sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

24 Haziran'da oyunuz kime?
  • Muharrem İNCE
  • Recep Tayyip ERDOĞAN
  • Meral AKŞENER
  • Selahattin DEMİRTAŞ
  • Temel KARAMOLLAOĞLU
  • Doğu PERİNÇEK
Muzaffer OĞUZ

29 Ağustos 2017 Salı Saat: 22:51

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Muzaffer OĞUZ

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.

Bu acı olay adeta toplumumuzda travma yarattı.
Hele hele çocuğun boğulma anının yayımlanmasıyla bu travma hali korkunç bir boyuta ulaştı ki, güvenlik kültürünün önemine vurgu yapma zorunluluğunu da zorunlu kıldı.
Lütfen önce 24 saniyelik videoyu izleyiniz sonra yazacaklarımın önemini daha iyi anlayacaksınız… (Video Kaynak: http://www.bursadabugun.com/video/minik-atakan-goz-gore-gore-bogulmus-87973.html )

Minik Atakan göz göre göre boğulmuş 
Güvenlik kültürünün nasıl oluşması gerektiğine biraz değinmek istiyorum.
Öncelikle tehlike ve risk kavramlarını açıklayalım.
Tehlike ve risk birbirinden ayrılamaz iki kavramdır. Önce tehlike gelir sonrasında ise risk.
Tehlike; İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya işyerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyelini ifade eder.
Risk ise tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimalini ifade eder.
Havuz bir tehlike kaynağıdır. Nasıl mı? Örneğin yüzme bilmeyen için birincil önemde, yüzme bilse dahi kimileri içinse havuz başında kayıp düşmek, yada havuzda kramp girmesi gibi durumlarda ciddi tehlikedir.
Risk ise kişinin başına havuzda boğulma, yaralanma ile sonuçlanabilecek bir olay gelme ihtimalidir.
“Güvenlik kültürü” dediğimiz kavram ise özellikle risk düzeyinin yüksek olduğu durumlarda, insan faktörünün güvenliği sağlamadaki etkisinin önemine dikkat çeken bir ifadedir.
Benim gibi İş Güvenliği uzmanlarının her ortamda vurgu yaptığı “güvenlik kültürü”nün aslında anasınıflarımızdan başlamak kaydıyla eğitim veya öğretim ifadelerinin geçtiği yaşam boyu tüm öğrenme ortamlarında benimsetilmesi gereken bir durum olduğu da yaşadığımız tüm olumsuzluklardan anlaşılan bir durumdur.
Çünkü güvenlik kültürüne sahip bir kişi, öncelikle yaptığı işin sahip olduğu riskleri bilir, bilmiyorsa araştırır ve öğrenir. Ciddi bir tehlike bilgisine ulaştıysa tehlike kaynaklarından uzak durur, mutlaka tedbirini alır. Tehlikeyi daha oluşmadan önce sezer, risk almamaya özen gösterir.
Özetle güvenlik kültürünü içselleştirmiş bir kişi güvenli yaşamayı kendisi ve çevresi için yaşam biçimi haline dönüştürmeye çalışır, bunun için gayret eder, her zaman şüpheci yaklaşır, yaşadığı ortamlarda olumsuzlukları görmeye ve varsa bu olumsuzlukların düzeltilmesi için gerekli ikazları yapmaya dikkat eder.
İşte bunun için toplumumuzda en önemli sorunun güvenlik kültürü olduğunu görüyoruz. Bir çok yaşam ne yazık ki hoyratça harcanıp gidebiliyor. Aynı Yiğit Atakan Arı’nın yaşadığı talihsiz olaydaki gibi.
Yiğit Atakan Arı’nın göz göre göre boğulduğunun belirtildiği ve havuzda suyun hemen üzerinde hareketsiz kaldığı o görüntüler yukarıda açıklamaya çalıştığım güvenlik kültürünün toplumumuzun büyük bir kesiminde olmadığını gösteriyor. Neden mi?
Çünkü görüyorsunuz ki, birisi kendi çocuğunun havuz görüntüsünü çekerken hemen yanındaki boğulan çocuğu fark etmiyor, belki de suya daldığını düşünüp müdahale de bulunmuyor.
Yine boğulan çocuğun hemen arkasında yer alan bir yetişkin, videodan anlaşıldığına göre sanki Yiğit’e bakıyor ama herhangi bir olumsuzluk olduğunu düşünmüyor olacak ki tekrardan hiçbir tepki vermeden oradan uzaklaşabiliyor üstelik elini uzatsa çocuğu sudan çıkarabilecek kadar mesafedeyken.
Yine bir bakıyorsunuz ki video da havuza atlayan çocuklar, hemen Yiğit’in yanında yüzüyorlar ama kimse bir olumsuzluk sezmiyor. Haberden anlaşıldığına göre taki babanın çocuğunu aradığı ana kadar.
Bu üzücü hadiseler umarım son bulur. Bir daha böylesine acılar yaşamayız. Ben kederli Arı ailesine sabır ve başağlığı diliyorum.
Yetkililerimizi de uyarmadan geçmeyelim, burada alınacak bir çok tedbirler olabilirdi ama ben oraya değilde genel olarak sorunun çözümüne yönelik acil tedbirler almamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.
Ne midir önceliğimiz?
Anlatmaya çalıştığım “GÜVENLİK KÜLTÜRÜ”dür.
Lütfen anasınıflarımızdan itibaren güvenlik kültürü oluşturmaya yönelik çalışmaları başlatalım.
Ülkemizde 100 bini aşkın İş Güvenliği Uzmanı bulunuyor. Bu kişilerden yararlanılabilir. Özellikle eğitim çağında ise kamudaki büyük çoğunluğu öğretmen olan iş güvenliği uzmanlarından yararlanalım.
Gerekirse iki katı ücret verelim ama iş güvenliği uzmanı olan eğitimcilerden yararlanmasını bilelim, okullarımızda güvenlik kültürünün küçük yaşlardan kazanılmasını sağlayalım.
Hiçbir şey yaşamdan daha değerli olamaz.
*****                *****                  *****
Güneydoğu Asya'daki Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik devlet güçleri ve aşırılıkçı Budistlerin saldırılarını şiddetle kınıyor, tüm Dünya kamuoyunun yaşananlara büyük tepki göstermesini diliyorum. Umarım özellikle kendilerini büyük devlet gören ülkelerin yöneticileri ile Birlemiş Milletlerin devreye girmesini ve masum halkın katledilmesinin hesabının sorulmasını istiyorum.

*****                *****                  *****

Tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum.

*****                *****                  *****

Müslüman aleminin Mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik eder, tüm alem için hayırlara vesile olmasını dilerim.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku26.05.2018 - 11:01:24

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku26.05.2018 - 11:01:24
Tüm Yazıları