sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

29 Ocak 2009 Perşembe Saat: 00:00

DÜNYANIN LİDERİ HOŞGELDİN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın Peres ve modaratörün tavrına sinirlenip ortaya koyduğu tavır, AK Parti camiasında büyük yankı buldu. Erdoğanın toplantıyı terketmesi de tabanından alkış aldı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Peres ve modaratörün tavrına sinirlenip ortaya koyduğu tavır, AK Parti camiasında büyük yankı buldu. Erdoğan'ın toplantıyı terketmesi de tabanından alkış aldı...

Davos'dan helikopterle Zürih'e geçen Erdoğan dönüş yoluna geçerken, İstanbul'da da hazırlıklar vardı.

"DÜNYANIN LİDERİ HOŞGELDİN"

Gece saat 01:30'da İstanbul'da olması beklenen Erdoğan'ı karşılamak için programlar yapılıyor. Çok sayıda kişinin havaalanına akın ederek Erdoğan'ı bir miting havasında karşılayacağı söyleniyor...

AK Parti İstanbul il başkanlığı da bunun için harekete geçti. "Dünyanın lideri hoşgeldin" başlığı altında bir karşılama programı planladı. Gece saatlerinde havaalanında görünen o ki bir şov olacak...

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Erdoğan'ı arayarak özür diledi. Şimon Peres tartışmanın ardından Başbakan Erdoğan'ı arayarak 'Size ve Türkiye'ye şahsen büyük saygı duyuyorum' diyerek, olaylardan dolayı üzüntü duyduğunu bildirdi.

 Erdoğan ve Peres'in telefon görüşmesi yaklaşık 5 dakika sürdü.

Peres, sesini yükseltmesi ve el hareketleri yapmasının kesinlikle "şahsi" bir durum olmadığını vurguladı...

Panel sırasında sesini yükseltmesinin sebebini duyulmama sorununa bağlayan Peres, Türkiye ile Sİrail arasında çok güçlü ilişkilerin var olduğunu ve bu ilişkilerin olumsuz etkilenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Yarın bir basın toplantısı düzenleyeceğini ifade eden Peres, Erdoğan'a aktardığı düşünceleri toplantıda da dile getireceğini kaydetti.

Peres'in ağzı açık kaldı

Öyle sözler söyledi ki İsrail lideri Peres'in gözleri faltaşı gibi açıldı. Bu sözler dünyada da yankı buldu. İşte o an;

Böylesini dünya görmedi 
Başbakan Erdoğan, Davos'u resmen birbirine kattı! Davos'u protesto eden Erdoğan, Perez'i fırçaladı ardından gazetecinin eline vurdu.

Davos, Davos olalı böyle bir olaya tanık olmadı. Dünya medyası o anları "sıcak temas" diye duyurdu...

İlk kez bir oturum böylesine ateşli geçti...
İlk kez iki lider adeta düello yaptı...

Peres gibi kurt bir siyasetçi ilk kez böyle bir üslupla konuştu...
Sesini yükseltti, el kol hareketleri yaptı...
Oturumu bir anda Erdoğan ile düelloya çevirdi...
Bu nedenle de ilk kez bir oturum kişisel bir tartışmaya dönüştü...

Ve yine ilk kez bir başbakan modaratörü haşladı...
Bir modaratör de sanırız ilk kez bir başbakanın omuzuna vurma densizliğinde bulundu... Sonunda Erdoğan'ı çileden çıkardı...
Başbakan onun eline bir tane vurup, oturumu terk etti...

"Sayın Peres, benden yaşlısın... Sesin çok yüksek çıkıyor" diye söze başladığında Peres şöyle bir irkildi... Ardından gelen sözlerle yerinde donup kaldı... En son hareket ise ağzını bir karış açık bıraktı..

Bu moderatör Ignatius kim?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepki gösterdiği Davos Moderatörü Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius, aslında hem Erdoğan'ı hem de Türkiye'yi çok yakından tanıyan bir isim. Ignatius, Orta Doğu'da İsrail yanlısı görüşleriyle tanınıyor.

Erdoğan'ın tepki gösterdiği Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius'un Türkiye'yi yakından tanıdığı ortaya çıktı. Ignatius aslında Türkiye'nin bölgedeki girişimlerinden oldukça rahatsız bir isim. AK Parti'nin bölgedeki tutumunu zaman zaman yazılarında Osmanlı tavrını andırıyor diye yorumlayan Ignatus, son olarak kalema aldığı köşe yazısında ise Türkiye'nin bölgedeki politikasını "domino" taşlarına benzetiyor.

ERMENİ ASILLI ABD VATANDAŞI

Ignatius'la 1920 yılında Ermenistan'dan ABD'ye göç eden bir Ermeni ailenin çocuğu! Bu nedenle ABD'deki Ermeni lobisiyle hareket ettiği belirtilen Ignatius'un Erdoğan ve Türkiye aleyhine özellikle de dış politikalarını eleştiren yazıları bulunuyor.

"ERDOĞAN'I SUÇLAMIŞTI"

Ignatius, Türkiye'nin dış politikadaki tavrının Obama'nın dikkatine sunulması gerektiği görüşünü dile getirirken içpolitikada da Erdoğan'ın özellikle muhaliflerine karşı hoşgörülü davranmadığı iddiasında bulunuyor. Ignatius'a göre Erdoğan'ın bu tavrı ifade özgürlüğünü kısıtlayan hoşgörüsüz bir tutum.

Böylesini dünya görmedi

Kimse böylesini görmedi! Davos'ta Türkiye ile İsrail arasında resmen Filistin restleşmesi yaşandı. Erdoğan, İsrail'i çocukları bombalamak ve Hamas'ı demokrasi dışına itmekle suçlayınca İsrail Cumhurbaşkanı Peres, sesini yükseltti.
 
Öyle bir oturum ve öyle anlar vardı ki...
Dünya o anları ve o sözleri konuşuyor!

Peres'in yaklaşık 22 dakika süren konuşması üzerine Erdoğan, ısrarla paneli yöneten gazeteciden söz istedi. Verilmemesi üzerine sinirlenen Erdoğan paneli yöneten gazetecinin eline vurdu ve ısrarla konuşmasına devam etti.

ÖLDÜRMEYİ İYİ BİLİYORSUNUZ

 Erdoğan, İsrail'in öldürmeyi çok iyi bildiğini söyleyerek Peres'e yaşlı olduğunu ve sesini yükseltmesini de suçluluk psikolojisinden kaynaklandığını ifade etti.

Konuşması sık sık bölününce iyiden iyiye sinirlenen Erdoğan, Davos benim için bitmiştir diyerek paneli terketti.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN SERT SÖZLERİ

Biz insanı yardım gönderiyoruz, 15 gün kapılarda bekletiliyoruz. Kızılay 15 gün kapıda bekletildi, rica minnet kabul ettirdik.

Dedim ki bakın Hamas'ın elindeki askeri biz kurtarabiliriz. Sizden ricam şu. Reform ve Değişim Partisi, Filistin'de seçim kazandı. Hep demokrasiden yanayız dedik ya. O zaman bu demokratik mücadeleyi vermiş ve onları kazananları saygıyla karşılayabiliriz.

ABBAS KRİZ GEÇİRİR DEDİNİZ

İşte o seçilenlerden milletvekilleri bakanları sizin elinizde esir. Gelin burada bir paket yapalım, Sayın Abbas'a gösterdiğiniz jesti sizde onlara gösterin. Dedi ki eğer bunları bırakırsak Abbas kriz geçirir dedi. Dedim ki o zaman elinizdeki çocuklar esir en azından onları bırakın dedim. O da arkadaşlarla görüşelim size döneriz. Hala dönecek.

Sonra ne oldu 1400 insan öldü bunların arasında çocuklar var. Soruyoruz size insanca düşünelim. İsrail'in elindeki silah ve kitle iletişim silahları dahil bunların birisi Filistin'de var mı? Birşey biliyorsam bunların zerresi kadarı yok

HAMAS'I BU HALE KİM GETİRDİ?

Hamas bir reform partisinin farklı bir şeklidir. Onu bu hale kim getirdi, seçimlerden sonra ona bu demokratik hakları vermeyenlerdir.
 
Emine Erdoğan oturumu izliyordu.
Eşi konuşturulmayıp, oturumu
terk edince ağladı...

Bu kapıların açılması gerekiyor. O insanlar hapishanede mi yaşacak.

Önce bu kapıların açılması gerekiyor. İnsanlar öncelikle yaşam hakkını kazanması gerekiyor.

Deniliyor mi silah girmesin. Eğer bu tünellerin ucu Mısır'daysa onlar da bunu sokmasın.

Olmert'e söyledim, siz bu görüşmeleri tek taraflı görüşüyorsunuz. Çünkü siz sadece El Fetih'le görüşüyorsunuz bu Hamas'ta bu ülkenin bir parçası

PERES İDDİALARA SESİNİ YÜKSELTEREK CEVAP VERİNCE...

Sayın Başbakan ne zaman beklediniz biliyorsunuz. O dönemde dinametler vardı ve ölenler oluyordu o dönemde. Televizyon izlemek istemek istemiyorum, çok fazla detay bilmeniz gerekiyor. İsrail, 60 yıllık bir devlet ve savaşıyoruz. Bu kadar savaşan bir ülke var mı? Sayın Mübarek aslında durumu biliyor. Sayın Abbas durumu biliyor, sizin kadar biliyor.

Ne oluyor burada. Hergün 1 milyon kişi barınaklarda kalmak zorunda kalıyor. Herşey yolunda mıydı? Günlerce aylarca yıllarca bekledik bir son gelsin diye ama son gelmedi.

İRAN BÖLGEDE GÜÇLÜ OLMAK İSTİYOR

Bir sorun var ve bu sorunu saklamak istemiyorum. İran'ın Orta Doğu'da bir egemenlik kurmak istiyor. Silah temin ediyorlar, bomba temin ediyor. Ne yapmamız gerekiyor. Her gece İstanbul'da roket saldırısı olsa ne yapardınız size soruyorum.

BAŞKA TERCİHİMİZ YOKTU

Bizim yapmak istediğimiz şu. Biz barış istiyoruz ve artık tercihimiz yoktu ve bunu yaptık. Roketler kullanılıyor Yahudilerin öldürülmesini isteyenlerle. Basit değil, terör örgütünün başlangıcı olduğunu biliyoruz.

İsrail kimseyi öldürmek istemiyor. Çocuklar son derece önemli. Bizim topladığımız tüm paralar çocuk merkezlerine gidiyordu. Beş yıl içinde hastane yoktu mesela. 5,500 çocuğa yardım ettik mesala. Arap doktorları da yoktu İsrail'de tedavi yaptık.

ERDOĞAN'IN ŞOKE EDEN SÖZLERİ...

Sayın Peres ben den yaşlısın sesin çok yüksek çıkıyor biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisidir

Öldürmeye gelince siz çok iyi bilirsiniz.

Ülkenizde Başbakanlık yapmış kişilerin sözleri vardır

Tankların üzerinde Filistine girdiğimde kendimi mutlu hissediyorum diyen başbakanlarınız vardı.

Bu zulümleri alkışlayanları da ayıplıyorum.

Buradan iki söz söyleyeceğim.

Sözümü kesmeyin

1 Tevrat 6. maddesinmde der ki öldürmeyeceksin. Burada öldürme var.

İsrail barbarlığı zalimliğin de ötresinde bir şey bir Yahudi.

Avi Şalom Guardina’da bunu söylüyor. İsrail Haydut devlet haline gelmiştir.

Benim için Davos bitmiştir. Siz konuştur muyorsunuz. 25 dakika konuştu 12 dakika konuşturuyorsunuz.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Güncel

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Güncel

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Güncel

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Güncel

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Güncel

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Güncel

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Spor

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Eğitim

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Güncel

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Güncel

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız