sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hüseyin OĞUZ

14 Şubat 2015 Cumartesi Saat: 00:38

İşte Milli Eğitimin durumu… Öğretmenlerin maruz kaldığı uygulama…

Hüseyin OĞUZ

Özellikle son yıllarda en başarısız kurumların milli eğitim camiasında olduğu konuşuluyor.

Eğitimin yaşadığı problemlerin çok ciddi olduğu ve yapılan her türlü hareket sonrası sistemin “yap-boz” tahtasına döndüğü söyleniyor.

Liyakatsiz kişilerin iş başına getirildiği ve çok büyük haksızlıklara imza atıldığı belirtilirken çok ilginç yorumlara da yer verildiğine şahit oluyoruz. Diyorlar ki; “Rüyasında dahi göremeyeceği makamlara oturanların ürünü olan bir eğitim sistemini yaşıyoruz, daha ne bekleyebilirsiniz ki…”

Yandaşlık kriterinin ön plana çıktığı, ancak liyakat kavramının da yok sayıldığı bir sistemde olan geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza oluyor.

Eğitim camiasındaki skandalların da ardı arkası kesilmiyor, bizler yetişmekte adeta zorlanıyoruz ama Türk Eğitim Sen’li bir yöneticiden dinlediğim son olay bende büyük şaşkınlık uyandırdığı için siz değerli okurlarımla da paylaşmak istiyorum.

İddia Körfez ilçe milli eğitim müdürlüğünde yaşanmıştır.

Tüm il milli eğitim müdürlüklerinde olduğu gibi ilçe müdürlüklerinde de bilişim öğretmenlerinden “formatör” adı altında görevlendirmeler yapılmakta ve bu kişilerde ilçenin bilişim alanında tüm çalışmalarını yürütmektedirler.

Körfez ilçede de 4 bilişim öğretmeni görevlendirilmiş. Ancak eğitim camiasında özellikle son yıllarda okullarda artan bölünmüşlük Körfez ilçede formatörler arasında da yaşanıyormuş.

Türk Eğitim Sen’li yöneticinin iddiasına göre 4 formatörün 2’si EğitimBirSen’li, diğer ikisi de Türk EğitimSen’lidir. 2 EğitimBirSen’li için bir oda, diğer 2 Türk EğitimSen’li içinde ayrı bir oda verilir.

Türk EğitimSen’li yöneticinin iddiasına göre üyeleri üzerinde özellikle son aylarda ayrımcılık yapılmakta ve baskı uygulanmaktadır.

Bu iki Türk EğitimSen’li formatör uzun yıllardır Körfez ilçe formatörü olarak çalışmalarına rağmen eski şube müdürleri Sait Acar ve Zihni Altunkaya’nın gidişi sonrasında şube müdürü olarak görevlendirilen o zamanın EğitimBirSen Körfez Temsilcisi Kadir Zorlu göreve başlar başlamaz Türk EğitimSen üyeleri üzerinde baskı artmaya başlamıştır.

Türk EğitimSen’li formatörlerden birine iddiaya göre şube müdürü Kadir Zorlu çalışan memurların bir bilgisayarını tamir etmesini söylemiş. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle bu görevi yerine getiremeyen (bu durumun formatörlerin görev alanına girmediği de belirtiliyor) formatörün, eline birkaç gün sonra resmi bir yazı tutuşturulmuş.

Yazıda 2 adet bilgisayar ihtiyacı olduğu belirtilerek Türk EğitimSen üyesi iki formatörün odasındaki iki bilgisayar ve yazıcı vs. tüm donanımlar geri alınmış. Üstelik neye rağmen biliyor musunuz? Formatörler görevlendirildiğinde, “yöneticiler tarafından her türlü donanım sağlanır” denilmesine rağmen ellerindeki tüm donanımları alınmış.

Bilişim formatörlerinin elindeki bilgisayarları alınarak ve boş boş oturmaları istenerek, açıkça ne denilmek istendiği konusunda ilçe milli eğitim müdürlüğü yada Körfez Kaymakamlığı tarafından umarım bir açıklama yapılır. (Açıklama yapılırsa kamuoyu ile paylaşacağım)

Çünkü iddialar çok çarpıcı, Türk EğitimSen’li yöneticinin söylediklerinin tamamına yer vermek istemiyorum ama “bu arkadaşlarımız yıllardır bu kurumda çalışmakta ve herkesin yaşadığı sorunları çözdükleri belirtilmektedir, eski şube müdürlerinin insani yaklaşımıyla her türlü sorunu çözen arkadaşlarımızın son zamanlarda çok farklı bir üslupla karşı karşıya kalmaları kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Adeta üyelerimize mobbing uygulanmaktadır. Ama bu günlerin bir gün geçeceğine inancımız büyüktür” dedi.

Gerçekten de durum hem düşündürüyor, hem de güldürüyor. Kısacası trajikomik bir durum cereyan ediyor.

Aslında fazla yorum yapmaya gerek yok, eğitimdeki sıkıntılara değinirken yazının başında bazı hatırlatmalarda bulunmuştum. İşte böyle bir ortamdan daha fazla ne bekleyebilirsiniz ki… Üstelik bu uygulamaya imza atan kişinin yaptığı vazifesi de Danıştay tarafından iptal edilmişken. Yani şube müdürü olarak atanmasında sadece sözlü sınav (mülakat) puanı dikkate alındığı için Ankara İdare Mahkemesi ve Danıştay bu atamaların yürütmesini durdurmuş ama idare bu mahkeme kararlarını uygulamamıştır. Hukuk diyor ki “bu atamalarda bir yanlışlık var, yeniden yapılmalıdır”, ancak bu kişiler hala o makamlarda ve böylesine komik olaylar yaşanmasına sebep oluyorlar.

Adeta çocukların oyun oynarken birbirlerine kızdıklarında “ver oyuncağımı, al oyuncağını” demesi gibi bir durum.

Bu durum yereldeki çok küçük bir örnek, “eğitimin direksiyonunda kimler oturuyor, yoksa otomatik pilota mı bağlamışlar”, karar siz okurlarımın.

Fazla yorum yapmaya gerek görmüyorum, ama Mustafa Kemal Atatürk’ün böyle bir durum karşısında mutlaka bir yorumu olacaktır. İşte Atatürk’ün yorumu…


Yazı Yorumları ( 8 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
GÜNEY MAHALLELİ. 20.02.2015 00:22
sadece gerçek rumuzlu vatandaş.Dün nasıl dolaşırdın, bugün adam olduğunu mu zannediyorsun.Yarın yine yalakalık yapacaksın.Senin önünde çok zamanın var.senin hayatın yalakalık.akıllı ol.delikanlı ol.efendi ol sağa sola sataşma. balık baştan kokar.Önce müdürünüzü iyi bir inceleyin ondan sonra konuşun.Tabi yüzünüz varsa.
ALPAÇİNO DİYOR Kİ; 17.02.2015 01:13
“Sadece gerçek”rumuzlu vatandaş.beni tanıdığını biliyorum.ben haber versem açık olarak veririm.ben o haberi vermedim.verdi diyen varsa namerttir.şerefsizdir.Ben MEB bilirim.çevrilen entrikalarıda.sen kısa donla gelirken ben gidiyordum.Dua etki ben bu işleri bıraktım.Neden biliyormusun.Senin bağlı olduğun sendikanın p TES ayrıldı.omurgasız insanlar için ben kendimi feda ettim.Onlar mutlu gözüküyor.ama içleri kan ağlıyor.Onlarla bir arada olsam kahrolurum.Benim umurumda değil.Benim omuz omuza sırt sırta vereceğim sade dostlarım kaldı.Sokaklarda alnım açık geziyorum.Senin gibi o insanların kafası kumda kıçı meydanda.zannetiyor ki beni kimse görmüyor.beni herkes bilir.ama sizi değil.Ben bu ilçede ilkleri yaparım.senin öğrendiklerini ben unuttum.beni bu pis ortama çekmeye uğraşma.benim hiçbir şeyde gözüm yok. Haberin olsun.senin önünde çok daha çalışacak zamanın var.Yakında görüşmek üzere.
ofli 15.02.2015 22:41
Sayın yazar, Körfez ilçe milli eğitim Müdürünü biraz incele bak neler görürsün.öyle birinin Müdür olduğu yerde başka şeyler de duyarsın.Balık baştan kokar.Körfez ilçeye müdür olacak en son adam.Kadir Zorlu dün cemaatçi idi.Günü kurtarmak için şimdi tetikçi oldu.Müdür tetikçi, şübe müdürü tetikçi.Helal osun akpye tetikçilerle çalışıyor.
sadece gerçek 15.02.2015 20:28
mesele doğru, içerik yanlış, sendikal bir durum olmadığını adım gibi biliyorum. Haberin kaynağı milli eğitimci ama milli eğitimden bi haber, Kıyağa gelince en büyük kıyak TES lilere geçiliyor. Müdür olarak kalanlar bilir... Alpaçino saçlılar...
öğretmen 15.02.2015 00:39
Memurların parti çalışmalarına katılmaları yasak olmasına rağmen Kadir Zorlu yu malum partide görüyoruz.o işini değil siyaset yapıyor.İşin tuhaf tarafı cemaatten kayıp malum parti yanlısı olmuş.Çıkar dünyası.
abbas 15.02.2015 00:06
Körfez İlçe MEM bakın kaç tane EBS var.hepsi.neden çünkü orada çalışamazlar.ayrıca bilgisayar öğretmenlerinin hepsi TES li idi.ne oldu.bunların başkasına tahammülü yok.ilçe MEM sendika merkezi gibi kullanıyorlar.havalarından geçilmiyor.
Körfezli 14.02.2015 22:27
Sayın yazar biraz ilce milli eğitime el atın bakın daha neler neler duyacaksınız. Yazdıgınız konu hic bir sey değil.
ali 14.02.2015 01:00
Hadise ilginç gözüksede tüm kurumlarda bu durum yaşanıyor. kimse sesini çıkartamıyor. istediklerini yapıyorlar. bu öğretmenler üzerindede baskı kurmaya çalıştıkları anlaşılıyor. biat etmeyen yada taraf olmayan bertaraf olur zihniyeti
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları