sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

28 Mayıs 2009 Perşembe Saat: 00:00

RÖPORTAJ: GKD Başkanı Kadir Genç; Söz veriyorum, 6 ayda parlak günlere döneceğiz

Yıllar sonra kent için ilk kez bir eyleme imza atarak, eski günlerine dönüş sinyali veren Genç Kocaelililer Derneği (GKD )’nin çiçeği burnunda başkanı Kadir Genç ile Genç Tur şirketinde belirtiyorum.c

Yıllar sonra kent için ilk kez bir eyleme imza atarak, eski günlerine dönüş sinyali veren Genç Kocaelililer Derneği (GKD )’nin çiçeği burnunda başkanı Kadir Genç ile Genç Tur şirketinde belirtiyorum.com sitemiz adına bir röportaj gerçekleştirdik.

Genç Tur firması ortaklarından 1978 İzmit doğumlu soyadı gibi genç başkan Kadir Genç, daha önce DYP Gençlik Kolu Başkanlığı ve 4 yıl TÜRSAB Asya bölgesi yöneticiliği görevlerinde bulunmuş.

İkinci dönemi daha dolmamasına rağmen işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek istifa kararı alan Ali Yüksel Balaban’ın yerine yönetim kurulu üyelerince başkan seçilen Kadir Genç, tüm GKD üyelerini derneklerine sahip çıkmaya davet etti.

Başkanım, GKD 90’lı yıllarda kentin en önemli sivil toplum örgütlerinin başında yer alıyordu. Ama şimdilerde en çok eleştirilen dernek konumunda. Sizce GKD neden bu duruma düştü?

Evet dediğiniz gibi o dönemlerde GKD bu kentin en önemli sivil toplum örgütüydü. Bu dönemde öyle. Ama tek fark o zaman üyelerin tamamına yakını derneklerine ve kente sahip çıkmak için adeta yarış halindeydi. Buna yaşamakta olduğumuz olumsuz sosyal-ekonomik durumda etkili oldu. Hayat mücadelesi üyelerin derneğimize olan ilgisini azalttı. Tabii ki yönetim bazında ki hatalarda buna etken. Bunu da kabul etmemiz gerekiyor.

Başkan seçilme sürecinde neler yaşandı?

A.Yüksel Balaban başkanımızın istifası sonrasında, yönetim kurulu olarak toplandık. Arkadaşlar bu göreve beni önerdiler. Başka istekli aday arkadaşım çıkmayınca bende bu göreve geldim. Ayhan Varol arkadaşımız kendisinin Balaban ile göreve geldiğini ve bu yüzden çalışamayacağını deklare ederek istifa etti. Yerine arkadaşlarımızla oturup yeni bir görev bölümü yaptık. Kendilerine bana olan güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İlk toplantıda da kendilerinden 6 aylık süre istedim. Göreceksiniz 6 ay içinde derneğimiz eski parlak günlerine geri dönecektir. Bunun sözünü veriyorum.

Yönetim kurulunda kimler var? Görev bölümünü nasıl yaptınız?

Başkan Yardımcılığı görevine Tolga Bozüyük geldi. Genel Sekreterimiz, Adnan Sancak. Yardımcısı, Seda Oruç. Muhasip, A.Emre Aydın ve Veznedar, Avukat Yasemin Gülbin oldu. Her hafta muntazaman eksiksiz toplanıyoruz. Kendileri ile son derece uyumlu çalışmalar yapacağımıza eminim.

Yıllar sonra GKD olarak kent için ilk kez bir eyleme imza attınız ve kentten son derece olumlu eleştiriler aldınız. Buna nasıl karar verdiniz?

Evde kahvaltı yaparken yerel gazetelerde plaj yoluna yapılmak istenen ve asla kabul edemeyeceğimiz liman ile ilgili haberler dikkatimi çekti. Bu işe mutlaka tepki koymamız gerekliliğini hissettim ve hemen yönetim kurulu arkadaşlarımı olağan üstü toplantıya davet edip kendilerine durumu anlattım. Arkadaşlarım eylemi bir hafta sonrası yapalım dediler. Ama ben Pazar günü olmasından yanaydım. Arkadaşlarım sağ olsunlar beni kırmadılar ve hemen hazırlıklara başladılar. Tüm üyelerimize, kentimizdeki sivil toplum örgütlerine, tüm siyasi parti gençlik kollarına, Şirintepe ve Cumhuriyet Mahalle Muhtarlıklarına yazılar yazdık ve destek istedik. Kendileri de gelerek destek oldular. İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’da bizlere destek verdi. Kendisine de sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. İKM başkanı ve yöneticileri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanımız, Balıkçılar Derneğinden arkadaşlarımız, eski başkanlarımızdan Sedat Sapmaz ve birçok Plaj yolu sakini bu eylemde yanımızda oldular. Bundan sonra GKD, yine eskisi gibi bu kent için yapılacak her yanlışa ilk tepkisini koyan dernek olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Son yıllarda yerel basın tarafından en çok eleştirilen, hatta tabiri caizse yerden yere vurulan derneğin başkanı olarak (Ben bile eleştirdim), bu eleştiriler için neler diyeceksiniz?

Eleştiri tabiî ki olacak. Bizlerde o eleştirilerden dersler çıkartacağız. Çıkartmalıyız da.. Bu bir gerçek. Ama derneğimizin üyesi olarak görevlerini yerine getirmemiş, aidatlarını ödememiş, hiçbir organizasyona katılmamış arkadaşlarımızın, sırf eleştirmek ve kendi egolarını tatmin etmek adına daha önce eski başkanımız Balaban’ı, şimdide beni hedef alarak yaptıkları eleştirilere üzülüyorum. Ben değil tüm yönetim kurulu arkadaşlarım ve üyelerimizde bu duruma çok üzülüyorlar. İnşallah bundan sonra yapacağımız organizasyonlarla, etkinliklerle, projelerle bizleri eleştirenlere en güzel cevabı vereceğiz. Bu konuda tüm yazılı ve görsel basınımızdan destek istiyorum.

Derneği harekete geçirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle derneğimize hatır gönülle, istemeyerek üye olmuş ama yıllarca aidatını ödememiş, sadece oy kullanmaya gelen arkadaşlarımızın üyeliklerini fesh ettik. İlk etapta bu 24 kişi oldu. Sanırım 60 kişiyi bulacak bu uygulamamız. Her üyemizin ayağına bizzat giderek çalışmalarımızı anlatmak istiyoruz. Buna Fahri üyelerimiz de dahil. Eğer dernek üyelerimizi eskisi gibi eksiksiz etkinliklerimize çekebilirsek, derneğimiz yine bu kentin istikbali olacaktır. Öncelikli hedefimiz bu.Kısa vadedeki projeleriniz neler?

Yarın akşam cafemiz bahçesinde açık hava sineması düzenleyip, büyük bir ihtimalle de Babam ve Oğlum filmini göstereceğiz. Üyelerimiz ve konuklarımız çimler üzerinde ki minderlerine oturarak film seyretmenin keyfini yaşayacaklar. Bunun için Kültür Müdürlüğü ile ilgili görüşmelerimiz sürmekte. Eğer tutarsa bunu her hafta çarşı merkezdeki bir parkta gerçekleştirmek öncelikli hedefimiz.
Haziran ayında Akmeşe yolu üzerindeki Bizimköy Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’ne giderek oradaki arkadaşlarımızın el becerileriyle yaptıkları ürünleri satın alacağız. Aldığımız ürünleri de tekrar kendilerine hediye edeceğiz.  Temmuz ayındaki hedefimiz ise Sanat Sokağında ki sanatsal faaliyetleri, çarşının başka yerlerine, mesela yürüyüş yoluna kaydırmak olacaktır. Yürüyüş yolunda gezen insanlarımız, sağlarında ve sollarında yer alan sanatsal faaliyetleri görme ve inceleme fırsatı da bulacaklardır. Ağustos ayında ise KSO ile ortaklaşa bir ekonomi paneli düzenlemek istiyoruz. Arkadaşlarımız bunun kapsamını ve davetiye listelerini hazırlıyorlar.

Uzun vadede ve büyük sayılabilecek projeler var mı?

Kentimizi Avrupa Kültür şehri yapmak istiyoruz. Ukrayna, Macaristan, Bulgaristan gibi ülkelerin kültürlerini kentimizde buluşturarak, sanat ve kültür açısından adından söz ettirecek bir Kocaeli yaratmak istiyoruz. Bununla ilgili AB komisyonlarıyla gerekli yazışmalara başladık.  İkinci projemiz kentimizin turizm açısından gelir alacak projelerdir. Yuvacık, Kartepe, Kefken, Kerpe gibi beldelerimizde 1x1 lik küçük, 25’er odalık, 50’şer odalık, klimalı, koza oteller diye adlandırdığımız oteller yapılarak kente günübirlik turistlerin gelmesine olanak sağlayacağız.

Başkanım, sahildeki İktisadi İşletme ile ilgili de çok eleştiri alıyorsunuz. GKD Cafe’nin şu anki konumu ne?

Orası bilindiği gibi B.Belediyesinin. İşletmesini GKD olarak biz yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde oranın tüm yetkisi başkanımız A.Yüksel Balaban’daydı. Şimdi ise dernek saymanımız, veznedarımız, Başkan yardımcımız ve yönetim kurulu üyelerimizden Murat Keleş’in idaresinde. Yani cafe ile daha çok ilgilenme olanağına sahibiz. Cafe de yemek çeşitlerini arttırdık. Yurt dışından kahve makinesi getirttik. Yeni modern ve rahat koltuklarda, keyifle oturulacak bir mekan haline getirdik. Üyelerimize tavsiyem mutlaka aileleri ile birlikte cafemize gelsinler. Kesinlikle memnun kalacaklardır.

Kentteki diğer sivil toplum örgütleriyle diyaloğunuz nasıl?

İKM başkanı Murat Barış ve ekibi ile her konuda birlikte hareket ediyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum. Onlar kentimizdeki esnafları, bizlerde gençleri temsil ediyoruz. Birçok etkinlikte birlikte olduk ve olacağız. Diğer sivil toplum örgütleri ve hemşeri dernekleriyle de görüşüyoruz. Kentin yararına olacak her işte bundan sonra birlikte hareket edeceğiz.

Başkanlık görevine geliş sürecinde eski başkanlarla görüşme imkanı bulabildiniz mi?

Ben derneğin tüm eski başkanlarına derneklerine sahip çıkmadıkları için kırgınım. Görüşmem olmadı. Ama ilerleyen günlerde hem eski başkanlarımıza, hem fahri üyelerimize, hem de aktif üyelerimize bizzat giderek derneğin eski günlerine dönmesi için fikir alış-verişlerinde bulunacağız.

Başkanım son olarak üyelerinize neler söylemek istersiniz?


Tabiî ki ilk söyleyeceğim Derneklerine sahip çıksınlar. Web sayfamıza girip derneğin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olsunlar. Aidatlarını ödesinler. Etkinliklere gelerek bu derneğin bu kentin en büyük en önemli sivil toplum örgütü olduğunu göstersinler.
Göreceksiniz birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz müddetçe bu dernek yine bu kentin istikbali olacaktır.
Yeni bir uygulama yaptık. Web sitemize verecekleri reklam karşılığında üye aidatlarını mahsup edeceğiz. Böylece Web sitemizde canlanmış olacaktır. Bu röportaj için size çok teşekkür ediyorum. Can abi sizde bu derneğin fahri üyesisiniz. Daha önce yaşanmış kırgınlıkları, yanlışlıkları bir kenara bırakarak sizden ve sizin durumunda olan tüm arkadaşlarımız, ağabeylerimizi, kardeşlerimizi derneğimize destek olmalarını ve sahip çıkmalarını istiyorum ve teşekkür ediyorum.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

www.belirtiyorum.com Yeni tasarımıyla çok yakında karşınızda...

Güncel

www.belirtiyorum.com Yeni tasarımıyla çok yakında karşınızda...

www.belirtiyorum.com Yeni tasarımıyla çok yakında karşınızda...

Vatandaş şikayet etti, Hürriyet harekete geçti

Güncel

Vatandaş şikayet etti, Hürriyet harekete geçti

Vatandaş şikayet etti, Hürriyet harekete geçti

Kocaeli plajları emin ellerde

Güncel

Kocaeli plajları emin ellerde

Kocaeli plajları emin ellerde

Körfez İyi Parti geçmiş 5 yılı mercek altına aldı

Siyaset

Körfez İyi Parti geçmiş 5 yılı mercek altına aldı

Körfez İyi Parti geçmiş 5 yılı mercek altına aldı

İzmit Yapı Kontrol Müdürlüğünde kan değişimi

Güncel

İzmit Yapı Kontrol Müdürlüğünde kan değişimi

İzmit Yapı Kontrol Müdürlüğünde kan değişimi

31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında İBB’de neler neler olmuş…

Güncel

31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında İBB’de neler neler olmuş…

31 Mart ve 23 Haziran tarihleri arasında İBB’de neler neler olmuş…

AKP’li Körfez  Belediyesi’nin “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ”

Güncel

AKP’li Körfez Belediyesi’nin “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ”

AKP’li Körfez Belediyesi’nin “GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ”

Hürriyet, asfalt yapılmayan yerlere hizmet götürdü

Güncel

Hürriyet, asfalt yapılmayan yerlere hizmet götürdü

Hürriyet, asfalt yapılmayan yerlere hizmet götürdü

Sigara ve alkole yine zam geldi!

Güncel

Sigara ve alkole yine zam geldi!

Sigara ve alkole yine zam geldi!

Körfez Belediyesi’nin  yeni icraatına  vatandaştan  teşekkür !!!

Güncel

Körfez Belediyesi’nin yeni icraatına vatandaştan teşekkür !!!

Körfez Belediyesi’nin yeni icraatına vatandaştan teşekkür !!!

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız