sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Hüseyin OĞUZ

3 Kasım 2014 Pazartesi Saat: 21:38

MEB’den “Yumurtam Çatlamasın Projesi”

Hüseyin OĞUZ

İnanın özellikle son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı projelerine kim yön veriyor diye çok merak ediyordum ki, merakımı bu vesileyle sizlerle paylaşma imkanı buldum.

Şahsen kendisini iyi tanıdığım bir arkadaşım çocuğuna verilen ve sorumluluk kazandırmayı amaçladığı (!) ifade edilen bir  çalışmadan bahsedince hemen aklıma ne geldi dersiniz?

Şu eski Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer, neredeyse tüm MEB üst yönetimini değiştirmiş ve büyük çoğunluğu Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarından oluşan kadroları iş başına getirmişti.

Kendi kendime dedim ki, Bakan Dinçer’in görevine son verildi ve yerine Nabi Avcı geldi ama acaba Dinçer’in bürokratları hala iş başında mı diye düşündüm.

Sebebi ise çevremdeki çok geniş eğitimci arkadaşlardan dinlediklerim. Her gün dert yanmaktalar ve böyle giderse eğitim ve öğretimin ruhuna Fatiha okuyacağımızı belirtmekteler.

Yönetmelikler çıkarıldığı ve belki de bu yönetmelikler bir çok taşra teşkilatına henüz ulaşmadan, yapılan ciddi hataların anlaşıldığı ve kısa sürede tekrardan değişiklikler yapıldığı, daha fazla teferruata girmeden açıkça ifade etmem gerekirse eğitim ve öğretimin yap boz tahtasına döndürüldüğü ifade edilmekte.

Hele hele tanıdığımız ve çok iyi yönetici olduğunu bildiğimiz bir çok eğitimcinin kendi zihniyetlerinde yada yandaş sendikaları üyesi olmadığından görevlerine son verilmesi ise eğitim ve öğretime, aslında geleceğimiz öğrencilerimize yapılmış en büyük kötülüktür.

Nitelik ve nicelik sahibi olmayan bir çok isimle bu kadroların doldurulacağı konuşuluyor. Hele hele biri var ki adını yazmayayım ama duyduğuma göre müdür olacakmış, bırakın müdürlüğü “bu kişiye okullarımızda nasıl öğretmenlik yaptırırlar?” diye bir çok kişinin serzenişlerini duymaktaydım.. Bu isim Yeni Türkiye’nin okul müdürü olacakmış.

Neyse kıyımın ardından gelelim MEB’in yeni projesine.

Çocuğunu okul öncesinde okutan arkadaşım yeni MEB projesinden bahsetti. Proje müthiş tebrik etmek lazım…

Çocukların sorumluluk almalarının çok önemli olduğu vurgusuyla 1 hafta boyunca her çocuk bir adet yumurtayı evden okula ve okuldan eve götürecekmiş. Amaç hiç kırmamak. Çocuğun sorumluluk bilinci gelişsin diye yumurtayı dikkatlice okula götürmesi gerekiyormuş.

Çocukları bir görseniz, kimi yumurtasını pamuk içine sarmalayıp kutuya koymuş elinde taşıyor ve kasıla kasıla yürüyor. Kimisi yanına yaklaşanı ittiriyor. Kimi yanına yaklaşanı “aman dokunma” diye uyarıyor. Açıkçası çocukların hepsi bir kasıntı halinde.

Yumurtayı kırmadan 1 haftayı geçiren çocuklar madalya kazanacaklarmış ve sorumluluk sahibi oldukları düşünülecekmiş.

Neden bu tür projeler geliştirilirken olaya hiç tersinden bakılmaz anlamış değilim. Tamam başarılı olanları sorumluluk sahibi ilan ettiniz, ya yumurtasını kıranlar ne olacak? Tüm umutlarını yıkacaksınız. Kendisinin sorumsuz olduğunu düşünen çocuklarımızın beyninde yarattığınız tahribatı neden düşünmezsiniz?

Kaldı ki hemen hemen hepimiz yaşamışızdır.  Evin küçük çocuğundan 1 bardak su isteyen büyüğümüze su getiren çocuk suyu dökmemek için sürekli bardağın içine bakar ve bunun sonucunda çok kasıldığı için suyu döker. Hemen büyükler uyarırlar, “bardağın içine bakma yavrum, hızlıca yürü, göreceksin bak dökülmeyecek” Bunu deneyen çocuklar gerçektende dökülmediğini fark eder. Neden mi? Çünkü kendilerine cesaret verilmiş, rahat olmaları söylenmiştir.  Önce cesaret verilmelidir.

Peki siz MEB’in süper projesi ile ne yapıyorsunuz? Hem çocukların sokakta kasıla kasıla yürümesine sebep oluyor hem de olası bir olumsuzluk durumunda (yumurta kırılırsa) çocukların beyinlerinde depreme sebep oluyorsunuz?

Ayrıca belki de çocuklarımız evine yumurtayı götürürken kıracaklar, ağlayıp feryat edecekler.. Buna dayanamayan anne ve babalar da yeni yumurta ile çocukları yalancılığa/ sahteciliğe sürükleyecekler, belki de iyi niyetle yaptıkları ve hiç farkında olmadıkları davranışları neticesinde…

Evet her zaman düşünüyorum… Neden sonuçları düşünülmeden projeler yapılır ve uygulama aşamasında görülen aksaklıklarla hatalar düzeltilmeye çalışılır diye…

Anlamış değilim….

Eğitim sisteminin çatladığını ben değil gördüğüm eğitimcilerin neredeyse tamamı söylüyor ama umarım yavrularımız yumurtaları çatlatmaz(!)

MEB’in yeni projelerini dört gözle bekliyoruz…

Yeni müthiş projelerde buluşmak üzere hoşçakalın…


Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
ÖMER FARUK BAKIR 12.10.2017 14:46
bu proje 2012 yılında ozel okulların velileri anasınıflardan kapmaları için kayıt adına yapılan bir projedir. bizzat kendim yaptim. yuh meb projesi olmuş yuhhhh
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları