sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

11 Mart 2009 Çarşamba Saat: 00:00

HEREKEDE YAPILAN NEDEN SİZİ SEÇELİM PANELİNE AKP KATILMADI

Dün Hereke Belediye Düğün Salonu2nda düzenlenen panele CHP, MHP, DP, SP ve DSP belediye başkan adayları ve siyasi parti örgütleri iştirak ederken davet edildiği halde AKP adayı Yunus Pehlivan katılmad

Dün Hereke Belediye Düğün Salonu2nda düzenlenen panele CHP, MHP, DP, SP ve DSP belediye başkan adayları ve siyasi parti örgütleri iştirak ederken davet edildiği halde AKP adayı Yunus Pehlivan katılmadı.

Saat 19.30 da başlayan panele 20 dakikalık bir sinevizyon gösterisi ile başlanmış, sonrasında konuşmalarını yapacak adaylar için kura çekilmiş sırasıyla, Demokrat Parti adayı Fevzi Canbaz, Cumhuriyet Halk Partisi adayı Salih Şirin, Demokratik Sol Parti adayı Ali Çınar, Milliyetçi Hareket Partisi adayı Naci Kara ve son olarakta Saadet Partisi adayı Maşallah Söğüt 15 er dakikalık konuşmalarını yaptı.

PEHLİVAN SIK SIK YUHALANDI

İlk olarak Hereke Belediyesi’nin kapatılmasına karşı platformun hazırlamış olduğu slayt gösterisi ile başlayan panelde, adaylar ilk olarak kendilerini tanıttı ve Hereke’nin kendileri için taşıdığı önemi belirtti. Panelde DSP’li aday Ali Çınar’ın ateşli konuşması ve vaatleri, diğer adayları ile panele katılanları güldürürken, MHP’li aday Naci Kara’nın, DP’li aday Fevzi Canbaz’a sık sık muhalif sözler sarf etmesi dikkatlerden kaçmadı. Canbaz her ne kadar, Kara’ya cevap niteliğinde konuşmak istese de, panel başkanı Hayri Altınok buna izin vermedi. SP’li aday Maşallah Söğüt ise projelerinden bahsetti  ve tartışmaları göz ucu ile takip etti. CHP’li aday Şirin ise bütün sorulara bilimsel yönden cevap verdi ve belediye başkanı olarak kendisine yöneltilen soruları mütevazılık ve büyük bir ağırbaşlılık ile cevapladı. Panelde ortak olan tek ortak payda ise Hereke Belediyesi’nin kapatılmasına duyulan hüzündü.

CANBAZ’IN SÖYLEDİKLERİNİN DAYANAĞI YOK

Panelde ilk olarak konuşması sırası verilen DP’li Körfez Belediye Başkanı Fevzi Canbaz, Herekeli olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Hereke’de yaşadığı anılarından ve projelerinden bahsetti. Sık sık kendini öven Canbaz, “Belediye başkanı yetkisini aldığımda belediye meclis kararında ilk maddem şu olacaktır; tekrar Hereke beldemizin geri dönmesi kararı Körfez Belediyesi’nden çıkartma sözünü Herekelilere veriyorum” demesi üzerine MHP’li başkan adayı Naci Kara bunun beş yıl boyunca imkansız olduğunu ve herkesin kafasına göre vaatler vermesinin yanlış olduğunu söyledi. Kara ayrıca “Hereke Belediyesi’nin açılması İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilse bile beş yıllık süresinde imkansızdır. Sen şu anda Körfez Belediye Başkan adayısın, Büyükşehir Başkanı adayı değil. Şu an da söylediklerinizin temel bir dayanağı yok” dedi. SP’li aday Maşallah Söğüt de Kara’ya katılarak, yeni bir iktidar olmadan Hereke Belediyesi’nin tekrar açılmasının imkansız olduğunu söyledi.

YARIMCA’YA YAPILANIN HEREKE’YE YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

CHP Körfez Belediye Başkan adayı Salih Recep Şirin ise kendisini tartışmaların dışında tuttu ve Hereke’de asıl yapmak istediklerini belirterek, “Biz hiçbir şeyi tek başımıza yapacağımızı taahhüt etmedik. Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Sefa Sirmen ile birlikte yaptığımız projelerdir. Bazı sorunlar bir belediye başkanını bile aşabilir. Çıktığımız bu yolda yalan yok. Yarımca’nın da ismini katlederek değiştirdiler. Bizler bunun acısını yaşadık, sizlerin yaşamasına izin vermeyeceğiz ” diyerek panele katılanlardan büyük alkış topladı.   Hereke Belediye Başkanı Esener Maçil’in de Hereke Belediyesi’nin kapatılmaması için elinden geleni yaptığını dile getirerek, kendisine teşekkürlerini iletti. Hereke’nin ismini, liman yapmak için katlettiklerini söyleyerek, zamanın birlik zamanı olduğunu söyledi. “Hereke seninle gurur duyuyor” sloganları ile konuşması sık sık kesilen Şirin, Hereke’ye tüm değerleri ile sahip çıkacaklarını söyledi. Turizm konusunda ve üniversitenin Hereke’den gitmemesi konusunda sadece Şirin değinirken, ayrıca Hereke’nin bir değeri olan Halıcılık Yüksek Okulu’nun kurulacağını ve dört yıllık bir fakültenin geleceğini sözlerine eklemesi salonda büyük bir alkışa neden oldu.

Daha sonra platformun görüşlerini açıklamak üzere Hayri Altunok söz aldı. Hayri Altunokun konuşması yaklaşık yarım saat sürdü ve aşağıdaki konuşmayı yaptı

.................................................................................

Sayın Belediye Başkan adaylarımız,

Sayın İlçe Başkanlarımız

Değerli sivil toplum örgütü temsilcileri,

Çok kıymetli misafirlerimiz,

ve Sevgili Hereke Halkı

'' Neden Sizi Seçelim'' Konulu panelimize iştirak ettiğiniz için Herekeye sahip çıkalım Platformu adına hepinize hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

60 yıllık belediyemiz akp iktidarınca acımasız bir şekilde kapatıldı. Kapanma sürecinde ne yaptıysak sözümüzü dinletemedik. Ama şimdi önümüzde sandık var. Söz sırası bizlerde. Belediyemizi kapatanlardan sandıkta hesap sormak birinci hedefimizdir.

Ancak bu seçim sürecinde tepki oylarına talip olan adayların Hereke halkının beklentilerine cevap verip veremediklerini görmek, belediyesi kapanan bir belde halkı olarak kırmızı çizgilerimizi bizzat birinci ağızdan adaylarımıza duyurmak da platformumuzun bir sorumluluğudur.

Bu sorumluluk çerçevesinde düzenlediğimiz panele Herekeyi yönetecek olan siyasi partilerin seçilmesi muhtemel adaylarını davet edip projelerini görmek istedik. Ancak, Görülüyorki belediyemizi kapatan siyasi zihniyet oylarımıza talip olmasını biliyor ama 20 gün önceden davet etmiş olmamıza rağmen hereke halkının karşısına çıkamıyor.

Platformumuz AKP HARİÇ tüm siyasi partilere eşit mesafededir ve siyaset üstü bir anlayışla mücadelesini sürdürmektedir.

Gelelim asıl konumuza,

HEREKEYE SAHİP ÇIKALIM PLATFORMU BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN NE İSTİYOR...?

Bu konuda ana başlıkları özet olarak aktaracağım. Adaylarımız lütfen dikkatle dinlesinler.

Kapatılan belediyemizin tekrar açılması için çaba harcanmasını, Hukuki mücadelemizin halen devam ettiği de göz önüne alınarak, belediyemiz tekrar açılıncaya kadar mevcut yapısının korunmasını, iş makinası otobüs ve her türlü araçları, taşınır ve taşınmaz mal varlığının muhafaza edilmesini istiyoruz.

Hereke sahillerini korunmasını, yeni bir liman yeri verilmemesini, mevcut limanlar hakkında ise yargı kararlarının gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz.

Üniversite ile sürekli bir işbirliğine gidilmesini, Üniversitenin birtakım basit ihtiyaçlarının karşılanmasını, üniversitenin Herekeden taşınması ihtimalinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Hali hazırda seçim aralığından yararlanılarak hazine ve orman arazilerine kaçak inşa edilen binalara caydırıcılığı arttırmak açısından el konularak beldemizde okuyan üniversite öğrencilerine ücretsiz tahsis edilmesini istiyoruz

Herekeye tam teşekkülü bir hastane yapılmasını

Hereke Kışladüzü Yukarı Herekedeki sağlık ocaklarının 24 saat hizmet verir hale getirilmesini,

Ambulans sayısının arttırılmasını,

Aile planlaması konusunda eğitim ve diğer çalışmaların yapılmasını,

Yukarı Herekeye doktor tayin edilmesini istiyoruz.

Kışladüzü ve Yukları Herekeye lise yapılmasını,

Halk ekmek fabrikası kurulmasını

Çalışan hanımlar açısından kreş, yaşlılar ve düşkünler için huzur evi,

Yeni çocuk parkları ve oyun sahaları yapılmasını, istiyoruz.

Belediye otobüslerinin tekrar işler hale getirilmesini

Yukarı Hereke ile İzmit arasında direkt dolmuş seferleri başlatılmasını,

Üzümpınar mevkiine dolmuş seferleri konulmasını,

İzmit-Darıca arasında işleyen belediye otobüslerinin Hereke de de durmasını istiyoruz.

Hereke Benzinlik mevkiine trafik ışığı yada köprülü bir geçiş yapılmasını

Sokak aydınlatmalarının eksiksiz yapılmasını,

Çevre temizliğinin ve çöp toplama işlemlerinin semt farkı gözetmeksizin eksiksiz yapılmasını,

Çelik Köprü civarındaki Anfi Tiyatronun tekrar hizmete sokulmasını istiyoruz.

Yukarı Herekenin telefon ve internet sorununun çözülmesini, susuzluk sorununun çözülmesini, altyapı ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesini, ve artık Yukarı Herekenin imar planlarının çizilmesini, isitiyoruz.

Yukarı Herekeye itfaiye merkezi kurulmasını,

ve yine başta Yukarı Hereke olmak üzere, sosyal kültürel ve sportif eksikliklerin giderilmesini, istiyoruz.

Geçmiş dönemde yolsuzluğu , şaibeleri yada yasal olmayan işlemleri nedeniyle sorumlu olan kişiler hakkında gereken adli sürecin işletilmesini istiyoruz.

İstihdam sorununun gerçek anlamda çözümünün olanaksızlığı nedeniyle çözümsüzlüğe bir çözümsüzlük daha ekleyecek şekilde belediye kadrolarının şişirilmemesini, bunun yerine işsizlerimizin gerçek anlamda tesbitini yapıp çevredeki sanayi tesislerine siyasi farklılık gözetilmeksizin yerleştirilmesini istiyoruz.

Hereke de eksik olan güvenlik sorunun çözülmesini, özellikle lise ve üniversite öğrencilerimizi tehdit eden durumların ortadan kaldırılmasını,

Herekenin turizm bölgesi yapılmasını,

Herekenin kültür mirası olan ve ciddi bir ekonomi sağlayan halıcılığın tekrar canlandırılması için Çin üzerinden gelen halıların engellenmesi açısından hem ulusal hemde uluslar arası bazda diplomasi ve hukuk sürecinin işletilmesini istiyoruz.

Herekenin kendi yerel kaynaklarından oluşan suların arıtılarak Herekeye eskiden olduğu gibi makul fiyatlarla verilmesini, istiyoruz.

Tem otoyoluna uzaktan gelen yolcularımızın indi bindi yapabilecekleri cep ve üst geçit yapılmasını istiyoruz.

Herekenin etrafında bulunan kimisi 300-400 yaşında olan zeytin ağaçlarının tamamının sayımının yapılmasını ve zeytin ağaçlarının bulundukları bölgelerin korunması için doğal sit alanı ilan edilmesini, eskiden katledilen zeytin ağaçlarımız nedeniyle de Nuh Çimentodan hakettiği miktarda ciddi bir tazminat alınmasını istiyoruz.

Hereke sümer mezarlığını korunmasını,

Nuh Çimento limanlarından kömür sevkine izin verilmemesini,

Nuh Çimentonun atık yakmasına ve 4. üretim hattını kurmasına izin verilmemesini, Herekenin geleceği de göz önünde bulundurularak 3. üretim hattının da belli bir takvim dahilinde küçültülmesini istiyoruz.

Henüz kabul edilen 1/25.000 ve 1/5000 ölçekli Nazım imar planlarındaki aykırılıkların giderilmesini, Körfezin hiç bir yerine kamulaştırma ve büyüme yetkisi olan organize sanayi bölgesi kurulmamasını istiyoruz.

Mevcut taş ve maden ocaklarının 5 yıllık bir takvim dahilinde 10 km uzağa taşınmasını ve yeni maden sahalarına ise kesinlikle ruhsat verilmemesini istiyoruz.,

Yukarı Hereke yakınlarında yer alan ve yerleşimi tehdit eden maden arama izinlerinin iptal edilmesini, istiyoruz.

Kışladüzünü tehdit eden Akkireç adlı kireç ocağının yerleşimden en az 5 km uzak bir alana taşınmasını

Mahalle aralarına park eden kamyonlara izin verilmemesini,

Alternatif kamyon yolunun ya köprülü bir kavşakla yada tarafik işıklarıyla gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra açılmasını, taş ve maden ocaklarında çalışan kamyonların mahalle içinden geçen yolu kullanmalarına izin verilmemesini istiyoruz.

Yukarı Hereke yakınlarına yasadışı olarak kurulan atık dökme sahasının kaldırılmasını ve mevcut atıkların ise başka güvenli bir yere naklederek bertaraf edilmesini,

Nuh Çimentonun batısında yer alan Eski tavşancıl çöplüğünde gömülü duran zehirli varillerin açığa çıkarılmasını ve berteraf edilmesini, sorumluluğu olan kişiler hakkında ise gereken adli sürecin işletilmesini istiyoruz.

2013 yılında sözleşmesi bitecek olan, yap işlet devret modeliyle inşa edilen ve mülkiyeti Hereke Belediyesine ait olan diler limanının sözleşmesinin uzatılmamasını, Nuh Çimentoya ait olan tartışmalı 198 ve 145 metrelik limanlar ile takas yoluna gidilerek Kamhane mahallesinin limanların pisliğinden kurtarılmasını, Takas yoluyla elde edilen limanların ise turizm ve sosyal amaçlı kullanılmasını istiyoruz.

Yarımca yerleşiminin sonu anlamına gelecek Dubai Port limanına Hereke ile yarımca arasının da full liman olmasının önünü açacak olması nedeniyle izin verilmemesini,

Yine yarımcada kurulu bulunan Tüpraşın büyümesine ve yayılmasına engel olunmasını ve en önemlisi igsas içerisinde yer alan ve infilak etmesi halinde en az 1 milyon insanın ölümüne sebep olabilecek amonyak tanklarının derhal kaldırılmasını istiyoruz.

Yine yarımcada yasadışı olarak kurulan evyap limanının belli bir takvim dahilinde küçültülmesini, liman faaliyetlerinin çevreye zarar vermeyecek nitelikte sınırlandırılmasını istiyoruz.

Dilovası sırtlarına kurulmakta olan Kimya Organize sanayi bölgesine Hereke Ulupınar suyunun kirletilmemesi için karşı çıkılmasını, istiyoruz.

Kroman ve Diler limanlarındaki radyasyonlu hurda sevkiyatının durdurulmasını, liman sahasında hurda depolamasına son verilmesini, yasal sınırlar dahilinde yanlızca hurda sevkine izin verilmesini istiyoruz.,

Ve en önemlisi, her ne olursa olsun, Hereke Belediyesinin tabelasının indirilmemesini istiyoruz...

Sayın Belediye Başkan adayları, Herekeye sahip Çıkalım Platformu olarak sizden taleplerimiz bunlardır. Şayet bu talepleri karşılayacağınızı taahhüt ediyor iseniz sizlere dağıttığımız taahhütnamelerin altına lütfen imzalarınızı atınız. Ve seçilmeniz halinde attığınız imzaların gereğini de yapınız.

Teşekkür ederim, Saygılar Sunarım,

..........................................................................................................................Daha sonra adaylara soru sorulmasına geçildi, vatandaşlardan gelen sorular sırasıyla adaylara yöneltidi. Yaklaşık 4 saat süren panelin nezih bir ortamda gerçekleştiği ve katılımcılarca çok beğenildiği görüldü.

Adayların imzalamaları gereken taahhüt adaylara biraz ağır geldiğinden biraz incelemek ve daha sonra platforma göndermek için izin istedikleri görüldü. Ancak Naci Kara yetkilerini aşmamak kaydıyla şerhi ile imzalayıp platforma teslim etti. Diğer imzalayan adaylar ise birer örnek almak üzere fotokopi aldıktan sonra platforma göndereceklerini açıkladılar.

Platform ise Hereke'nin kırmızı çizgileri anlamına gelecek olan taahhütnamenin kesinlikle imza edilmesinin takipçisi olacalarını açıklayarak taahhütnameleri internetten yayınlayacaklarını da belirterek toplantıya son verdiler.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Güncel

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Güncel

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Güncel

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Güncel

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Güncel

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Spor

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Eğitim

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Güncel

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Güncel

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

KOTO’da ‘Doğalgaz Sektörü’ne  özel toplantı düzenlendi

Güncel

KOTO’da ‘Doğalgaz Sektörü’ne özel toplantı düzenlendi

KOTO’da ‘Doğalgaz Sektörü’ne özel toplantı düzenlendi

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız