sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

8 Mayıs 2008 Perşembe Saat: 00:00

SÖYLEŞİ: DEKMAK Başkanı; Ülkeler arası dostluk girişimlerini hiçe saydılar

Değerli dostum  DEKMAK_Kocaeli Afet Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Barış EREN bey ile yaptığımız söyleşide;    Barış EREN bey;    Kendisine, derneğine ve   asrın felaketi olan 17 Ağusto


 Değerli dostum  DEKMAK_Kocaeli Afet Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Barış EREN bey ile yaptığımız söyleşide;
   
Barış EREN bey;    Kendisine, derneğine ve   asrın felaketi olan 17 Ağustos depreminde Derince ilçesine, Japonya’dan gelerek burada arama – kurtarma çalışmalarında bulunan, merkezi Japonya’da Kobe şehrinde olan NGO-KOBE Derneği’ne karşı Derince Belediyesi’nin şu andaki yönetiminin yaptıkları  bir onur meselesi olmuş.

Kendisine Barış bey konuyu açarmısınız dediğim de bir atasözümüz vardır. Bir dokun bin ah işit diye. Barış beyde öyle dolmuş ki başladı anlatmaya;
   
“17.08.1999 tarihinde asrın felaketine maruz kalmış olan Derince ilçemizde yaşayan  insanlarımıza derneğimizle  bu vakte kadar yoğun çalışmalarımız ile  iyileştirme gayretlerine devam etmekteyiz.
   
Büyük  depreme uğrayan bu  insanlar için , bize yardım etmek amacıyla kendi olanaklarıyla yurt dışından gelen diğer insanlar  ve derneklerle beraber depremde arama-kurtarma çalışmaları, çadır kent kurma çalışmaları,tıbbi ve psikolojik çalışmalar yerine getirilmiştir.Japonya’dan gelenlerle birlikte dernek olarak yardım ve destek vermiştik.
    
NGO-KOBE  Derneği ile o kadar çok sıcak dostluğumuz oluştu ki deprem çalışmaları bittikten sonra, dostlarımız Papua Yeni Gine’de  olan depreme gitmek üzere hazırlanmaya başladılar.  Bu arada Başkanları Sayın Kusachi bey benimle görüşmek istediğini belirtti. Kendisi ile yaptığımız görüşmede rakam vermeyeyim ama büyük bir parayı  derneğimize vermek istedi. Bende kabul etmeyerek bu parayla Derince’de halkın kullanacağı bir Kültür merkezi yaptıralım dedim. Kendisi çok duygulandı ve hemen çalışmalara başladık. Zamanın valisi Memduh OĞUZ bey ve Vali Yardımcısı ( Şu an Tuzla Kaymakamı ) Fahri KESER bey konu ile ilgilendiler ve Vali bey zamanın  Derince Belediye Başkanı Sayın Halit ALTINTAŞ’ı  arayarak konuyu açtı ve bir arsa talep etti. Sayın başkan da yer olduğunu verebileceğini belirterek  ilgi ve alakasını gösterdi. Altı ay gibi kısa bir sürede Derince’nin Yavuz Sultan Mahallesi’nde Kültür Merkezi inşaatı bitirilerek halkımızın hizmetine sunulur hale getirildi.
      
Bu arada Paua Yeni Gine’de iken kalp krizi geçirerek vefat eden Sayın Kusachi beyin adının verilmesini önererek kültür merkezi’nin adını Kusachi Kültür Merkezi olarak belirledik ve  Japonya’dan eşini çocuğunu ve NGO-KOBE  Dernek yetkililerini davet ettik. Sağ olsunlar bizleri kırmadılar ve Japonya’dan  gelerek hep birlikte açılışı gerçekleştirdik.
      
Bu Kültür Merkezi’nde Derince halkı için; Bir düğün salonu, Derneğimiz ve muhtarlık için iki ofis odası  ve vatandaşlarımızın eğitimi için kurs odaları planlanmıştı.
      
Düğün salonunun giriş kısmında ise Japon dostlarımızın çalışmalarını içeren  bir resim sergisi oluşturmuştuk.
      
Bu konuda Japon dostlarımıza ve dostluk elçisi olan NGO-KOBE  Derneği’ne, Türk-Japon Dostluk Vakfı Başkanlığı’na, Japonya Ankara Büyükelçiliği’ne  şükranlarımızı  sunarken , Derince Belediyesi ile birlikte imzalanan bir protokolle  altı ay içinde tamamlanmış  olan Derince’de bir Kültür Evi inşa etmek için  1999 tarihinde DEKMAK- Kocaeli Afet Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği ve NGO-KOBE Derneği ile birlikte Derince Belediyesi bir anlaşma imzalamıştık.
      
 Deprem zamanı Derince belediyesi binası da ağır hasarlı olduğundan Derince Belediyesi’nin ünitelerinin bir kısmı Zübeyde Hanım Düğün Salonuna, bir kısmı da Kusachi Kültür Merkezi’ne konuşlandırıldı.
    
Bu dönemde ise belediye binası bitirilerek buradaki üniteler yeni binaya taşındı.  Biz burayı halkın amacına uygun kullanılacak derken  birde ne görelim şimdiki kural dinlemeyen asi tipli başkan burasını zihinsel engelliler okulu olarak bir özel kuruluşa kiraya vermiş.
    
Bende bunun protokole aykırı olduğunu dile getirmeme rağmen  bize, derneğimize yazılı olarak hem protokolün, hem de Belediye’nin kararının kayıp olduğu bildirildi..
    
Bizde  Bu nedenle derneğimiz olarak kendisi hakkında Valilik ve Savcılığa suç duyurusunda bulunduk.
   
Belediye ile imzalanan protokol gereğince ; Kusachi adı verilen Kültür Merkezi’nde bize bir  ofis yeri tahsis edilecekti, fakat bize ofis yeri vermeyi red ettiler.
   
Ofis yeri verilmesiyle ilgili çeşitli yerlere de baş vurduk. Fakat maalesef bir netice alamadık. Bu konuda  Japon dostlarımıza bilgi vermedik. Çünkü Türk’ün Türk’e yaptığı bu uygulamayı utanç verici buluyoruz. Bu nedenle defalarca sordukları halde  açıklayamadık. Söz konusu  bu kültür merkezi  kendi yandaşları olan birisine yıllığı 36.000(Otuzaltıbin)YTL kiraya  verilmiştir. Bu yerde  özel eğitim okulu  adı altında çalışmalar devam etmekte  olduğu görülmektedir.
   
Bu yerin özel okul  için uygun olmadığı  bellidir. Ama halkın genel amaçla kullanımına uygundur.Bu nedenle  Derince Belediyesi bizim görüşümüzü almaksızın  tek taraflı olarak kendilerince alınan gerçek bir yersiz karar olan anlaşmayı ihlal etmiştir. Belediye  anlaşmayı dikkate almadı ve para kazanmayı amaçladı, oysa bu yer  o zamanlar  Kocaeli Valisi olan Sayın Memduh OĞUZ ve Vali yardımcısı Sayın Fahri KESER  beylerin müsaadeleriyle bir Kültür Evi olarak kullanılacaktı.
  
Bu günlerde bu yerin çalıştırıcısı olan Sayın Necmi SAĞIROĞLU tarafından bir başka kişi ve kuruma  devir yapıldığı görülmektedir. Yerel gazete küpüründen öğrenmiş olduğumuz 10/05/2008  tarihinde açılışı yapılacakmış. Sayın Bülent TÜRKER  babasının ve annesinin adını vermesine  rağmen, Derince Belediyesi  büyük bir saygısızlığa  neden olmuştur ve suç işlemiş durumdadır.
   
Nedeni  de bu yerin  yapımında bizlere katkı sağlayan  o tarihteki Japon  NEGO-KOBE Başkanı  Sayın Kusachi beyin ismini verdiğimizi yukarıda belirtmiştim.

Açılışta bina   girişinin  sağ tarafına üç çam ağacı dikmiştik. Bunun için Sayın Kusachi beyin kabrinden  gelen toprağı bu ağaçların dikilme yerine koyduk. Daha sonra bu ağaçlar yerlerinden sökülüp, dikildikleri yerler kapatıldı. Bu durumu  Japonya’da  yaşayan bütün insanlara bu üç çam ağacı yerinin  Derince Belediyesi tarafından kaldırıldığını bildirdik. Bu çam ağaçlarının önemi Kusachi ,Türk ve Japon toplumu adınaydı. Yerine beton  döküldü.
  
 Özel çinilerle  KUSACHİ KÜLTÜR MERKEZİ yazısının üzerine  büyük tabela konularak  RIZA, ZEHRA TÜRKER ÖZEL EĞİTİM OKULU olduğu belirtilmiştir.
   
Bunu koyan ve müsaade eden  kurumlar, yapılan  güzel anlamlı çalışmaları, verilen  dostluk  mesajlarını , yapılan  ülkeler arası  girişimleri hiçe sayarak  bildiklerini okumuşlardır. İçerde bulunan 1999 yılında yapılan güzel etkinliklerin sergilendiği  Japon  dostlarımızla yaptığımız müşterek etkinliklerin  ve yorumların  resim panolarının da yok edildiği görülmüştür.
  
O günlerde bize yardım eden  dost ülke  insanları  için şüphesiz  ayıp ve saygısızlıktı ve geçmişteki tarihsel  olayları  düşündüğümüzde  bunun büyük bir ayıp ve saygısızlık olduğunu  düşündüğümüzden  Türk halkına yakışmadığını  gördük.
  
Bu nedenle bu problemi çözümlemek ve Derince Belediyesi’nin ellerinden  bu sorumluluğu alabilmek  için şehrimizin Valiliği’nce , Kültür Müdürlüğü  ve Türk-Japon Dostluk Vakfı’nca, DEKMAK-Kocaeli Afet Kurtarma  Derneği’nce Ankara’da ki Japon Büyük Elçiliği’nce  bu hatanın  derhal düzeltilmesi açısından  gerekli girişimlerin yapılmasını ve tedbirlerin  derhal alınmasını şiddetle  talep ve arzu ediyorum
  
Konu yargıya intikal etme nedeniyle, bu konuda daha fazla konuşamayacağımdan kusuruma bakmayın.” diyerek  konuyu kapattı.
   
Kendisine bu konuda bizleri aydınlattığı için teşekkür ederim. İnşallah işin sonu Barış beyin gönlüne göre neticelenir.

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
BARIŞ EREN 04.12.2016 12:11
ülkemde her olaylardan hiç ders almıyan asalak bir toplumumuz var alınan alınsın durum ortadadır bizleri yönetnlerle bütün vatandaşlar ben kimim diye sorgulaması gerekir son 17 senedir 1999 yılının acılarından 15 temmuz olaylarındanda hiç ders almıyarak ortaya fetocuları sürenler bugüne kadarda fetoculuk yaparak devleti belediyeleri kurumları yönetenler kin ve nefretle ülkem yönetilemez dış ülkelere kanlı kinci konuşmaların sonucunda ekonomiyi zora sokanlar resmen divanı harp mahkemesinde yargılanmalılar.birde utanmadan kendilerinin usd .erolarını bozdurmayarak toplumu zorla hitabıda yanlıştır usd.eronun karşılığı olmadığı halde yanlışlık yapılmaktadır TÜRK PARASI KANUNUNU NEDEN KALDIRDINIZ.ZAVALLILAR AKLINIZI ALIRIZ. ÇIPLAK KRAL YALANCI BŞKSIN

Son Haberler

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Güncel

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğretmenleri iftarda buluştu

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Güncel

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Hürriyet, 19 Mayıs bir milletin uyanışının sembolüdür

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Güncel

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

Eğitim İş’ten 19 Mayıs açıklaması

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Güncel

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

İzmit Öğretmenevi’nde büyük saygısızlık…

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Güncel

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Yöneticisi olduğu sendikaya dava açtı. İşte iddialar..

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Güncel

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Spor

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke Nuh Çimento MTAL öğrencisi Türkiye Şampiyonu oldu

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Eğitim

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hereke’de Muhteşem Kimya Şenliği

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Güncel

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Hürriyet’ten anneler günü mesajı

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Güncel

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız