sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

12 Ocak 2009 Pazartesi Saat: 00:00

İŞTE AKPNİN KOCAELİ ADAYLARI

AKP’nin ilimizdeki 12 ilçe belediye başkanı sabaha karşı 02.00’de belli oldu. Başbakan Erdoğan AKP genel merkezine Kocaeli milletvekillerini çağırarak 12 ilçenin belediye başkanlıklarını belirledi.

AKP’nin ilimizdeki 12 ilçe belediye başkanı sabaha karşı 02.00’de belli oldu. Başbakan Erdoğan AKP genel merkezine Kocaeli milletvekillerini çağırarak 12 ilçenin belediye başkanlıklarını belirledi.

AKP’nin Belediye başkan adayları belli oldu. Sabaha karşı 02:00 sularında belli olan adaylar telefonla aranarak bilgi verildi. Belediye Başkan adayları Ankara’ya çağırılarak, Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan AKP Belediye Başkanı aday açıklamasına katıldılar. Ankara'da yapılan aday açıklamasına Kocaeli'nden AKP İl Başkanı Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve teşkilat başkaları da katıldı.

İşte AKP’nin 12 ilçe belediye başkan adayı

İZMİT- Dr. Nevzat Doğan

KARTEPE-Şükrü Karabalık (Suadiye Belediye Başkanı)

BAŞİSKELE- Hüseyin Ayaz ( Yeniköy Belediye Başkanı)

KARAMÜRSEL–Hasan Fitoz (İSU Karamürsel Şube Müdürü)

DERİNCE- Dr. Aziz Alemdar

KANDIRA-  Cengiz Kan (Kandıra eski ilçe başkanı)

DİLOVASI- Cemil Yaman

DARICA-Şükrü Karabacak (Mevcut Belediye Başkanı)

KÖRFEZ- Yunus Pehlivan( Mevcut Belediye Başkanı)

GEBZE- Adnan Köşker

GÖLCÜK-Mehmet Ellibeş (Mevcut belediye başkanı)

ÇAYIROVA-Ziyaattin Akbaş


Nevzat Doğan sürpriz olmadı

AKP’de, İzmit Belediye Başkan adaylığında beklenen gelişme yaşandı, Dr. Nevzat Doğan aday oldu

Hüseyin Yusuf destekliyordu


AKP’nin dün sabaha karşı açıkladığı ilçe belediye başkan adayları arasında sürprizin yaşanmadığı ilçelerden biri de İzmit oldu. 2002 genel seçimlerinde AKP’den Kocaeli milletvekili olan, 2007 genel seçimlerinde ise 7. sıraya konulan ve seçilemeyen Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediye Başkan adayı oldu. AKP İzmit İlçe Başkanı Hüseyin Yusuf ve teşkilatı tarafından sonuna kadar desteklenen Doğan hem temayül yoklamasında hem de partisinin kamuoyu anketlerinde önde çıkmıştı.

Kendinden emindi

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinden sonra köşesine çekilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği görevleri bile nazik bir şekilde geri çeviren Dr. Nevzat Doğan’ın adı AKP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında da geçiyordu. İzmit Belediye Başkan adaylığını önce düşünmeyen daha sonra Hüseyin Yusuf’un ısrarıyla kabul eden Nevzat Doğan, aday gösterileceğinden oldukça emindi ve adaylığı açıklanmadan önce seçim bürosunu bile tutmuştu.

Köktürk ve Yenice çizildi

Dr. Nevzat Doğan’ın, AKP’den İzmit Belediye Başkan adayı  gösterilmesinden sonra gözler Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ile Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk’e çevrildi. Her iki başkan da İzmit için iddialıydı. Özellikle Yenice aday gösterileceğinden çok emindi, son iki aydır hem teşkilat bazında çalışıyor, hem kamuoyunda destek bulmak için reklam yapıyor ve inanılmaz paralar harcıyordu. Köktürk’ün ise İzmit olmazsa Kandıra’dan aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ama tıpkı Yenice gibi onun da üstü çizildi.

8 aday adayı vardı

AKP’den İzmit Belediye Başkanlığı için mevcut belediye başkanlarıyla birlikte 8 aday adayı vardı. Mevcut başkanlar Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Alikahya Belediye Başkanı Sabri Gökbudak, Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman’ın yanı sıra Dr. Nevzat Doğan, Nurhayat Güldüren ve Hicran Uzun da AKP’den İzmit Belediye Başkanlığı’na aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Nevzat Doğan kimdir?

1960 Gümüşhane doğumlu olan Nevzat Doğan, 1963 yılında ailesiyle birlikte İzmit’e göç etti. İlkokulu Türk Pirelli İlköğretim Okulu’na, ortaokulu İzmit Ortaokulu’nda, liseyi de İzmit Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Doğan, 1987 -1991 yılları arasında İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde 4 yıl uzmanlık eğitimi alarak çocuk hastalıkları uzmanı oldu. 1995 yılında SSK Kocaeli Hastanesi’ne tayin olan Doğan burada başhekim yardımcılığı, çocuk hastalıkları uzmanı ve hastane dernek başkanlığı görevlerini bir arada sürdürdü. 2001 yılında 16 yıllık devlet memuriyetinden istifa ederek AKP’nin kurucu il yönetim kurulu üyesi olarak aktif siyasete atıldı. 2002 yılında yapılan genel seçimlerde Kocaeli milletvekili oldu. 2007 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekilliğini çok az bir oyla kaybetti. Doğan, evli ve 3 çocuk babası.

Mevcut başkan A.Haydar Bulut çizildi

Teşkilat bastırdı Alemdar aday oldu

AKP’de en büyük sürprizlerden biri Derince’de yaşandı. AKP Derince İlçe Teşkilatı, Dr. Aziz Alemdar’ı aday yapmayı başardı


Ali Haydar Bulut çizildi

AKP Derince İlçe Teşkilatı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile sorunlar yaşayan, Büyükşehir Meclisi’nin toplantılarına bile katılmayan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un üstü sürpriz bir şekilde çizildi ve başkan adayı teşkilatın istediği isim Dr. Aziz Alemdar gösterildi. Pek çok kişi teşkilat ve Büyükşehir’le sorunlar yaşamasına rağmen Ali Haydar Bulut’un aday gösterilmesini bekliyordu.

Teşkilatın büyük başarısı

Dr. Aziz Alemdar’ın, Derince Belediye Başkan adayı gösterilmesinde Mehmet Eryürek başkanlığındaki AKP Derince İlçe Teşkilatı’nın büyük rolü var. Ali Haydar Bulut’a savaş açan ve karşısına aday çıkaran Mehmet Eryürek, son dakikaya kadar Aziz Alemdar için büyük mücadele verdi. Ankara ile temaslarını hiç kesmeyen, Kemal Yazıcı’nın aday adayı olmasından sonra da pes etmeyen Mehmet Eryürek ve yönetimi, böylece büyük bir başarı elde etti.

Herkes Yazıcı’yı bekliyordu

AKP’nin ilimizde en sıkıntılı olduğu ilçelerden biri olan Derince’de adaylık sürecinde çok ilginç gelişmeler yaşanıyordu. Yarışın Derince’de mevcut başkan Ali Haydar bulut ile teşkilat tarafından desteklenen Aziz Alemdar arasında geçeceği beklenirken birdenbire Belde A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı’nın aday olması herkesi şaşırtmıştı. Pek çok kişi Yazıcı’nın aday gösterileceğini, böylece AKP’nin olayı sıkıntısız atlatacağını tahmin ediyordu.

Alemdar bu kez kazandı

Partisi tarafından Derince Belediye Başkan adayı gösterilen Dr. Aziz Alemdar, Ali Haydar Bulut karşısında rövanşını almış oldu. 28 Mart 2004’te yapılan yerel seçimlerde yine AKP’den Derince Belediye Başkan aday adayı olan Aziz Alemdar, Ali Haydar Bulut’un aday gösterilmesiyle dışarıda kalmıştı. AKP Derince İlçe Teşkilatı tarafından desteklenen Aziz Alemdar böylece zor bir olayı gerçekleştirmiş oldu. AKP’den Derince Belediye Başkanlığı için Hasan Olgun, Dursun Karaman, Cumhur Seferoğlu ve Hayrullah Meral de aday adayı olmuştu.

Aziz Alemdar kimdir?

1969 yılında Trabzon’da doğdu. İlköğrenimini Derince Cumhuriyet İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini Derince Lisesi’nde, yüksek eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1996 yılında doktor olarak SSK Adapazarı Hastanesi’nde göreve başladı. 2006 yılında Kocaeli Verem Savaş Dispanseri’ne başhekim olarak atandı. 2007 Şubat ayında Derince Sağlık Grup Başkanı olarak atandığı görevinden AKP Derince Belediye Başkan aday adaylığı için istifa etti. İyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Hüseyin Ayaz’ın büyük başarısı

AKP’nin, yeni kurulan ilçelerden biri olan Başiskele’de, Yeniköy Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ı aday olarak göstermesi, ‘Ayaz’ın büyük başarısı’ olarak nitelendiriliyor


Genç ve başarılı

28 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Yeniköy Belediye Başkanı seçilen ve aradan geçen beş yıl içinde beldesinde güzel hizmetler yapan Hüseyin Ayaz en favori aday adaylarının başında geliyordu. Ayaz’ın en büyük handikapı ‘muhacır’ olmasıydı. Başta Rize ve Trabzon olmak üzere Karadeniz kökenli vatandaşlarımızın çoğunlukta bulunduğu Başiskele’de muhacır bir kişinin aday gösterilmeyeceği iddia ediliyordu. Genç ve başarılı başkan Ayaz, aday gösterilmekle çok zor bir işi başarmış oldu.

Karaaslan’ı tahsili mi yaktı?

Başiskele’de AKP’nin 8 belediye başkan aday adayı vardı. Bu adaylar içinde en güçlülerden biri de Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan’dı. Pek çok kişi Karaaslan’ın aday gösterilmesini bekliyordu. Tabi bunun aksini savunanlar da vardı. Hikmet Karaaslan’ın aday gösterilmemesindeki en büyük etkenlerin başında üniversite mezunu olmaması ve Büyükşehir Belediye Başkan adayının da Yuvacıklı olmasının geldiği iddia ediliyor.

Mahmut Civelek çizildi

Hüseyin Ayaz’ın aday gösterilmesiyle birlikte bu ilçemizde en büyük sürpriz Mahmut Civelek’in üstünün çizilmesi oldu. Hakkında çok ciddi iddialar ve söylentiler bulunan Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek özellikle Ankara’da, genel merkez düzeyinde temaslarda bulunuyordu. Trabzonlular tarafından da çok ciddi şekilde desteklenen Mahmut Civelek aday gösterilmemekle siyasi yaşamında çok ciddi yara almış oldu.

SP Başiskele’de çok güçlü

Öte yandan Başiskele ilçesinde Saadet Partisi’nin çok güçlü bir tabanı var. 22 Temmuz seçimlerinde SP burada Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy almıştı. Bu nedenle herkes seçimin Başiskele’de AKP ile SP arasında geçeceğini söylüyordu. Kimileri Hüseyin Ayaz’ın aday gösterilmesinin SP’nin işine yarayacağını, kimileri de bunun tam tersini iddia ediyor. Şimdi herkes Başiskele’de Karadeniz kökenli seçmenlerin ne yapacağı merak ediyor.

Abdullah Erol çok çalıştı

AKP’nin Başiskele’de 8 belediye başkan aday adayı vardı. Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek, Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan ile Yeniköy Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın dışında Erdal Selimoğlu, Abidin Özkaraaslan, Kent Konut Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karadağ, Muhammet Karaosmanoğlu ve Abdullah Erol aday adayı olmuşlardı. Özellikle Abdullah Erol çok ciddi ve sıkı çalışmasıyla herkesin dikkatini çekmiş, kendisine şans tanınmaya başlanmıştı, ancak olmadı.

Bütün eleştirilere rağmen;

Şükrü Karabalık ipi göğüsledi

AKP’nin Kartepe Belediye Başkan adayı, bütün eleştirilere ve çok güçlü aday adaylarına rağmen Şükrü Karabalık oldu


En favori adaydı

Belde belediyelerinin birleştirilmesinden sonra İzmit’in doğusunda kurulan Kartepe ilçesinde AKP’nin en favori adayı Suadiye Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’tı. Kendisini çok uzun zamandır Kartepe Belediye Başkan adaylığına hazırlayan ve bu konuda çok ciddi çalışmalar yapan Şükrü Karabalık amacına ulaşmış oldu. Hakkında çıkarılan tüm söylenti ve dedikodulara rağmen Karabalık, aday adayının arasından sıyrılarak ipi göğüsledi.

Çok güçlü adaylar vardı

AKP’nin belediye başkan adayını belirlerken en çok zorlandığı ilçe Kartepe oldu. Çünkü Kartepe’de mevcut belediye başkanlarının dışında da çok güçlü ve tanınmış isimler aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Sadece AKP’den değil diğer partilerden de AKP’ye geçip Kartepe’de belediye başkan adayı olmak isteyenler vardı. Bu nedenle AKP burada başkan adayını belirlerken bir hayli zorlandı.

Altınkaya umduğunu bulamadı

Şükrü Karabalık’ın aday gösterilmesiyle birlikte en büyük darbeyi Köseköy eski belediye başkanlarından Selahattin Altınkaya yedi. Önce CHP ile flört eden, daha sonra MHP ile görüşmeler yapan, SP yetkilileriyle pazarlık halinde olan Altınkaya son bir hamleyle iktidar partisi AKP’ye geçmiş ve Kartepe’ye aday adayı olmuştu. Altınkaya, Kartepe Belediye Başkan adayı gösterileceğinden çok emin görünüyordu, ama olmadı.

Zafer Arat umutluydu

Kartepe’de Şükrü Karabalık’ın dışında belediye başkan adaylığı konusunda kendisine en çok şans tanınan kişilerden biri de Derbent Belediye Başkanı Zafer Arat’tı. Özellikle il yönetimi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey bürokratları tarafından da desteklenen Zafer Arat, adaylık konusunda oldukça umutluydu. Ama Zafer Arat’ın eğitimi kendisi için en büyük handikaptı ve aday gösterilmedi.

Kimler adaydı?

AKP’nin Kartepe’de tam 12 belediye başkan aday adayı vardı. Suadiye Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Sarımeşe Belediye Başkanı Ergün Berdan, Derbent Belediye Başkanı Zafer Arat, Köseköy Belediye Başkanı Habip Sarman’ın dışında Ali Koç, Atilla Altınkaya, Selahattin Altınkaya, Doktor Mustafa Büyüktalaş, Şenol Bekiroğlu, Muzaffer Kaplankıran, Ragıp Yazıcıoğlu ve Nilgün Yıldırım da aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Şükrü Karabalık kimdir?

1958 yılında Suadiye’de doğan Şükrü Karabalık, ilk ve ortaokulu Suadiye’de, liseyi İzmit Ticaret Lisesi’nde, yüksek öğrenimini Kocaeli Eğitim Enstitüsü’nde ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. Mardin’de 10 yıl, Edirne’de 5 yıl, Kocaeli’de de 5 yıl Milli Eğitim’de yönetici ve öğretmenlik yaptı. 1997 yılında Kocaeli’de yılın eğitimcisi seçildi. 1998 yılında Kocaeli’yi temsilen Milli Eğitim Şurası’na katıldı. Şükrü Karabalık, 1999 yılında yapılan seçimlerde DYP’den, 2004’te yapılan seçimlerde de AKP’den Suadiye Belediye Başkanı seçildi. Karabalık, evli ve 2 çocuk babası.

Cengiz Kan büyük sürpriz yaptı

AKP, ilçe belediye başkan adaylarını belirlerken en büyük sürprizi Kandıra’da yaptı. Herkes Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk’ü beklerken, eski ilçe başkanı Cengiz Kan belediye başkan adayı oldu

Kimse beklemiyordu

AKP Genel Merkezi ilimizdeki 12 ilçe belediye başkan adayını belirlerken pek çok kişiyi şaşırtacak sürprizler yaptı. Bu sürprizlerden birisi de Cengiz Kan’ın, Kandıra’da aday gösterilmesiydi. Eski ilçe başkanlarından, emekli astsubay Cengiz Kan’ın aday gösterileceğine kimse ihtimal vermiyordu. Partisi içinde sorunlar yaşayan, Kandıra’da çok fazla sevilmeyen Cengiz Kan’ın aday gösterilmesi hem partide hem de parti dışında şaşkınlık yarattı.

Herkes Köktürk’ü bekliyordu

AKP’de herkes Kandıra Belediye Başkanlığı için Abdullah Köktürk’ün aday gösterilmesini bekliyordu. İzmit Belediye Başkan adaylığında kendisine çok fazla şans tanınmayan Abdullah Köktürk’ün, Kandıra’da aday gösterilmesine kesin gözüyle bakıyordu. Köktürk’ün manav kökenli olması ve başta Kandıra olmak üzere Kandıralılar’ın çok yoğun yaşadığı Bekirpaşa bölgesinde sevilmesi en büyük şansı olarak gösteriliyordu. AKP Kandıra’da adaylık başvurusu yapmayan Abdullah Köktürk’ü kamuoyu anketine sokmuştu ve Köktürk’e bu anketten çok iyi sonuç çıkmıştı.

28 Mart’ta kaybetmişlerdi

AKP’nin kurulduğu günden itibaren sorunlarını çözemediği ender ilçelerden biri olan Kandıra’da, Cengiz Kan’ın aday gösterilmesi sadece AKP içinde değil diğer partiler için de büyük sürpriz oldu. AKP iç barışı sağlayamadığı, birlik ve bütünlüğünü koruyamadığı için 28 Mart 2004’te yapılan yerel seçimlerde büyük bir hezimete uğramış, Kandıra’yı CHP adayı Mustafa Öğren’e kaptırmıştı. Şimdi herkes yine Kandıra’da seçimi AKP’in kazanamayacağı söylüyor Cengiz Kan’ın aday gösterilmesiyle.

Bitik ne yapacak?

Cengiz Kan’ın AKP’den Kandıra Belediye Başkan adayı gösterilmesinden sonra gözler yine Hüdaverdi Bitik’e çevrildi. 28 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde partisine küsen ve kırgınlık yaşayan Hüdaverdi Bitik’in, arasının hiç iyi olmadığı Cengiz Kan’ın aday gösterilmesinden sonra takınacağı tavır çok merak ediliyor. Özellikle de Kandıra’nın köylerinde çok sevilen ve sayılan bir kişi olan Hüdaverdi Bitik, seçimin kaderini elinde tutan kişilerden birisi olarak gösteriliyor.

Cengiz Kan kimdir?

AKP Kandıra Belediye Başkan adayı Cengiz Kan, 1964 yılında Kandıra’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kandıra’da tamamlayan Kan, 1981-2004 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda astsubay olarak görev yaptı. Emekli olduktan hemen sonra 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Kandıra Belediye Meclisi üyesi adayı olan Kan, seçimi kaybetmesinin ardından partisinin 2006 yılında yapılan kongresinde başkan adayı oldu. Kongreden başkan olarak ayrılan Kan, 2008 yılında yapılan kongrede ise aday olmadı. 

Mehmet Ellibeş zaten rakipsizdi

AKP’de ilçe belediye başkan adayları arasında en küçücük bir sürprizin yaşanmadığı tek yer Gölcük’tü. Karşısına aday çıkmayan Mehmet Ellibeş yeniden aday gösterildi


En rahat adaydı

İlimizde AKP’li belediye başkanları arasında aday gösterilip gösterilmeyeceği endişesini taşımayan tek belediye başkanı Mehmet Ellibeş’ti. Uzun yıllar Gölcük’te belediye başkan yardımcılığı yapan, 28 Mart 2004’te gerçekleştirilen yerel seçimlerde Gölcük Belediye Başkanı olan Mehmet Ellibeş’in karşısına hiç kimse aday adayı olarak çıkmadı ve partisi de Mehmet Ellibeş’i yeniden aday gösterdi.

Anketlerde çok iyi çıktı

Çevresiyle çok iyi ilişkiler kuran, parti teşkilatıyla da en küçücük bir sorunu bulunmayan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yapılan kamuoyu anketlerinde de ilimizdeki belediye başkanları arasında en yüksek oy alan belediye başkanıydı. Yapılan bütün anketlerde iyi sonuçlar alan Mehmet Ellibeş’i de partisi aday göstermekte çok zorlanmadı.

Başkanlar aday olmadı

Belde belediyelerin birleştirilmesinden sonra Gölcük’e bağlanan Ulaşlı, Değirmendere, Yazlık ve Hisarey’in AKP’li belediye başkanları da ilginç, ama bir o kadar da siyasi nezaket örneği göstererek Gölcük Belediye Başkanlığı’na aday olmadı. Bu dört AKP’li belde belediye başkanının Mehmet Ellibeş’in karşısına aday adayı olarak çıkmaması Ellibeş’in işini daha da kolaylaştırdı.

Ellibeş’e destek verdiler

Gölcük’e bağlanan Ulaşlı Belediye Başkanı Nihat Abiş, Değirmendere Belediye Başkanı Hasan Özer, Yazlık Belediye Başkanı Sebahattin Ersoy ile Hisareyn Belediye Başkanı Sebahattin Şimşek ortak bir karar alarak Gölcük Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmadı ve sonuna kadar mevcut başkan Mehmet Ellibeş’e destek verdi.

Mehmet Ellibeş kimdir?

1955 yılında Gölcük’te doğan Mehmet Ellibeş, ilk orta ve lise eğitimini Gölcük’te tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Teknik Bilimler mezunu olan Ellibeş, vatani görevi ardından 1978 yılında Gölcük Belediyesi’nde işe başladı. Belediyede tahsilat şefi, muhasebe şefi, hesap işleri müdürü, yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1989 yılında Gölcük Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Aralıksız olarak 15 yıl belediye başkan yardımcılığı yaptıktan sonra 30 Aralık 2003 tarihinde görevinden istifa etti. 25 yıllık bilgi, birikim, deneyim ve vizyon sahibi bir belediyeci olarak 28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Gölcük Belediye Başkanı seçildi. Gölcük Milli Eğitim Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği Kurucu Başkanı, Gölcükspor Başkanlığı, Gölcük Kızılay Dernek üyesi, Yardım Sevenler Derneği üyesi, İlim Yayma Cemiyeti üyesi, Kavaklıspor Kulübü üyesi ve GESOTİM üyesi olan Ellibeş, evli ve iki çocuk babası.

Yunus Pehlivan rahattı, ama..!

AKP’de sürprizin yaşanmadığı, mevcut belediye başkanıyla ‘yola devam’ kararının aldığı ilçelerden biri de Körfez oldu. AKP, Körfez’de Yunus Pehlivan’ı yeniden aday gösterdi

Pehlivan kendinden emindi

TÜPRAŞ’ta görev yaparken 28 Mart 2004 yerel seçimleri öncesinde AKP’den aday adayı olan, 11 aday adayı arasından ipi göğüsleyerek aday çıkan ve seçimi kazanan Yunus Pehlivan bu seçim döneminde eskiye nazaran daha rahat ve kendinden emindi. Ama siyasetteki sürprizleri bildiğinden dolayı adaylığı açıklanana kadar renk vermemeye çalıştı.

Kabadayıoğlu’nun adaylığı

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın karşısına Sebahattin Kabadayıoğlu aday çıkınca pek çok söylenti ve dedikodu yayılmaya başlandı. Yunus Pehlivan’ın partideki siyasi rakipleri Sebahattin Kabadayıoğlu’na destek vermeye başladı ve Kabadayıoğlu’nun arkasında bazı milletvekillerinin olduğu iddia edildi.

Baştopçu istemiyordu

Partisi tarafından yeniden Körfez Belediye Başkan adayı gösterilen Yunus Pehlivan yapılan kamuoyu anketlerinde Mehmet Ellibeş’ten sonra en iyi sonuç alan belediye başkanıydı. Teşkilat içinde yapılan temayül yoklamasında da sorun yaşamayan Yunus Pehlivan’ın yeniden aday gösterilmesine Körfez Belediyesi eski başkanlarından olan milletvekili Muzaffer Baştopçu karşı çıkıyordu.

İşi kolay değil

Karşısına ciddi bir aday çıkmayan ve bu nedenle aday gösterilmekte çok fazla zorlanmayan Yunus Pehlivan’ın işi Körfez’de çok kolay değil. Karşısında beş yıldır çok ciddi bir şekilde çalışan ve oyu partisinin çok çok üstünde olan Fevzi Canbaz var. Fevzi Canbaz rahat çalışması ve adaylık kaygısı olmadığı için çok yol almıştı. Yunus Pehlivan şimdi Fevzi Canbaz’ın kurduğu ittifakları bozmaya çalışacak.

Yunus Pehlivan kimdir?

Yunus Pehlivan, 1966 y?l?nda Ordu'nun Fatsa ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Fatsa’da tamamlad?ktan sonra ODTÜ İşletme Bölümü’nden 1989 y?l?nda mezun oldu. Ayn? y?l TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü'nde uzman yard?mc?s? olarak göreve başlad?. S?ras?yla uzman, şef, koordinatörlük ve müdürlük görevinde bulundu. En son risk yönetimi müdürüyken 28 Mart yerel seçimlerine kat?lmak için görevinden istifa eden Pehlivan, AKP'den Körfez Belediye Başkanl?ğ?’na aday oldu. Yaklaş?k 5 y?ld?r belediye başkanl?ğ? görevini sürdüren Pehlivan, evli ve iki çocuk babas?.

Hasan Fitoz işi bitirdi Zekai İren şok oldu

28 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Karamürsel’i kaybederek büyük darbe yiyen AKP, Hasan Fitoz’u aday gösterdi. Partinin kuruluşundan itibaren ilçe başkanlığını yapan Zekai İren ise şok oldu

Fitoz sürpriz yaptı

6 belediye başkan aday adayının bulunduğu Karamürsel’de, İSU’nun şube müdürlüğünü yapan ve eski belediye başkanlarından Sedat Özalay ile ekibi tarafından desteklenen Hasan Fitoz aday gösterilerek büyük bir sürpriz yaptı. Çevresinde sevilen ve sayılan bir kişi olan Hasan Fitoz’a ilk başlarda kimse şans tanımıyordu.

İlçe yönetimi destekledi

AKP Genel Merkezi tarafından Karamürsel Belediye Başkan adayı gösterilen Hasan Fitoz’u, ilçe başkanı Ahmet Türker ve ekibi de sonuna kadar destekledi. AKP içindeki Milli Görüşçülerin büyük desteğini alan Hasan Fitoz’un en büyük destekçilerinden biri de fuar müdürü Fevzi Utaş’tı. Kamuoyu anketlerinde de iyi sonuçlar alan Hasan Fitoz aday gösterildi.

Zekai İren şokta

Belediye başkan adayı olmak için yeniden ilçe başkanlığına aday olmayan, partinin kuruluşundan itibaren ilçe başkanlığı görevini yürüten Zekai İren ise adaylık açıklamasından sonra adeta şok geçirdi. Adaylığını açıklamak için uzun zaman bekleyen ve birilerinden ışık görmek isteyen Zekai İren’e herkes aday gösterilecek gözüyle bakıyordu.

İren teşkilatta sevilmiyor

Genel merkez tarafından üstü çizilen ve aday gösterilmeyen Zekai İren teşkilat içinde sevilmiyor. Parti tarafından yapılan kamuoyu anketlerinden de iyi çıkmayan Zekai İren’in bu nedenle aday gösterilmediği öne sürülüyor. Karamürsel’de İbrahim Usta, Ali Kocabıçak ve Naim Yüksel’in yanı sıra Deniz Yavuz adındaki bir bayan da aday adayı olmuştu.

Hasan Fitoz kimdir?

1961 y?l?nda Karamürsel’de doğu. İlk ve orta öğrenimini Karamürsel’de tamamlad?. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliğinden mezun oldu.  10 y?l çeşitli ilk ve orta öğretim kurumlar?nda eğitimcilik yapt?ktan sonra 2001-2004 y?llar? aras?nda Karamürsel Belediyesi’nde kültür müdürlüğü görevinde bulundu. 2004 y?l?nda Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Karamürsel Şube Müdürü olarak göreve başlad?. Karamürsel AKP’den aday aday? olmak için 28 Kas?m 2008 tarihinde bu görevinden istifa etti. İyi derecede Almanca bilen Hasan Fitoz, evli ve bir çocuk babas?.

Pehlivan çizildi, Adnan Köşker aday yapıldı

AKP ilimizin en büyük ilçelerinden biri olan Gebze’de mevcut belediye başkanı İbrahim Pehlivan’ı yeniden aday göstermedi. AKP, Gebze’de Adnan Köşker’i aday yaparak büyük bir sürpriz gerçekleştirdi


Kimse ihtimal vermiyordu

AKP ilimizdeki üç mevcut belediye başkanının üstünü çizerek aday yapmadı. Bunlardan biri de Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan. Eski bir kaymakam olan, Darıca’da belediye başkanlığı yaparken 28 Mart’ta Gebze’den aday olup seçimi kazanan İbrahim Pehlivan’ın, Ankara’da çok güçlü bağlantıları olduğu ve bu nedenle de yeniden aday gösterilmesinin sürpriz olmayacağı iddia ediliyordu.

Karaosmanoğlu istemiyordu

Gebze’de halkla iyi diyaloglar kuramayan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile de sorunları bulunan İbrahim Pehlivan’ın teşkilatla da arası hiç iyi değildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da Pehlivan’ı istemeyen kişilerin başında geliyordu. Herkes Pehlivan’ın aday gösterilmeyeceğini söylerken pek çok kişi de Gebze gibi bir yerin mevcut belediye başkanını değiştirmenin zor olduğunu düşünüyor, Pehlivan’ın üzerinin çizileceğine ihtimal vermiyordu.

Köşker iyi bir isim

Gebze’de AKP’den belediye başkan adayı olmak isteyen mevcut belediye başkanı İbrahim Pehlivan’ın dışında dört aday adayı vardı. Bu aday adayları arasında en güçlü isimlerden biri Adnan Köşker’di. Başarılı bir geçmişi olan, çevresinde çok sevilen ve sayılan bir isim olan Adnan Köşker’in, Gebze’de seçimi kazanacağını söyleyenler bir hayli fazla. 28 Mart yerel seçimlerinde de yine aday adayı olan Köşker bu kez işini bitirdi.

Malkoç bekleniyordu

AKP’de pek çok kişi İbrahim Pehlivan’ın dışında Gebze’de ya Adnan Köşker’e şans veriyordu ya da Sebahattin Malkoç’a. Diğer iki aday Kaşif Şahinkesen ile Abdullah Yağcı’nın aday gösterilmesi beklenmiyordu. Aday gösterilmeyen Sebahattin Malkoç’un bir hayli şaşkın olduğu da belirtiliyor. Yeniden aday gösterilmeyen İbrahim Pehlivan’ın ise bundan sonra ne yapacağı herkes tarafından merak ediliyor.

 Adnan Köşker kimdir?

Aslen Nevşehirli olan Adnan Köşker, 1962 y?l?nda Ankarada doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankarada tamamlayan Köşker, lise tahsilini Yalova Lisesinde yapt?. Genç yaşlarda kendi işini kuran Köşker, 1978 y?l?nda İstanbulun ticaret merkezi olan Karaköyde ticari faaliyetlerine başlad?. Köşker, bu y?llarda ithalat ve ihracatla da uğraşarak ticari bilgisini geliştirdi. Köşker, 1981 y?l?nda İstanbul Teknik Üniversitesi(İTU) Sakarya Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazanarak hem ticari hayat?n? hem de üniversite hayat?n? birlikte yürüttü. 1985 y?l?nda İTÜden mezun olan Köşker, daha sonra iş hayat?ndaki başar? ivmesini yükseltti. Çelik halat sektöründe imalata giren Köşker, yönetim kurulu başkanl?ğ?n? yapt?ğ? Köşkerler Çelik Halat ve Makine Sanayi Ticaret Ltd.Şti.’yi Türkiyenin alan?nda dört büyük firmas?ndan biri yapt?. 1995 y?l?nda yurt d?ş?nda da firma kuran Köşker, uluslararas? ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Gebzedeki sanayi dünyas?n?n tan?d?k simalar?ndan olan Köşker, 10 y?ld?r Gebze Sanayici İş Adamlar? Derneğinde (GESİAD) yönetim kurulu üyeliği yaparak sanayinin ve Gebzenin sorunlar?na çözüm ar?yor. Adnan Köşker, evli ve iki çocuk babas?.


AKP her şeye rağmen yine ‘Karabacak’ dedi

8 belediye başkan aday adayının bulunduğu Darıca’da, AKP, bütün iddialara ve söylentilere rağmen mevcut belediye başkanı Şükrü Karabacak’ı yeniden aday gösterdi

Üstü çizilmedi

AKP’nin ilçe belediye başkanları arasında üzerinin çizilmesine kesin gözüyle bakılan isimlerden biri Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’tı. Çünkü hakkında inanılmaz iddialar, inanılmaz şaibeler vardı. Sahte fatura tanziminden tutun da pek çok olayla ilgili suçlanmıştı ve muhalefetin de boy hedefi haline gelmişti. Ama bütün bunlara rağmen AKP, ‘Darıca’da Şükrü Karabacak’la yola devam’ dedi.

8 aday adayı vardı

Belde belediyelerinin kapatılmasından sonra beldeden ilçeye dönüştürülen Dilovası’nın dışında ikinci yer olan Darıca’da, AKP’den belediye başkan aday adaylığı için 8 başvuru yapılmıştı. Şükrü Karabacak’ın dışında Zinnur Büyükgöz, Zeki Aydın, Feyyaz Dağcı, Ali Çetin, İsmail Hakkı Şahin, Orhan Pala ve Ali Üngan. Karabacak’ın hakkındaki bütün iddialara rağmen aday gösterilmesinde Tayyip Erdoğan ile olan hukuku gösteriliyor.

Şükrü Karabacak kimdir?

1963 yılında Bolu’da doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini Gebze’de tamamladı. Çevre ve peyzaj alanındaki lise öğreniminden sonra Anadolu Üniversitesi İş İdaresi bölümünü bitirdi. 1983 yılında bir kamu kuruluşunda başlayan çalışma hayatında, atletizm antrenörü olarak sırasıyla Tekel, kanarya2rbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulüpleri’nde görev yaptı. Ülkemize uluslararası düzeyde başarılar kazandıran sporcular yetiştirdi. Bu çalışmalarından dolayı Milli Takım başantrenörlüğüne getirildi. Siyasi hayatına AKP ilçe teşkilatında kurucu yönetim kurulu üyesi sıfatıyla halkla ilişkiler birim başkanı olarak başladı. 3 Kasım genel seçimlerinde AKP milletvekili aday adayı oldu. Sonrasında Darıca belde teşkilatının oluşturulması görevini üstlendi. Darıca Belediye Başkanlığı görevine talip oldu. Adaylık döneminin sonunda 28 Mart 2004 yerel seçimlerinden başarıyla çıkarak Darıca Belediye Başkanı oldu.

Ercan Dalkılıç’a veto Cemil Yaman’a okey

AKP, 12 ilçede belediye başkan adaylarını belirlerken deyim yerindeyse kimseye acımadı. Özellikle dışarıdan gelip AKP’den aday olan hiç kimseye vize vermedi. Bu ilçelerden biri de Dilovası. Ercan Dalkılıç’ı çizen AKP, sürpriz bir şekilde Cemil Yaman’ı belediye başkan adayı yaptı

Çok güçlü adaylar vardı


Adı hava kirliliği nedeniyle kanser ovasına çıkan Dilovası’nda, AKP belediye başkan adayını belirlerken çok büyük bir sürpriz yaptı. 10 belediye başkan aday adayının bulunduğu Dilovası’nda partinin ağır topları aday adaylığı başvurusu yapmıştı. Herkes bu isimler arasından birisini belediye başkan adayı olarak beklerken, Cemil Yaman aday gösterildi. Gebze Belediyesi’nde görev yapan Yaman, Fazilet Partisi’nde de görevler almış, Milli Görüş çizgisinde bir kişi.

Ercan Dalkılıç çizildi

Oysa AKP’nin Dilovası’nda gerçekten çok tanınmış, çok popüler aday adayları vardı. Bunlardan biri de Dilovası’nın kurucu belediye başkanı olan ve üç dönem burada belediye başkanlığı yapan Ercan Dalkılıç’tı. CHP’den teklif alan, MHP ve DP ile görüşen Ercan Dalkılıç sürpriz bir şekilde iktidar partisine başvurarak önce üye olmuş sonra da aday adaylığı başvurusu yapmıştı. Dilovası’nda seçimin kaderini belirleyen isimlerden birisi olan Dalkılıç’ın aday gösterilmemesi herkesi şaşırttı.

Nevzat Gülmen umutluydu

Dilovası’nda Ercan Dalkılıç’ın dışında İl Genel Meclisi eski başkanlarından Nevzat Gülmen de çok umutluydu. Adı Gebze Belediye Başkan aday adayları arasında geçen Nevzat Gülmen daha sonra sürpriz bir şekilde Dilovası’ndan aday adayı olmuştu ve aday gösterileceği yönünde oldukça umutlanmıştı. Ama onun da umutları tıpkı Dalkılıç gibi suya düştü.

Kimler aday olmuştu?

Dilovası’nda Tavşancıl Belediye Başkanı Eşref Öner’in dışında Ali İhsan Adıgüzel, Salim Ceylan, Cemil Aslan, Mezher İzin, Yahya Yılmaz, Bekir Yıldırım, Nevzat Gülmen, Ercan Dalkılıç ve Cemil Yaman aday adayı olmuşlardı. Ercan Dalkılıç’ın aday yapılmaması nedeniyle partisinden istifa edebileceği öne sürülüyor. DP, CHP ve MHP, Dilovası’nda belediye başkan adaylarını henüz açıklamadı.

Cemil Yaman kimdir?

1970 yılında Ağrı'da doğdu. 1976 yılından beri Dilovası'nda ikamet ediyor. 1999 yılında Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla kapatılana kadar Fazilet Partisi'nde siyasi işler başkanı olarak görev yaptı. Fazilet Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla kapanmasından sonra  Dilovası AKP Kurucu Siyasi İşler Başkanlığı görevinde bulundu. 2002 genel seçim, 2004 yerel seçim ve 2007 genel seçimlerinde Dilovası SKM (Başkan Yardımcısı olarak) bünyesinde aktif olarak görev aldı. 2002 yılından bu yana Gebze Belediyesi Kültür ve Sanat Amiri olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Gebze Belediyesi Kalite Yönetim Sistemi Kalite Çemberi Sorumlusu görevini sürdürüyor. Gerek Gebze Belediyeler Birliği ve gerekse Gebze Belediyesi'nin düzenlediği belediyecilik, halkla iletişim gibi sertifika eğitimli seminer ve toplantılara katılarak belge ve sertifikalar aldı. Dilovası'nın ilçe olması sürecinde sivil toplum kuruluşları platformu başkanlarıyla birlikte sözcülük yaptı. AÖF Kamu Yönetimi bölümünde eğitim görüyor. Evli ve dört çocuk babası.


Başkan Taşçı’nın kellesi gitti yerine Ziyaettin Akbaş geldi

AKP Genel Merkezi, Çayırova’da da büyük bir sürpriz yaptı ve mevcut başkan Dr. Faruk Taşcı’nın kafasını kopartarak aday yapmadı. Çayırova’da AKP’nin belediye başkan adayı Ziyaettin Akbaş oldu

Mevcut başkan seviliyordu

AKP’nin ilimizdeki 12 ilçe belediye başkan adayını açıklarken sürpriz yaptığı yerlerden birisi de Çayırova oldu. Çayırova’nın yerlilerinden olan, muhacır ve DYP kökenli Dr. Faruk Taşçı aday gösterilmedi. Çevresinde çok sevilen ve sayılan bir kişi olan, sıradışı kişiliğiyle tanınan doktor Faruk Taşçı’nın yerine ise Ziyaettin Akbaş aday gösterildi.

10 aday adayı vardı

AKP’nin ilimizde en çok belediye başkan aday adayının bulunduğu ilçelerden biri de Çayırova ilçesiydi. Güzeltepe ve Şekerpınar beldelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Çayırova ilçesinde AKP’den 10 kişi belediye başkan aday adayı olmuştu. Kamuoyunda çok tanınmış isimlerin yer aldığı aday adaylarından sürpriz bir isim başkan adayı gösterildi.

Faruk Taşçı gidebilir

28 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Şekerpınar Belediye Başkanlığı görevine seçilen Dr. Faruk Taşçı önceleri yeniden aday olmayı düşünmüyordu. Pek çok partiden adaylık teklifi alan Taşçı daha sonra karar değiştirerek AKP’den Çayırova Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Aday gösterilmeyen Taşçı’nın başka bir partiye geçeceği öne sürülüyor.

Kimler aday olmuştu?

AKP’den Çayırova Belediye Başkanlığı’na Dr. Faruk Taşçı’nın dışında halen partinin il genel meclisi üyesi ve Kocaelispor yönetim kurulu üyesi olan Şevki Demirci, Salih Palaz, Mahmut Yandık, Halil Halifeoğlu, Deniz Kolo, Fatih Kartal, İzzet Önal ve Ataman Ertuğrul aday adayı olmuştu.


Ziyaettin Akbaş kimdir?

1961 yılında Bayburt’ta doğdu. 1966 yılında Çayırova’ya yerleşmiş bir ailenin çocuğu. İlk ve ortaokulu Çayırova’da, lise eğitimimi Gebze’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İktisadi İlimler Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi, Marmara Üniversitesi Çağdaş İşletmecilik ve Yeni Teknolojiler Bölümü’nde finansman ve muhasebe ile ilgili sertifika eğitimi aldı. Bir çok Avrupa ülkesine turistik ve iş amaçlı seyahatlar yaptı. İngilizce biliyor, 12 yıllık evli. Gebze ve Çayırova’da bir çok dernek ve spor kulübünün kuruculuğu ve yöneticiliği, Türk Kızılay Derneği Gebze Şubesi yönetim kurulu üyeliği, bir siyasi partinin Gebze ilçe yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1990 yılından beri Gebze’de muhasebe ve müşavirlik hizmet veren bir iş yerinin sahibi.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Güncel

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Güncel

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Güncel

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Güncel

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Güncel

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Güncel

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Spor

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Eğitim

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Güncel

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Güncel

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız