sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

11 Ekim 2014 Cumartesi Saat: 21:32

Terörün Kaynağı

Sedat ÇORUH

Son günlerde ne yazık ki, terör yine Ülkemizin bir numaralı gündem maddesi oldu. Yine şehitler, gaziler vermeye başladık, yine boynu bükük ve mahzun yetimler ve evlatlar vermeye başladık. Artık bu konunun ertelenecek veya beklenecek yanı kalmamıştır. Mutlak manada konunun çözülmesi gerekmektedir. Çünkü hiç bir evlat babasız, eşler kocasız kalmamalı, anaların yüreği dağlanmamalı, böyle bir acı Allah göstermesin ,hiç bir şekilde dayanılacak bir acı değildir.       

Terör sorununun çok çeşitli kaynakları var,bu kaynakları tam manası ile analiz edip, ona göre tedbir almadan bu sorun kalıcı olarak bitirilemez. Bu kaynakları şu şekilde sıralayabiliriz ;

1-)Dış destekler,       

2-)İç destekler,       

3-)Sosyolojik alt yapı,       

4-)Psikolojik alt yapı,       

5-)Coğrafi yapı,       

6-)Sosyo-Kültürel ve Ekonomik yapı,       

7-)Tarihsel alt yapı,       

Yukarıda saymış olduğumuz 7 madde sorunun çeşitli boyutlarını ve aynı zamanda sorunun kaynağını belirtmektedir. Sorunu tespit ettikten sonra, çözüm yollarına gelecek olursak ;        

1-)Sorun yalnızca askeri tedbirlerle çözülemez. Zira 20 yıllık tecrübe sorunun yalnızca askeri tedbirlerle çözülemeyeceğini göstermiştir. Elbette askerimize yapılan saldırılar ve asayişi ilgilendiren konularda askeri tedbirler alınacak ve mutlak manada askeri olarak nasıl cevap verilmesi gerekiyorsa öyle cevap verilecektir.        

2-)Elbette iç ve dış düşmanlarımız bizi zayıf düşürmek için,tarihte yaptıkları gibi ellerinden geleni yapacaklardır ve yapıyorlar.        

3-)Ancak önemli olan terörü besleyen sosyo-kültürel ve ekonomik alt yapının düzeltilmesidir. Biz bölgedeki sosyal ve ekonomik yapıyı düzelttiğimizde, insanlara aş ve iş verdiğimizde, ben terör sorununun kökten halledileceğini düşünüyorum. Çünkü insanlar vazgeçemeyecekleri bir işe ve ekonomik refaha ulaşıp, evlenip çoluk çocuğa karıştıklarında kolay kolay bu değerlerden vazgeçip, terör gibi sonu uçurum olan, adeta sonu olmayan, dipsiz bir kuyuya kendilerini atmayacaklardır.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları