sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hüseyin OĞUZ

7 Haziran 2017 Çarşamba Saat: 22:29

Kocaeli MEM, Pandora’nın kutusu gibi

Hüseyin OĞUZ

Lafı öyle eğmeye bükmeye gerek yok.

En son söylenecek lafı ilk başta söylemek istiyorum.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü bizleri hiç şaşırtmadı, her zaman ki gibi yapacağını yaptı.

Pandora’nın kutusu gibi çalışmalarını sürdürmeye tam gaz devam ediyor

“Pandora’nın kutusu” efsanesini herkes bilir. Hollywood filmlerine de konu olmayı başarmış olan Pandora’nın kutusu, efsaneye göre Zeus’un Pandora’yla evlenen Prometheus’a düğün hediyesi olarak verilmiştir. Kutu olarak anılan bu düğün hediyesindeki gizem ise, Zeus’un bu hediyenin asla açılmaması gerektiğini söylemesidir. Böylece bu düğün hediyesindeki gizem başlamıştır ve Zeus’un bu hediyenin açılmaması gerektiğini söylemesindeki neden ise, bu kavanozun içinde kötülük olmasıdır. Pandora ise merakına yenik düşmüş ve düğün hediyesini açmıştır. Efsaneye göre kavanozun kapağı açıldığında kavanozda saklı duran kötülük dünyaya yayılmaya başlamış ve bunu anlayan Pandora hemen kutuyu kapatmıştır.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğünün uygulamaları da Pandora’nın kutusu gibidir.

Eğitimciler arasında küçücük bir hassasiyetle aslında hiç olmayacak olan “şaibe” yerine her zamanki gibi hassas davranılmamış ve ortalık “şaibe” söylemlerine teslim edilmiştir. Bu durum kasıtlı mı yapılmaktadır bunu da anlamak bir türlü mümkün olmamaktadır.

Neden bahsettiğimi biraz daha açarsam.

2 gündür bizleri arayan yada mail atan bazı eğitimciler uygulamalardan duydukları rahatsızlıkları dile getirmektedirler.

Birincisi, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme takvimini açıkladı. Bu takvime göre 6 Haziran 2017 tarihinde sonuçlar duyurulacaktı. Ancak Kocaeli MEM sınıfta kaldı ve ülke genelinde bir çok il zamanında açıklamasına karşın Kocaeli olarak sonuçlar 1 gün gecikmeli olarak açıklandı. Bu durum Kocaeli’ye yakışmadı.

İkincisi, bir çok ilde sonuçlar gayet şeffaf bir durumda açıklandı yani yapılan atamalar taslak olarak, liste halinde açıklandı. Listede ise öğretmenin eski görev yeri, atandığı görev yeri ve hizmet puanı birlikte verilmek kaydıyla şeffaflık örneği sergilendi. Birde yapılan açıklamayla 1 gün süre verilerek bu listelerin itirazlara açık olduğu belirtildi.

Peki Kocaeli gibi bir büyükşehirin milli eğitim müdürlüğü ne yaptı dersiniz?

Bir sorgu ekranı ile atama sonuçlarını açıkladı. Kişiler T.C. Kimlik noları ve branş bilgilerini girmek kaydıyla atanıp atanmadıklarını gördüler. Ancak tercih ettikleri yerlere kimlerin kaç puanla atandığını göremediler. “Böylesine önemli bir konuda neden şeffaf olunmuyor?” söylemlerinin haklı olarak ortalıkta gezinmesine sebep oldular.

Buradan Milli Eğitim Müdürü Sayın Fehmi Rasim Çelik’e soruyorum. Kimden neyi gizliyorsunuz?

Kocaeli’nin diğer illerden farkı nedir? Şeffaf olmaktan neden korkuyorsunuz?

Hani bir zamanlar çakma puanlarla ülke genelinde en büyük, müdür kıyımlarını yaptığınız günler var ya, bu tür uygulamalarınızla o günleri bile aratır oluyorsunuz, bunun farkında değil misiniz?

Önümüzdeki günlerde müdür, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmelerini yapacaksınız. Başvuru yapanların Ek 1 puanlarını bile liste halinde açıklamaktan çekindiniz. Yine sorgu ekranıyla adaylar sadece kendi bilgilerine ulaşabildiler. Kişilerin yarıştıkları diğer adayların sıralarını görmelerinde ne sakınca vardır?. Belki görmelerinde sakınca yok ama görmemelerinde ciddi sakıncalar vardır.

“Çakma puanlara hazırlık çalışması” olarak yorumlandığını kentimizde herkes duyuyor da sizler duymuyor musunuz?

İnanın çok merak ediyorum. Çekindiğiniz, içten içe yaptığınız bir takım hesaplar yoksa şeffaf olmanın size ne zararı olabilir ki, hangi gerekçeyle açıklamanız gereken bilgileri açıklamıyorsunuz.

Tüm adaylar ayrı ayrı dilekçe ile bilgi edinme haklarını kullansınlar mı istiyorsunuz?

Lafı fazla uzatmadan tekrardan öğretmenlerin il içi yer değiştirme sonuçlarının kamuoyundan gizlenmesi konusuna dönmek istiyorum. İddialar korkunç, "kıdemi az olmasına karşın bazı öğretmenlerin hizmet içi puanlarının şişirildiği ve kimi öğretmenlerin istedikleri okullara bu şekilde atandıkları, bunun yanında hak edenlerin ya atanamadığı yada son tercihlerine atandıkları" iddia ediliyor.

Bu iddialara cevap vermek, Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır.

Geleceğimiz olan gençlerimizi eğiten, yetiştiren bir kurum her şeyden önce örnek teşkil etmeli, dürüstlük, doğruluk ve şeffaflık kavramları kurumumuzun en büyük düsturu olmalı, Pandora’nın Kutusu gibi olmamalıdır.

Sendikalara da bir kaç sözüm olacak...

Üyelerinin haklarını korumak adına bu tür açıklamaların şeffaf bir şekilde yapılmasını sağlayamıyorlarsa "Biz bu işi iyi yapıyoruz" demesinler... Çünkü kimseyi kandırmaya gerek yok... 

                        *                     *                           *

Osmaniye "2017 Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değişikliği Taslak Listesi" başlığıyla ve aşağıdaki şekilde şeffaf bir açıklama yaptı...

                                 *                              *                            *

Kocaeli ise bu şekilde açıkladı.... Kim nereye kaç puanla atandı ? Hepsi ??????


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları