ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Suriyeli göçmenlere sizce Türk Vatandaşlığı verilsin mi?
  • Hayır
  • Evet
  • Kararsızım
8 Şubat 2009 Pazar Saat: 00:00

RÖPORTAJ: Kocaelispor Eski Genel Menejeri İlter Kasap: “Dedikodu Üreteceklerine İş Üretseydiler”

İlter Kasap.. Çok tecrübeli bir isim değil, kendisi de bunun farkında sürekli geliştirmeye çalışıyor kendisini.. Facebook adlı internet sayfasındaki resimleri hala Kocaelispor formalı olunca Kocaelisp

İlter Kasap.. Çok tecrübeli bir isim değil, kendisi de bunun farkında sürekli geliştirmeye çalışıyor kendisini.. Facebook adlı internet sayfasındaki resimleri hala Kocaelispor formalı olunca Kocaelispor'un eski menejerine bazı soruları sormam gerektiğini hissettim.. O da çekinmeden, hiçbir sözünü esirgemeden cevapladı tüm sorularımı; içtenlikle.. İnternet üzerinden yaptığımız ropörtaj bitince de keşke yüz yüze konuşsaydık dedi, sözünü aldım; ileriki tarihlerde bir de yüz yüze konuşacağız..

Alper- Merhaba, öncelikle İlter Kasap kimdir bunu bir sizden dinleyebilir miyiz?

İlter- 24.10.1967 Trabzon doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babası, futbolla yaşayan; insanları çok seven değer veren bir futbol adamıyım..

A- Sırayla hangi takımları çalıştırdınız ve o takımlardan ayrılma sebebiniz neydi?

İ- Sırasıyla Akçaabat Sebatspor, Gaziantep Belediyespor ve Kocaelispor takımlarında çalıştım. Akçaabat Sebatspor takımında 5 yıl çalıştım; şampiyonluk yaşadım. Daha farklı heyacanlar yaşamak için Antep'e gittim.. Antep Belediye takımıyla beraber 3 yıllık antlaşma imzaladım. Çok da iyi oyuncular bulup çıkardık ama Kocaelisporun teklifi ve de kıramayacağım insanların ısrarına fazla direnemediğim için sözleşmemi fesh edip Kocaelispor'la anlaştım.. Kocaelispor'dan ayrılmamın tek sebebi beraber işe başladığım başkanımız Mustafa Ekşi'nin görevi bırakmasıydı.. Başkan bırakınca ben de bıraktım..

A- Futbola nasıl adım attınız, kim vesile oldu?

İ- Futbola 10 yaşında ilkokul öğretmenimin baskısıyla beraber Akçaabat Tütünspor'da başladım. Bir sene sonra Trabzonspor'a transfer oldum. 4 yıl sonra Akçaabat Sebat takımına transfer oldum . 6 yıl Akçaabat Sebat takımında oynadıktan sonra Trabzon'un o dönem çok iyi profesyonel takımlarından Yalıspor'a transfer oldum. 2 yıl oynadıktan sonra ayağımdan çok ciddi şekilde sakatlandım o dönem tedavisi mümkün olmayınca çok genç yaşta futbolu bırakıp yöneticiliğe başladım."BENİM ZAMANIMDA KOCAELİSPOR'UN BİR KURUŞU ÇAR ÇUR EDİLMEDİ!" 


A- Kocaelispor'da her giden teknik direktörle birlike gideceğiniz söylendi, ancak siz hep kalmayı seçtiniz, neden? İnsanın yoğun tepki aldığı bir yerde çalışması oldukça zorken siz hep kalıp işinizi yaptınız, eleştirilmenizin esas sebebi de Kocaeli doğumlu olmayışınızdı.. Kocaelispor'daki yıllarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İ- Bir kere ben Kocaelispor'a teknik direktörlerle beraber gelmedim; bana görev yönetim tarafından teklif edildi, yönetimle anlaştık. Dolayısı ile ben yönetim bırakırsa bırakırdım, sonunda da öyle oldu. Ayrıca profesyonel insanlar olumsuzluklarla baş etmesini bilmeli; çabuk pes etmek profesyonellerin işi değildir. Bir iş kurduğunuz zaman belli bir zaman sonra para kazanmaya başlarsınız. Futbol da öyle; takımı kurarsın, belli bir zaman sonra takım oturur. Futbolculardan verim almaya başlarsınız.. Kocaelili olmadığım doğru ama bu o şekilde insanların asılsız vede bilgisiz şekilde beni eleştirmelerini onların seviyesine bırakıyorum. Ama şundan eminim ve de şunu biliyorum ki benim çalıştığım dönemde Kocaelispor çok iyi idare edildi; bir kuruşu çar çur harcanmadı! Alınan futbolcular ortada; hâlâ oynuyorlar.. Kocaelispor'da geçen günlerimin hepsine hayatımda yaşanmış en güzel yıllar olarak bakıyorum. Ayrıca Kocaeli'yi de Kocaelispor'u da çok seviyorum..

A- Kocaelispor'da sizce neden siz hedef gösterildiniz?

İ- Kocaelispor'da hedef gösterilmemin en büyük sebebi beni zayıf halka olarak görmeleri idi. Hem dışarıdan biri olmam hem de onlara cevap vermediğimden dolayı olduğunu düşünüyorum. Ama o insanlar hiç öz eleştiri yapmadıklarından Kocaelispor'a dışarıdan menejer gelmesine sebep olmuşlar. Dedikodu üreteceğine iş üretmiş olsalar idi onlar da bu konuda konuşmak zorunda kalmazlardı.

A- Kocaeli'nde görev yaparken sizin hiçbir başarınızın olmadığı söylendi.. Sizce futbolun içinde bulunduğunuz süreçteki en büyük başarılarınız nelerdi?

İ- Ben Kocaelispor'da çalıştığım süre içerisinde başarılı olduğuma inanıyorum. Bir kere insanlar şuna inanmalı; futbol ekip işidir. Başarının gelmesi için belli bir zamanın yaşanması gerekli. Biz tam o zor günleri aştık, takımı kurduk, 2 yılın hazırlıklarını ve de transferlerini hazırladık görevden ayrıldık. Gerçekten bugün bakıldığında şampiyon olan takımın alt yapısının bize ait olduğunu objektif insanlar görecektir. Taner, Semavi, Umut, Muhammet, Berkay, Emirhan gibi oyuncular bizim Kocaelispor'a kazandırdığımız oyuncular.. Sadece Taner Gülleri 24 gol attı! Şampiyon olunan yıl Taner olmasa idi şampiyonluk gelir miydi insanlar analiz etmeli, ona göre yargılamalı.. Keza aynı şekilde Semavi, Umut bunların değelendirilmesi iyi yapılmalı. Demek ki şampiyonluğun en büyük emekçisi bizleriz diye düşünüyorum. Yorumunu objektif spor adamlarına bırakıyorum.

A- Gelecek hedefleriniz neler?

İ- Gelecekteki en büyük hedefim düşüncelerimi, profesyonel kurumsal bir kulüp yapısını uygulayacağım bir kulüpte çalışmak.

A- Sizin bir dönem birlikte çalıştığınız Ümit Kayıhan geçtiğimiz günlerde Denizlispor'dan ayırlmak zorunda bırakıldı.. Hemen de yeri dolduruldu.. Siz objektif bir gözle, futbolun içindeki birinin bakışıyla bizim ligimizdeki bu teknik direktör kıyımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İ- Türkiye'de maalesef kulüpler kurumsal anlamda ve de profesyonel olarak doğru yönetilmediği için sürekli olarak teknik adam kıyımı yaşanmakta. Ümit Kayıhan gibi bir teknik adamın Denizlispor'dan ayrılmasında tek suçlu Denizlispor'un ve de diğer kulüplerin kötü yönetilmesi diye düşünüyorum maalesef Türkiye'deki yöneticilerin medyatik olma hevesleri kulüpleri bu duruma getiriyor. Benim düşüncem; Türkiye'de yöneticilk yapan yöneticilerin yönetilmeye ihtiyaçları olduğu yönünde.. Yönetici transfer yaparsa, programlara karışırsa; Türk futbolu bu halde olur! Son derece normal. Ama işi profesyonellere bıraksalar çok daha iyi yerlerde olacağımızı düşünüyorum.

A- Birlikte çalıştığınız teknik direktörler arasındaki en sevdikleriniz kimlerdi?

İ- Ben birlikte çalıştığım tüm teknik adamlarla son derece iyi ilişkiler içinde oldum.. Bunun tek sebebi ikimizin de profesyonelce düşünmemiz.. Bunların başında; Güvenç Kurtar, Ümit Kayıhan, Sedat Karabük, Şadi Tekelioğlu, Fatih Uraz ve Orhan Şerit geliyor..

A- Türkiye'nin Dünya Kupası elemelerindeki şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İ- Türk Milli Takımı'nın Dünya Kupası'ndaki şansı fazla diye düşünüyorum. Çünkü; Türkiye'de çok yetenekli oyuncular var. Önemli olan kadro seçimini doğru yapmak..

A- Sizce Dünya'nın en iyi futbolcusu kim? Neden?

İ- Bence dünyanın en iyi futbolcusu Maradona idi çünkü kendisini izleme fırsatı oldu. Ama günümüzde derseniz Ronaldo derim çünkü komplike bir futbolcu.."TÜRK FUTBOLUNUN GELECEĞİ HAKKINDA ENDİŞELERİM VAR.."


A- Türk futbolunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İ- Türk futbolunun geleceği hakkında çok ciddi endişelerim var. Bunların başında kulüplerin yapısal anlamda kurumsallaşmaması, profesyonelleşememesi geliyor. Bir önemli sebep de; yöneticilerin adlarının medyada anılması için kulüp içerisinde herşeye karışmaları geliyor. Oysa kulüpler kurumsal bir yapıya kavuşturulsa bugün Türk futbolunda yaşanan ekonomik sıkıntılar, teknik adam kıyımı, başıboşluk yaşanmaz. Futbol takımını nasıl profesyonel insanlar antre ediyorsa kulüp iç yönetimini de profesyonel insanlar idare etmeli. Model olarak da Avrupa kulüpleri en güzel örnektir; kulüpler tamamen kurumsallaşmış ve de profesyonel insanlar tarafından yönetilmektedir.

A- Yoğun dönemlerinizde zaman ayırıp da ropörtaj teklifimi olumlu karşılayıp cevaplarınızı esirgemediğiniz için sonsuz teşekkürler, gelecek hayatınızda da başarılar!

İ- Ben teşekkür ederim, iyi günler..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

Lütfen bu sorunu çözün…

Güncel

Lütfen bu sorunu çözün…

Lütfen bu sorunu çözün…

Körfezli vatandaş yediği cezaya isyan etti

Güncel

Körfezli vatandaş yediği cezaya isyan etti

Körfezli vatandaş yediği cezaya isyan etti

Sakin Öner, eğitimin sorunlarını ve çözümlerini anlattı

Eğitim

Sakin Öner, eğitimin sorunlarını ve çözümlerini anlattı

Sakin Öner, eğitimin sorunlarını ve çözümlerini anlattı

Körfeze 6 Bin balık bırakılacak

Güncel

Körfeze 6 Bin balık bırakılacak

Körfeze 6 Bin balık bırakılacak

Saadet Partisi Kasım Ayı Divan’ı toplandı

Siyaset

Saadet Partisi Kasım Ayı Divan’ı toplandı

Saadet Partisi Kasım Ayı Divan’ı toplandı

Derince’de Prematüre Günü kutlandı

Sağlık

Derince’de Prematüre Günü kutlandı

Derince’de Prematüre Günü kutlandı

Eğitim İş şube yönetimi Vali Aksoy’u ziyaret etti

Güncel

Eğitim İş şube yönetimi Vali Aksoy’u ziyaret etti

Eğitim İş şube yönetimi Vali Aksoy’u ziyaret etti

"Eğitimde Paran Kadar Spor Yap Dönemi

Eğitim

"Eğitimde Paran Kadar Spor Yap Dönemi

"Eğitimde Paran Kadar Spor Yap Dönemi

Özel Körfez Marmara’dan Beslenme Eğitimi!

Güncel

Özel Körfez Marmara’dan Beslenme Eğitimi!

Özel Körfez Marmara’dan Beslenme Eğitimi!

Eğitim İş, rehberlik düzenlemesini yargıya taşıdı

Eğitim

Eğitim İş, rehberlik düzenlemesini yargıya taşıdı

Eğitim İş, rehberlik düzenlemesini yargıya taşıdı

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız