asla işsizlik ,gelir dağılımı adaleti,fakirlik gibi halkın gerçekten ciddi ve ağır sorunları gelmemektedir. Bu durum Türkiye’de sol hareketin halktan ne kadar kopuk olduğunu,düşünce derinliğine sahip olmadığını ve yeni projeler geliştirmede çok başarısız olduğunu ispat etmektedir. Bir partiyi düşününce akla yalnızca bir iki kavram geliyorsa,gerçekten o partinin çok ciddi bir yanlış içerisinde olduğunu söylemek sanırım abartı olmaz.
Tabi bu makalede sol hareketi değerlendirdiğim için eleştirileri hep o yönde yaptım. Oysa Türkiye’de katı ideolojik yapılanmaya uygun, sabit fikirli,düşünce ve proje üretme fakiri bütün partilerimizde bu sorun var,şöyle ki ; Mesela aşırı sağ denince akla Türkçülük ve din,aşırı sol denince sosyalizm ve Kürtçülük, akla gelmektedir. Oysa halkın gerçek sorunları ile ilgilenen bir parti denince akla her türlü sorun ve ihtiyaç gelmelidir. Yani ; Ekonomi,demokrasi,işsizlik,gelir adaleti,sosyal barış,sağlık,eğitim,adalet gibi kısaca belli başlı ciddi sorunlarımıza çözümler akla gelmelidir diye düşünüyorum. Eğer bir parti kendisini dar bir kalıba sokarsa ve o dar kalıba göre de dar bir kadro oluşturursa ,başarılı olması asla mümkün değildir.
Avrupa da sol partiler varoşlardan çok büyük oranda oy alırken,bizde CHP özellikle büyük şehirlerin belli ekonomik seviyeyi yakalamış,kısmen gelir seviyesi yüksek kesimlerinden daha çok oy almaktadır,buda gerçekten sol hareketin tarihi misyonuna uymamaktadır.Örneğin;İstanbul-Kadıköy,Ankara-Çankaya,İzmir-Konak,Kocaeli-Saray bahçe gibi büyük şehirlerin hep ekonomik olarak iyi durumdaki semtlerinden oy almaktadır. Bu durumda göstermektedir ki;CHP klasik sol söylemleri hiçbir şekilde ifade edemiyor ve karşılayamıyor,CHP’nin ne yazık ki Atatürkçülük ve laiklik dışında hiç bir söylemi yoktur. Oysa evine ekmek alamayan,her türlü zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan,elektrik,su gibi faturalarını ödeyemeyen bir vatandaşın aklına Atatürkçülük yada laiklik değil yalnızca aş ve iş gelir.
O nedenle başta CHP olmak üzere,bütün partilerimiz sürekli olarak halkın gerçek sorularının ve gerçek gündemlerinin takipçisi olmalıdırlar,aksi halde başarılı olmaları mümkün değildir. Son genel ve yerel seçimler bu durumun en bariz göstergesidir.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları