sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Mustafa KÜPÇÜ

18 Mart 2015 Çarşamba Saat: 00:31

BBP Meclis’te olacak mı?

Mustafa KÜPÇÜ

Büyük Birlik Partisi (BBP)’nin düzenlediği toplantıda, Genel başkan Mustafa Destici’yi dinleme ve soru sorma olanağı bulduk.

Destici,  Genel Başkan Yardımcıları;  Bayram Karacan, Serhat Duyar, Alperen Ocakları Genel Başkanı Ahmet Tarık Sarı, İl Başkanı Nihat Yıldız ve Alperen Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Soner Yıldız’la ev sahipliğini paylaşıyordu.

İktidar ve Meclis’teki “muhalefet partilerinin”  Genel Başkanlarını düşündüm.

Onlarda, birlikte siyasal mücadele verdiği “yol arkadaşlarına” böylesi bir “onurlandırma” örneğine tanık olmadığım geldi aklım!

Yalnızca yerel medya çalışanları ve köşe yazarları çağrılmıştı. Her davet edilen konuk içinde “isimlerine yazılı” birer ajanda ve kalem armağan edildi. Böylesi bir “Halkla İlişkiler” titizliğine de ilk kez tanık oluyorum!

Konuklarını karşılama ve sıcak bit tavırla ilgilenmeleri de dikkat çekiciydi.

Destici’nin “Sunuş” konuşmasından aldığım notlara göre; Destici medyanın öneminden söz ederek başladı konuşmaya.  Sonra; Kocaeli ve ülke genelindeki başlıca sorunların altını çizdi.

Destici’nin sorunları belirleme ve çözüm önerilerini doğru ve gerçekçi buldum.

Değindiği en önemli konulardan biri; “Bu kadar zengin bir kentin Büyükşehir Belediyesi nasıl en borçlu belediye olur?” soru ve serzenişiydi.

İşsizlik, ücretlerdeki yetersizlikler, emeklilerin mağduriyeti, 2B sorunları, faizlerde ve dolardaki yükselmeler, israf ekonomisi, Dış Ticaret ve Cari işlemler açığı, eğitim ve terör,  değindiği diğer konular oldu.

“Başkalarını 3 katı faizle borçlanıyoruz. Sonunda hesabı vatandaş ödüyor” dedi.

Seçim sistemi  ve yüzde 10 barajının,  “Darbe Yasalarının bir ürünü” olduğunu belirten Destici; “Eşit ve Adil Bir Seçim yok.” Diye ekledi.

Destici, partisinin baraj sorunu olmadığını, 81 ilde adayları olduğunu, yüzde 10’un üzerinde ve yüzde 20’ye yakın oy alacaklarını  iddia etti Ancak, şunu da ekledi; “Seçim iş birliğinden yanayız. Bölücüler hariç her kesimi kucaklayabiliriz” dedi.

Destici’nin en önemli sözü ise; “İçeriden ve dışarıdan bağımsız bir partiyiz” sözleri de etkileyiciydi!

 “Sosyaldemokrat” kimlikli bir yurttaş , bir “Siyaset Bilimci” ve “gazeteci” olarak,

Destici’yi “samimi” buldum.

Daha da ötesi; “MİLLİ İRADE” kavramını iktidar partisine verilen oylardan ibaret sanan, herkesin de siyasi iktidara koşulsuz itaat etmesi gerektiğine inanan Erdoğan’ın karşısında, bu toplumdaki diğer siyasal görüşlerin de Meclis’te temsil edilmesi gerektiğini, çünkü iktidar dışındaki tercihlerin de MİLLİ İRADE’nin ayrılamaz  ve  “tamamlayıcı parçası” olduğunu belirten Destici güven vericiydi.

Bana ya da size güven vermesi bir yana, DEMOKRASİ ve MİLLİ İRADE, Meclis’te tüm kesimlerin temsilcilerini yer alması önemlidir.

Her kesim, “meşru” zeminde temsil edilmeli ve çıkarlarını savunabilmelidir.

Siyasi iktidar karşıtları “İç Güvenlik Yasası” adı verilen çağdışı, demokrasiye, İnsan Hakları’na ve Hukuk Devleti’ne yakışmayan “torba yasanın” yalnızca  “İmralı’daki Terör Örgütü Lideri” istedi diye değil, bu ülkeye yakışmadığı için tümden çekilmesi gerek. Destici de aynı görüşü paylaşıyor.

Biz, demokrasiden, “hakça temsilden”, Hukuk Devleti’nden ve İnsan Hakları’ndan yana tarafız.

Ya sizler?


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları