sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Mustafa KÜPÇÜ

14 Mayıs 2012 Pazartesi Saat: 15:36

Osman Tekinel’in mektubu

Mustafa KÜPÇÜ

Birkaç yıl önce yitirdiğimiz, İzmitli, Prof. Dr Osman Tekinel, 1994 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmış ve Cumhuriyet ve Laik devlet düşmanlarının yoğun saldırılarına maruz kalmıştı.

4 Haziran 1994 tarihli bir mektupla Tekinel’e ulaşmış ve manevi bir destek vermeye çalışmıştım. Tekinel de, 12 Temmuz 1994 tarihli mektubuyla yanıt vermişti.

Kendi el yazısıyla kaleme aldığı mektubun aslını halen saklıyorum.

Bakın, neler yazmış Tekinel;

“ Çok değerli kardeşim Mustafa Bey.

Bu rezalet üniversiteyi kimden duyduğunuzu bilmiyorum ama, inanınız detaylarına indikçe ne kadar korkunç bir örgütlenme içinde olduklarını görüp irkilmeden edemiyorum.13 Nisan tarihli bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile buraya atandığımı sayın Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri’nden öğrenmiş bulunuyorum. 18 Nisan’da göreve başladım. O günden bu yana da sabahlara kadar daha önceki dosyalar üzerinde çalışıyorum.

Görevden alınan kişi 40. Mehmet Efendi tarikatından bir Nurcu. Rektör olarak tam anlamıyla şeriatçı bir örgütlenme yapmış.

1993 yılında memur sınavı yapmış, 6800 kişi arasından aldığı 145 kişi, daha önceden belirlenmiş ve memur olarak alınmasına karar verilen insanlar. Kahramanmaraş’ta bu kadar işsiz insan varken Türkiye’nin dört bir yanından bu tarikat mensupları getirilmiş. Ayrıca, 82 naklen memur almışlar. 18 Daire Başkanı ve öğretim üyesi olmayan Fakülte ve Bölümlere 155 Araştırma Görevlisi tayin etmişler. Tümü aynı şebekeden!

Sınav kağıtlarının tümü gözden geçirildi. Her türlü sahtekarlık var. Aynı kişiye ait kağıtta 3 farklı yazı, cevaplarının tümü yanlış olan evraka 100 puan, 3 adet sıfır verilen kağıda toplam olarak 90 puan verilmesi, en basit yolsuzluklar.

Geldiği kurumda “Para ile ilgili görev verilemez” diye hakkında müfettiş raporu bulunan kişi İnşaat Dairesi Başkanı yapılmış!

Bunun yanı sıra, inşaat ihalesi dalavereleri diz boyu.

Bütün bu hususları ilk bir ay içinde rapor halinde Başbakanlığa, MEB’lığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü’ne ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam’a ilettim. Daha sonra daha geniş bir dosyayı sayın Cumhurbaşkanımıza sundum. Nihayet 3 gün önce YÖK’ten 2 denetçi geldi ve soruşturma başladı. İnanılmaz güçlükler içerindeyim. Çevremde güvenebileceğim (sekreter, odacı, şoför dahil) tek kişi yok!”

 “Nihayet YÖK, 5 arkadaşımı Adana’dan Kahramanmaraş’a görevlendirdi. Şimdi de bu arkadaşlarım bombardıman altında. Görevlendirilmelerini iptal için tüm Refah ve MHP milletvekilleri işbirliği içinde.

Şehirde iki adet dinsel yayın yapan TV var. Geldiğimizden bu yana zaman zaman “Mescid kapatan dinsiz Rektör ve yardımcıları” şeklinde yayın yapıyorlar. Kesinlikle böyle bir şey yok. Kasıtlı olarak iftira ediliyor.

Eşim Yıldız Tekinel, bir seri tanışma çayları düzenledi. Üniversitede mevcut (ekipten) 4 Prof., 4 Doçent ve 25 Yrd.Doç.’in tüm eşlerini çağırdığı tanışma çayına katılan 33 hanımın tümü kara çarşaflı ve başı tarikat biçimi örtülü hanımlar oldu!

Herhalde nasıl bir stres altında görev yapmaya çalıştığımı tahmin edersiniz. Her gün …. Gazetesinden bir iftira, her gün yöresel TV’lerden yalan yanlış dinsizlik isnatları, telefon tehditleri ( Konya, Urfa ve Trabzon) ve küfürler…

Maalesef de,  ACABA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİZİMLE Mİ? Şeklinde düşünmemize neden olan bazı durumlar…

Bütün bunları size, azıcık ferahlamak için yazdığımı anlamışsınızdır.

Mücadeleye “devlet’i yanımızda hissettiğimiz sürece” devam edeceğimize emin olunuz. Ama aksi takdirde, bu üniversite de Türkiye’de halen kaybedilmiş 8 üniversiteden biri durumuna düşürülmesi kaçınılmaz olur.”

Tekinel’in mektubu bu kadar.

Evet, acı ama gerçek bu.

Osman Tekinel, İzmitlidir. Süleyman Demirel ve siyasi çizgisine yakın, geçmişte Orman Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış, üstelik dini inancı sağlam, dini vecibelerini yerin getiren bir insandı.

Tek kusuru, Atatürk’ü sevmesi ve LAİK DEVLET’ten yana olmasıydı!

Laikliği “dinsizlik” olarak algılayan önyargılı bağnazlar, inançlı bir bilim adamına bile iftira atmaktan, hedef göstermekten çekinmiyorlar.

Türkiye’nin, bilinde ve teknikte geri kalması, bilimin ışığında ve bağnazlıktan uzak “nitelikli insanlar” eliyle gelişmiş ve refah içinde yaşayan bir ülke olmasını, bu ülke üzerinde emperyalist emelleri olan güçlerin ve devletlerin istemediğini biliyoruz.

Ama, bu ülke insanlarını “din dışı bağnazlık” ile kör karanlıklara sürüklemek isteyen ve bizim içimizden çıkan fanatikleri anlayamıyoruz.

Bunlar, ABD emperyalizmi Felluce’de camileri yerle bir edip Müslüman ve sivil insanların canına kıydıkları zaman bile, Tekinel ve arkadaşlarına gösterdikleri tepkiyi göstermeyip suskun kalan ikiyüzlülerdir!

Bunlar, bilerek ya da bilmeyerek emperyalizme hizmetkar olanlardır.

Bu dünyada “onurluca ve insanca” yaşamak isteyenler, ülkemiz ve ulusumuz üzerindeki bu karanlığın farkına varmalıdırlar.

Osman Tekinel’e saygıyla…


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları