sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

20 Aralık 2007 Perşembe Saat: 00:00

Bayramınız Kutlu Olsun

Muzaffer OĞUZ

Bugün Kurban Bayramı, Ki

Bugün Kurban Bayramı, Kimi canlılar için sonlanan bir ömür,Kimileri içinse sevinç, coşku, mutluluk,Ziyaretler, el öpmeler,Bekleyenler ve beklentiler,Huzurevlerinde ve çocuk yuvalarında aşırı bir ziyaretçi trafiği,Ardındankimsesiz çocuklarda büyük bir şaşkınlık.

Geçtiğimiz bayramda huzurevi ve çocuk yuvalarında kalan kişilerle, ziyaretçiler arasındaki iletişimi yerinde görmek amacıyla Yahya Kaptanda ki Kassel ÇOcuk Yurdu ile Gültepe'de ki Huzurevini ziyaret ettim.

Huzurevinde kalanların gelen ziyaretçilerden çok akrabalarını, çocuklarını beklediklerine şahit oldum.

Huzurevinde kalan yaşlı bir teyze beni gördüğünde çocuğunun ismiyle seslendi. Daha yakınına gittiğimde ise çocuğu olmadığımı anladığında gözlerindeki şaşkınlığı ve hüznü hissettim.

O nedenle huzurevini ziyaret eden her kişi mutlaka iyi bir iş yapıyor ancak asıl dikkat çekmek istediğim ise huzurevine yakınlarını bırakan vatandaşlarımızdır.

Şayet yakınınız, anneniz, babanız, teyzeniz, amcanız, halanız, dayınız huzurevinde ise mutlaka ziyaretine gidiniz. Onlar sizleri bekliyorlar. Ziyaretlerine gelen herkese sizleri anlatıyorlar.

Çocuk yuvalarında ise ziyaretçiler, küçük çocuklara sevgilerini göstermeye, çucukların sevildiklerini hissetmelerini sağlamaya gayret gösterdiklerine şahit oldum.

O küçücük çocukların yerinin anne ve babasının yanı olması gerektiğini farkettim.

Bazı anne ve babalar çocuklarını yurda bırakmışlar, böylesine özel günlerde ziyaret ettiklerini belirtiyorlar. Kimisinin yuvası yıkılmış, çocuklarını yuvaya teslim etmişler.

Çocuklarına bakacak kadar ekonomik gücü olmayan ailelerden çocuklarının alınmasının yerine ailelerin sosyal devlet olarak desteklenmesinin daha yararlı olabileceğini gördüm.

En azından çocuklar anne ve babalarından ayrılmamış olurlar.

Bu değerlendirmeyi yaparken kesinlikle çocuklarının ailenin yanında kalmasının sakıncalı olduğu ve uzmanlarca bu yönde raporlar tutulan aileleri kastetmiyorum.

Ekonomik yönden sıkıntı içinde olan ailelerin desteklenmesi veya bireylerin istihdamı yönünde çalışmalar yapılmasını kastediyorum.

Eminim ki bu bayramda da bu tür sosyal merkezlerimiz de aşırı bir yoğunluk yaşanacaktır.

Bayramlar da tamam ancak ya bayram sonrası.....

O insanların sevgiye ihtiyaçları var. Bayramlarını her zaman buruk bir şekilde geçirdiklerini dile getiriyorlar.

Toplumumuzda böylesine acı tabloların en aza indirilmesini umarak herkesin Kurban Bayramı'nı kutluyor, sevdiklerinizi yalnız bırakmamanızı diliyorum.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenime Mektup

Devamını Oku16.07.2019 - 11:25:17

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku16.07.2019 - 11:25:17

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku16.07.2019 - 11:25:17

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku16.07.2019 - 11:25:17
Tüm Yazıları