sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Mustafa KÜPÇÜ

20 Ekim 2013 Pazar Saat: 23:49

İzmit Esnafı; Uyan Kör Uykulardan!..

Mustafa KÜPÇÜ

Ben de esnaf bir ailenin insanıyım.
Yabancı sermayeli büyük alışveriş merkezlerinin gelişini ilk kez 1972 yılında, üniversite öğrencisiyken öğrenmiştim.
Hocamız Mehmet Selik; “Bugün, büyük mağazalar karşısında küçük esnafın yok oluş sürecini inceleyeceğiz” dediğinde tüylerim diken diken olmuştu.
İzmit’e döndüğümde, İstiklal caddesindeki esnafa olayı anlattığımda kimse bana inanmadı. Kocaeli gazetesinde; “Küçük esnaf ve liberal ekonomi” başlıklı bir yazı yazdım. Olayı anlattım, çözüm yolu önerdim.
Önerim şuydu; “Küçük esnaf şimdiden birleşmeli, yabancı sermaye ülkemizi işgal etmeden, büyük alışveriş merkezlerini bizim esnafımız kurmalı.”
Kimsenin umurunda olmadı.
Küresel kapitalist düzenin doğal süreci içinde 1980 sonrasında “yabancı sermayeli büyük alışveriş merkezleri” kanser hücresi gibi yayılmaya başladı ülkemizde.
Demokratik sistemi oturmuş, “halkı ve esnafı bilinçli” ülkelerde, AVM’ler kentlerin en az 15-20 km. ötelerinde kurulurken, Türkiye’de kent merkezlerine kadar girdi!
Bugün, çoğu yabancı sermayeli AVM sayısı 3 bini geçti. Yerel yönetimlerle siyasi iktidarlar daha çok AVM açmanın yarışına girdiler.
Kent imar planları delik deşik edildi.
Küçük esnaf süratle yok oluyor. İşsiz kalıyor, yoksullaşıyor. Sağlıklı beslenemiyor, çocuklarını okutamıyor.
Şimdi, İsmetpaşa Stadı’nın yıkılması ve yerine konut ve AVM yapılması planlanıyormuş. Hiç kuşkunuz olmasın ki, bu projeyi ya bir yabancı şirkete ya da siyasi iktidara yakın bir yerli şirkete verecekler. Çünkü, bu işte “RANT” çok büyük! Kısa sürede büyük maddi kazanım sağlayacak birileri.
Peki, bu yeni yerleşim ve AVM’nin zaten sorunlu olan kent içi ulaşıma getireceği trafik yükü düşünülüyor mu? HAYIR! Onu da daha sonra düşünecekler ve bu yoksul halkın vergileriyle yeni ulaşım seçenekleri düşünülecek.
Ya İzmit esnafı ne yapıyor?
Birkaç gündür, İzmit ve Derince Esnafının, Ticaret Odası’nın tepkilerini bekledim. Hiç birinden ses yok!
AKP iktidara geldiğinden beri, küçük esnaf, AVM’lere karşı kendilerini koruyacak “PERAKENDE YASASI” çıkacak diye oyalanıyor!
AKP milletvekilleri, her İzmit’e gelişte, esnaf ziyaretlerinde; “Sorunlarınızı biliyoruz, çözeceğiz” diye bir parmak bal çalıp gidiyorlar. Esnafımız ise ne yazık ki hala uyuyor, uyutuluyor!
Bir kez daha esnafımızı ve işlevi olmayan derneklerini uyarıyorum; “Yabancı sermaye ve büyük rant hesaplarıyla uyutuluyor ve yok oluyorsunuz! Yeni bir cinayete engel olun! Uyanın artık!”


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları