sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

24 Nisan 2009 Cuma Saat: 00:00

CHP İL BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI.

CHP yerel basında parti içi muhalefet ve ihraçlarla anılmaya ve kamuoyunda büyük yankı oluşturmaya başlayınca CHP Kocaeli İl Başkanı Rıdvan Alkan yazılı bir açıklama yaptı. Alkanın açıklaması şöyle;

CHP yerel basında parti içi muhalefet ve ihraçlarla anılmaya ve kamuoyunda büyük yankı oluşturmaya başlayınca CHP Kocaeli İl Başkanı Rıdvan Alkan yazılı bir açıklama yaptı. Alkan'ın açıklaması şöyle;

Normal021MicrosoftInternetExplorer4

"Değerli ve saygın yerel basınımızda, 2009 Yerel Seçimlerinin hemen ardından başlayan ve heyecan düzeyi artarak süren seçim yorumları ve eleştirilerinin, partimize duyulan ilginin ve partimizden beklentilerin arttığını göstermesi, sevindiricidir.

Yerel seçim sonuçları da, bu yönde bir umudun, güvenin, ilginin ve heyecanın bölgemizde yaşayan 1.024.011 seçmen tarafından paylaşıldığının ve sandıklara yansıdığının göstergesidir.

Yerel basından gelen her tür yorum ve eleştiri, bizim için son derece önemli ve dikkate değer birer katkıdır.

Bu eleştiri ve yorumların giderek “olağanüstü iddialar” içermeye başlaması, beraberlerinde “olağanüstü kanıtlar” sunulmasını da gerektirmektedir.

CHP, SEÇİM ANALİZ ÇALIŞMALARINI, KANAAT VE SÖYLENTİLERE DAYALI OLARAK DEĞİL,GELECEK İÇİN DOĞRU KARARLAR ALMAK İÇİN BİLİMSEL TEMELLİ OLARAK YÜRÜTMEKTEDİR

Yorumların ve eleştirilerin, yeterli bilgiye sahip olunmadan;henüz seçim sonuçlarının geçmiş dönem, ülke geneli, il ve ilçeler ölçeğinde ve sandık ve seçim bölgeleri bazında; seçime etkisi olan her veriyi dikkate alarak ve diğer partileri de hesaba katarak, karşılaştırmalı analizleri yapılmadan, ilçe ve il danışma kurulları toplanmadan yapılıyor olmasını da ayrıca olağan karşılıyoruz.

Ancak, yorum ve eleştirilerin, İl yönetimi yerine geçerek, kitleleri yönlendirme arzusu taşımaya başladığı görülmektedir. Basın, halkı olumlu olan her şeye yönlendirebilir, bunun için önce doğru analizler yapması, doğru kanıtlarla yola çıkması gerekir.

Fakat gelinen noktada yapılanlar, halkımızda büyük emek verilerek yeniden yeşertilmiş umut ve heyecan duygularının, kötümserlik, teslimiyet ve parti içi husumetlere doğru sürüklenmesine neden olmaktadır.

Eğer yerel basınımız için,

seçim sonuçlarında hiçbir belediye başkanlığını CHP’nin kazanamaması yeterli bir veri ise ve bu sonuçların başkaca hiçbir değeri yoksa,

ve de bu sonuçların dışında hiçbir verinin anlamı yoksa,

içinde bulunduğumuz seçim koşullarındaki eşitsizliğin ve bölgenin demografik, ekonomik, sosyal ve kültürel analizlerinin hiçbir anlamı yoksa,

bölgenin siyasi profilinin hakikati konusunada hiçbir ilgi duymuyorlarsa,

demografik profilinin ve seçim sürecinde yapılan çalışmaların yarattığı potansiyeller ve engellerin, yanlışlar ve doğruların tespit edilmesi konusunada hiçbir ilgi duymuyorlarsa,

CHP il örgütüne, durum değerlendirmesini ve kendi öz eleştirisini yapabilmesi için gerekli çalışmaları yapacak zamanı tanıma ihtiyacı içinde değillerse,

amaçları, günah keçileri, kurbanlar, hainler ve suçlular ilan ederek, yargıç, savcı ve cellat olmak, böylece gerçeklerden kaçmaksa,

yaptıkları yorum ve eleştirileri rasyonel ve siyasi değil, duygusal analizlerdir.

CHP için halkın duyguları çok önemlidir, fakat halkın hakikati,yaşama koşulları ve geleceği çok daha önemlidir. Bu nedenle İl Yönetiminin özellikle böyle bir süreçte “duygusal analizler” yapma hakkı bulunmamaktadır.

CHP “ZENGİNLER PARTİSİ” DEĞİLDİR.

 

CHP, benimsediği sosyal demokrasi, emek, özgürlük ve hukuk anlayışı yanında, evrensel ilkeler nedeniyle de; her zaman şeffaf ve katılımcı siyaset anlayışını savunmuştur. Yalnızca parlamento içi siyasi mücadele ve etkinlikleri değil, parlamento dışında gelişen siyasi, bilimsel, sosyal ve kültürel gelişimleri de desteklemiştir. Halkımızın siyasi bilincinin artması, ekonomik, kültürel ve sosyal yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefini benimsemiştir.

Bu anlayışımız ve hedefimiz nedeniyle “seçkinler partisi” olarak tanımlanmakta olduğumuzun farkındayız.

Seçim süreci ve sonuçları, CHP’nin özgür, akılcı, sosyal güvencelere sahip, müreffeh bir yaşamı “seçmiş” olan vatandaşlarımızın desteklediği parti olduğunu, “zenginler partisi” olmadığını kanıtlamıştır

CHP “HIRSIZLAR PARTİSİ” DEĞİLDİR.

 

Forbes Dergisinin Yerel Seçimleri konu alan sayısında bilimsel bir incelemenin sonuçları yayınlanmıştır. Bu makalede, yapılan araştırmaların sonucunda, nüfusu 1 milyonun üzerindeki büyükşehirlerde seçim kampanyası giderinin asgari 3.000 YTL olarak belirlendiği ifade edilmiştir.

Milliyet Gazetesinde yerel seçim sürecinin hemen öncesinde yayınlanan bir başka makalede ise, yine uzmanlar tarafından, seçim kampanyalarında “medya” ın ve “miting”lerin önemi vurgulanmış, “medya” ya verilecek reklamların ve düzenlenecek “miting”lerin, seçim kampanyalarının en önemli harcama kalemi olduğu ve kamuoyu üzerindeki güçlü etkisinden söz edilmiştir.

CHP Kocaeli İl Örgütü seçim kampanyasını yaklaşık olarak 800 bin YTL ile kapamıştır. AKP İl örgütünün bizden kat kat fazla kaynak ile seçim kampanyasını başlattığı bilinmektedir.Nasıl bir rakamla sonuçlandırdığı ise, tahmin edilemez veya öğrenilemez bir şey değildir.

Bunun yanında, devletin ve iktidarın olanakları ile yapılan yardımlarla yürütülen bir kampanyanın maddi gücü karşısında nasıl durulur, nasıl bir maddi güce ihtiyaç duyulur, düşünülmelidir.

CHP “ KURBAN VERİP SORUMLULUKTAN KAÇACAK” PARTİ DEĞİLDİR.

Disiplin Kurullarının işleyişi, parti içi demokrasi, hukuk ve bürokrasinin gereği yapılarak olabilir. Bu konuda seçimin hemen ardından, gerekli analiz çalışmaları tamamlanmadan ve danışma kurulları toplanmadan çıkan haberler, üyelerimizi ve örgütlerimizi harekete zorlamaktadır. En son yapacağımız şey, parti içi kavgalara boğulup, gerçek görevlerimizden ve hedeflerimizden uzaklaşmaktır.

Disiplin Kurullarında verilecek ihraç kararlarına bel bağlamış bir parti, gücünü kanıtlamak ve sorumluluktan kaçmak için bunlara ihtiyaç duyuyor demektir. CHP, kişiler üzerinden siyaset yapmamaktadır ve var olan gerçekler doğrultusunda gereğini yapmıştır, yapacaktır.

CHP, NE YAPACAĞINI BİLMEKTEDİR.

Mayıs ve Haziran ayları içerisinde CHP Kocaeli İlçe ve İl Örgütünde Danışma Kurulları toplanacaktır. Bu Kurullardan çıkan sonuçlarla, yapılan analiz çalışmaları bütünleştirilerek, geleceğe dönük eylem planı hazırlanacaktır.

CHP İl Örgütü, sorumluluktan da gerçeklerden de kaçmamaktadır. Her şeyden önemlisi, duygusal travmalar ve hezeyanlara kapılıp, kendi varlığını, meşruiyetini ve saygınlığını imha edecek davranışlardan uzak duracak deneyim ve disipline sahiptir.

Muhalefet edeceğimiz iktidar ve bu iktidarın halkın hayatı üzerinde cereyan eden uygulamaları, yaklaşımları, yarattığı tahribat bellidir. İktidarı, bu anlayışın elinden alma hedefimiz, parti içi kavgalara düşerek, unutulmayacaktır.

Fakat kimsenin aklına, duygusuna, arzusuna, çıkarlarına ve beklentilerine göre değil; parti içi kolektif akla, parti üyelerinden ve parti dışındaki ciddi ve tarafsız uzman ve ilgili kişilerden gelen mantıklı ve faydalı önerilere ve bölgenin nesnel gerçeklerine göre hareket edilecektir.

Güçlü ve zayıf yanlarımızı aynı derecede ve kesinlikte belirlemeden, gelecekteki siyasi çalışmalarımızda ve etkinliklerimizde başarılı olmamız mümkün değildir. Özellikle şu süreçte, zayıf yanlarımıza odaklanarak, güçlü yanlarımızı görmezden gelmemiz ve “yenilenme” adına, düşüncesiz hareketlerle “parçalanma” sürecine girmemiz bekleniyor ise, bu beklentileri karşılamayacağımız bilinmelidir.

CHP, SAMİMİYETİNİ YİTİRMEYECEKTİR.

 

CHP İl Yönetiminin görev aldığı Son 1.5 yıl içerisinde, CHP’ye üye olanların sayısında önemli artış yaşanmıştır.Yeni üyelerimizin % 80’i kadınlar ve gençlerden oluşmaktadır.

Seçim analizlerimizin tamamlanan bölümünde, Kocaeli İlinde ilk kez oy kullanan gençlerimizin çoğunluğunun, bu değerli oylarını CHP’ye verdiklerini göstermektedir.

Sandık bazında yapılan analizlerin tamamlanan bölümlerinde, YSK’ya seçim kuruluna yansımayan fakat çelişkili ve şaibeli olan sonuçlarla karşılaşılmıştır. Bu sonuçlara göre, alan çalışmaları da yapılacaktır.

Örgüt yapılanmamıza ve çalışma usullerine yönelik daha önce elimizde bulunmayan son derece değerli sonuçlar elde edilmektedir. Bunların her biri, gelecekteki çalışmalarımıza ışık tutacak bilgilerdir.

CHP, kendi gerçeğinden kaçan bir örgüt değildir, tam tersine iktidarı hedeflemiş, sosyal adalet ve refahı kurmayı ve geliştirmeyi amaçlamıştır; halkıyla ve üyeleriyle ilişkilerinde samimidir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur…

İL YÖNETİMİ ADINA

RIDVAN ALKAN

CHP KOCAELİ İL BAŞKANI "

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Kocaeli Devlet Hastanesi’nden Özel Gençlere Özel Hizmet

Güncel

Kocaeli Devlet Hastanesi’nden Özel Gençlere Özel Hizmet

Kocaeli Devlet Hastanesi’nden Özel Gençlere Özel Hizmet

ÇALIK; “Çanakkale ruhunu evlatlarimiza anlatmaya devam edeceğiz”

Güncel

ÇALIK; “Çanakkale ruhunu evlatlarimiza anlatmaya devam edeceğiz”

ÇALIK; “Çanakkale ruhunu evlatlarimiza anlatmaya devam edeceğiz”

Tekel bayileri eylemde: Artık Efes ürünleri almayacağız

Güncel

Tekel bayileri eylemde: Artık Efes ürünleri almayacağız

Tekel bayileri eylemde: Artık Efes ürünleri almayacağız

Özen; "Güvenli şehir oluşturacağız"

Siyaset

Özen; "Güvenli şehir oluşturacağız"

Özen; "Güvenli şehir oluşturacağız"

Körfez'de otomobilde ölü bulundu

Güncel

Körfez'de otomobilde ölü bulundu

Körfez'de otomobilde ölü bulundu

Özen: “Paraları bitince gönüllerimiz akıllarına geldi”

Siyaset

Özen: “Paraları bitince gönüllerimiz akıllarına geldi”

Özen: “Paraları bitince gönüllerimiz akıllarına geldi”

Diliskelesi’nde hurda yüklü kamyon devrildi

Güncel

Diliskelesi’nde hurda yüklü kamyon devrildi

Diliskelesi’nde hurda yüklü kamyon devrildi

Körfez Halk Eğitim Kırkyama Sergisi açılıyor

Kültür Sanat

Körfez Halk Eğitim Kırkyama Sergisi açılıyor

Körfez Halk Eğitim Kırkyama Sergisi açılıyor

Tedbir almak yerine kamufle etmeyi seçtiler

Güncel

Tedbir almak yerine kamufle etmeyi seçtiler

Tedbir almak yerine kamufle etmeyi seçtiler

Saadetli  Gençlerden  esnafa  siftah

Siyaset

Saadetli Gençlerden esnafa siftah

Saadetli Gençlerden esnafa siftah

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız