sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

20 Mayıs 2009 Çarşamba Saat: 00:00

TÜRKAN HOCAMIZI SON YOLCULUNA UĞURLADIK

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylanın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi. Saylanın cenazesi, Teşvikiye Camisindeki cenaze töreninin ardından, binlerce vatandaşın katıldığı kort

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Saylan'ın cenazesi, Teşvikiye Camisi'ndeki cenaze töreninin ardından, binlerce vatandaşın katıldığı kortej eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı'na getirildi. Cenaze, okunan Kur'an-ı Kerim ve edilen dualar eşliğinde defnedildi.

Belirtiyorum.com Haber Sitesi ekibi olarak Türkan hocanın cenaze merasimini başından sonuna takip ettik. İlk tören Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Burada binlerce kişi salon dışında kaldı. İlimizden ÇYDD İzmit eski şube başkanı ve CHP İzmit Belediye başkan aday adayı Selvi Tellioğlu, ÇYDD Kandıra Şube Başkanı Sevim Deren, Mahir Dönmez, Kadri Veziroğlu, ÇYDD Körfez ilçe yönetim kurulu üyeleri, ÇYDD Değirmendere yönetim kurulu üyeleri katıldı. Gölcük Eğitim-Sen üyesi bazı öğretmenlerin de cenaze törenine katıldığı görüldü.


ÇYDD İzmit Şubesi’nin iki otobüs dolusu katıldığı cenaze törenine Körfez ilçe 1 otobüs dolusu katılırken Kandıra Şubesi’nin başkanlık olarak katıldığı görüldü.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törene aralarında Altan Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Özyürek’in de bulunduğu CHP heyeti salona alkışlar ve sloganlar eşliğinde girdi. Salona girdiğinde çok alkış alanlardan biride gazeteci Uğur Dündar’dı. Törene Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç,  DSP Genel Başkanı Masum Türker, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Başkanı Sami Evren, Sanatçı Bedri Baykam, Altan Öymen, Adalet Ağaoğlu, Eşber Yağmurdereli, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih kanadoğlu, Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç katıldı.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törene katılmazken, Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı.Şişli’nin DSP’li Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül cenazenin yanından hiç ayrılmadı. Zaman zaman cenaze aracında yer aldı.Saylan'ın oğulları Çağlayan ve Çınar Örge, annelerinin kabrine ilk toprağı attı. Kabre toprak atılması sırasında kalabalık nedeniyle izdiham yaşandı. Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ÇYDD yöneticileri ve bursiyerleri ile bazı vatandaşlar mezara karanfil, gül ve papatya bıraktı.

Saylan’ın cenaze merasimi miting havasında gerçekleşti. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndan Teşvikiye Camisi’ne ve camide kılınan cenaze namazı ardından da Zincirlikuyu Mezarlığı’na kadar yaklaşık 300 bin kişinin yürüdüğü görüldü. Yürüyüş süresince çeşitli sloganlar atıldı. Gün gelecek devran dönecek/ AKP halka hesap verecek, Türkan Hocadan özür dileyin, Kahrolsun faşizm, Çağdaş Yaşam İstiyoruz, gibi sloganlar atıldı.Törene katılan bazı kadınların, Saylan'ın çok sevdiği papatyalardan oluşan buketleri mezarına bırakmak için bekledikleri görüldü.

Türkan Saylan için Teşvikiye Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine, siyasetçiler, sanatçılar, akademisyenler ve ÇYDD bursiyerlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.Saylan’ın cenazesi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törenin ardından Teşvikiye Camisi’ne getirildi.

Yoğun katılım nedeniyle Teşvikiye Camisi’nin avlusu tamamen dolarken, avluda ve dışarıda izdiham yaşandı.Cami avlusunda büyük bir Türk bayrağı açılırken, üzerinde Saylan’ın fotoğrafının bulunduğu Hoşçakal Atatürk’ün kızı yazılı pankart ile Hepimiz Türkan Saylan’ız, hepimiz Türk’üz, 19 Mayıs’ta bir Saylan öldü, bire bin veren Saylanlar doğacak, Huzur ile ölmek istiyoruz, zulüm ile değil, Hukuk yasalara esir olmaz dövizleri dikkati çekti.Törene katılan eski başbakanlardan Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, Saylan’ın ailesine taziyelerini iletti. Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Herkesin başı sağ olsun. Türkan Saylan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Bu cami avlusunu hiç bu kadar kalabalık görmedim. Kendisi, eğitime yaptığı çok değerli hizmetler yanında, Cumhuriyet’in bekçisi olarak sembol isimler arasında her zaman hatırlanacaktır şeklinde konuştu.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav da şunları söyledi:

Cumhuriyet kazanımları ve demokratik laik Cumhuriyet için, laikliğin korunması ve kollanması için kendisini feda etmiş bir aydın insanımızdı. Maalesef kendisinin sağlığa, katkıya, himayeye ihtiyacı olduğu bir dönemde hiç hak etmediği bir ıstırapla yüz yüze bırakıldı. Ülkemizin ileriye dönük olarak silinemeyecek ayıplardan biridir bu. Bu tür insanlar öncüdür. Nesiller, onların dünyaya bıraktıklarından faydalanacaktır.

Bu arada, törene katılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, yoğunluk nedeniyle Saylan’ın tabutunun yanına yaklaşmakta zorluk yaşayınca, Saylan’ın torununa, Tüm aileye baş sağlığı dileklerimi iletin dedi.-SANATÇILARIN DUYGULARI-

Cenaze töreni için Teşvikiye Camisi’ne gelen sanatçılardan Meltem Cumbul, ÇYDD’de Saylan’la uzun süre birlikte çalıştığını söyledi. Saylan’ı tanıyan biri olarak, uzun yıllar yaşamasını çok istediğini ifade eden Cumbul, Onunla beraber bu yolları kat etmeyi isterdim. Çok üzgünüm, başımız sağ olsun diye konuştu.

Bergüzar Korel ise her ne kadar beklenen bir durum da olsa Saylan’ın vefatı nedeniyle çok üzgün olduğunu kaydetti. Ülkenin çok zor günlerden geçtiğini dile getiren Korel, Ama buradaki herkes çağdaş yaşamı desteklediği için buraya geldi ve onun okuttuğu çocuklar var. Ben o yüzden umutluyum şeklinde konuştu.

Halit Ergenç de çok beğendiği ve başarılı bulduğu bir insanı kaybetmenin üzüntüsü içinde olduğunu belirtti. Herkesin bir gün bu dünyadan ayrılacağını ifade eden Ergenç, Niçin yaşıyoruz, ne yapmamız lazım? Ne yaparsam bu dünya daha güzel olabilir? Bu soruları içinde sormuş ve elinden geleni fazlasıyla yapmış bir insandı. Örnek bir insandı. Başımız sağ olsun dedi.ÇELİKEL: " EĞER BÜTÜN BUNLAR DARBECİLİKSE HEPİMİZ DARBECİYİZ "

Törendeki ilk konuşmayı ÇYDD Başkan Yardımcısı ve Eski Adalet Bakanı Aysel Çelikel yaptı. Çelikel, kamuoyuna malolmuş çok özel bir insanın arkasından konuşmanı çok zor olduğunu kaydetti.Saylan Türkan Saylan'ın kız çocuklarını okuttuğunu, çağdaş insan haklarını savunduğunu, hukukukun üstünlüğünün savunduğunu , laik eğitim isteğinde olduğunu söyleyerek, " Bu mu darbecilik ? Eğer bütün bunlar darbecilikse hepimiz darbeciyiz " dedi. Saylan ile çalışan herkesin ondan çok şey öğrendiğini kaydeden Çelikel, "Cumhuriyetin yetiştiridği kuşaklar onun paylaştığı idealleri yaşatacaktır. Ülkemizin çağdaşlaşması için yakılan meşelayğ söndürmeyeceğiz. Söndürülmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

TSK ÇELENGİNE BÜYÜK ALKIŞ

Lütfi Kırdar'da törenin sürdüğü dakikalarda Türkan Saylan'oın son yolculuğuna uğurlanacağı Teşvikiye Camii'nde de kalabalık yavaş yavaş artmaya başladı. Saat 17.00'deki cenaze namazına yaklaşık iki saat kala avluda adım atılacak yer kalmadı. Avluya gelen her çelenk ve her ünlü sima alkışlarla karşılanırken en çok alkışı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gönderdiği çelenk aldı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve halen İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde tedavi gören Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal da törene bir çelenk gönderdi. Hükümet kanadından herhangi bir çelenk göze çarpmazken, avludan sık sık "Ne şeriat ne darbe. Tam bağımsız Türkiye" "Türkiye laiktir laik kalacak", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları yükseldi. Cenaze törenine eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, CHP'li Onur Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu, Çetin Soysal, Algan Hacaloğlu'nun yanı sıra DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, sendika ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri de katıldı. Musalla taşının önünde Türkan Saylan'ın naaşını bekleyen kalabalık en önde yer almak için adeta birbiriyle yarıştı. Törene dakikalar kala kalabalık nedeniyle Teşvikiye Caddesi de tamamen trafiğe kapandı. Cadde üzerinde Türkan Saylan'ın mola işareti yaptığı fotoğrafının bulunduğu "Güneş ufuktan şimdi doğar" yazılı büyük bir pankart yer aldı. Kalabalıktan bazı kişiler, Saylan için avluda dualar okurken çok sayıda kişi de Anadolu'nun çeşitli yerlerinden törene katıldığını belirtti. Törene katılanlar arasında başörtülü vatandaşların bulunduğu görüldü.

BAŞBUĞ: ÖLÜMÜ BÜYÜK BİR KAYIPTIR

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Türkan Saylan'ı anmak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir borcudur” dedi.

Ankara'da Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un da katıldığı ‘Doğumunun 128'inci Yıldönümünde Asker ve Devlet Adamı Atatürk’ konulu panelin sunumunu yapan Albay Murat Aygün, hayatını kaybeden Türkan Saylan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Albay Aygün, “Türk Saylan'ı kaybettik. Atatürk'ün görmek istediği Türk kadınını temsil eden Saylan'ın hizmetleri unutulmayacak ve her zaman saygıyla hatırlanacaktır. Kendisini rahmetle anıyorum” dedi.

Albay Aygün'ün bu konuşmasıyla ilgili görüşleri panel arasında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a gazeteciler tarafından soruldu. Orgeneral Başbuğ, bu soruya, “Amacımız mesaj vermek değil. Türkan Saylan'ı anmak istedik. Kendisinin ölümü büyük bir kayıptır. Onu anmak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir borcudur” diye yanıtladı.

DİKKAT ÇEKEN İKİ SİYAH AFİŞ

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ı cenazesi Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii'ne doğru yola çıkarıldı. Saatler öncesinden camiye gelen yüzlerce kişi avluya sığmadı. Cenazeye katılanlar avlu içinde yer bulamayınca, Teşvikiye Camii'nin dışında beklemek zorunda kaldı. Cenaze töreni için camiiye gelenler zaman zaman Saylan'ı alkışladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla camiye gelenler de vardı. Camii içinde ve dışında toplanan kalabalık zaman zaman, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz " şeklinde slogan attı. Saylan'ın cenazesi Teşvikiye Camii'ne getirildiği sırada öndeki iki afiş dikkat çekti. Afişlerden birinde, "Işığın sönmeyecek; kardelenlerin solmayacak" yazarken, diğerinde, "Rahat uyu hocam hayallerin gerçek olacak" yazıyordu. Siyah fon üzerine yazılan afişler gençlerin ellerinde Teşvikiye Camii'ne getirildi. Bu sırada CHP İstanbul milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu, Onur Öymen, Bihlun Tamaylıgil ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de camiye geldi

CENAZEYE HÜKÜMETTEN KİMSE KATILMADI

Cenazeye katılanlar arasında Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alımdıktan sonra serbest bırakılan Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılıç da katıldı. Kılıç'ın Ergenekon'un bir numaralı ismi olduğu iddia edilmişti. Cenazeye CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı. Baykal, caminin içinde vatandaşların ellerini sıktı. Bu arada cenaze törenine 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun da katıldı. Ancak cenazeye hükümetten kimsenin katılmaması dikkat çekti.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

“Reform paketi hazırlayanlardan  Yurttaşlar hesap soracaktır !”

Güncel

“Reform paketi hazırlayanlardan Yurttaşlar hesap soracaktır !”

“Reform paketi hazırlayanlardan Yurttaşlar hesap soracaktır !”

Geçde olsa, Mazbatasını aldı..

Güncel

Geçde olsa, Mazbatasını aldı..

Geçde olsa, Mazbatasını aldı..

Körfezli vatandaş evinde ölü bulundu

Asayiş Polis

Körfezli vatandaş evinde ölü bulundu

Körfezli vatandaş evinde ölü bulundu

Akaryakıt zamları cep yakmaya başladı

Güncel

Akaryakıt zamları cep yakmaya başladı

Akaryakıt zamları cep yakmaya başladı

İşte Körfez’İn yeni Başkan Yardımcıları

Güncel

İşte Körfez’İn yeni Başkan Yardımcıları

İşte Körfez’İn yeni Başkan Yardımcıları

Kocaeli’nin en güzel laleleri seçildi

Güncel

Kocaeli’nin en güzel laleleri seçildi

Kocaeli’nin en güzel laleleri seçildi

Bakan Ziya Selçuk,Kuyucu ailesini ziyaret etti

Güncel

Bakan Ziya Selçuk,Kuyucu ailesini ziyaret etti

Bakan Ziya Selçuk,Kuyucu ailesini ziyaret etti

Başkan Bulut: 2019 İstihdam Seferberliği teşviklerinden yararlanın

Güncel

Başkan Bulut: 2019 İstihdam Seferberliği teşviklerinden yararlanın

Başkan Bulut: 2019 İstihdam Seferberliği teşviklerinden yararlanın

Futbol turnuvasında kupayı Kimyacılar kaldırdı

Spor

Futbol turnuvasında kupayı Kimyacılar kaldırdı

Futbol turnuvasında kupayı Kimyacılar kaldırdı

CHP’nin 320 sayfalık itirazına ret!

Siyaset

CHP’nin 320 sayfalık itirazına ret!

CHP’nin 320 sayfalık itirazına ret!

 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız