sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

28 Eylül 2012 Cuma Saat: 01:15

Muhtarlar neyin peşinde?

Muzaffer OĞUZ

Son zamanlarda Türkiye genelinde sık sık bir araya gelen muhtarların çok ciddi işler peşinde olduğunu hissetmemek mümkün değil.

Her ne kadar kamuoyuna “geziyorlar, tozuyorlar, eğleniyorlar” tarzında haberlerle gündeme gelseler de aslında arkasındaki asıl amaçlarının hiç de bu yönde olmadığı aşikar. Bir bakıyorsunuz Edirne'de, bir bakıyorsunuz Çanakkale'de, bir bakıyorsunuz Bursa yada Bolu'da bir araya geliyorlar.

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte toplantılarını ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenmelerini hızlı bir şekilde gerçekleştiren muhtarlar son yıllarda kaybettikleri haklarını geri almak için ciddi bir çalışma içine girdiler.

Muhtarları adeta posta işleriyle haşır neşir olan kamu görevlisine döndüren sistem yavaş yavaş sorgulanmaya başladı.

Yetkilerini hızla kaybettiklerini fark eden, yerel yönetimler de etkili bir rol alırken bu rollerinin ellerinden kayıp gittiğini gören muhtarlar öylesine öfkeliler ki, sürekli bu öfkelerini ne şekilde kamuoyu ile paylaşabilecekleri yönünde “gezi yada buluşma” adı altında bir araya gelerek fikir terapisi yapıyorlar.

Bu arada hemen belirtmeliyim ki muhtarların öfkesi sadece haklarının kaybını gerçekleştiren siyasilere değil, her türlü haklarını sonuna kadar savunması gerektiğine inandıkları muhtarlar derneği genel merkez yönetimi de öfke gösterdikleri oluşumların başında yer alıyor.

Muhtarların ciddi bir örgütlenme içinde olduğunu gören Türkiye Muhtarlar Birliği (MUBİDEF ) Genel Başkanı Bekir Kahyaoğlu’da altı yüze yakın muhtarın katılımıyla gerçekleşen Bolu çalıştayına katılarak adeta muhtarların daha sabırlı olmasını salık veriyor.

Aslında bir araya gelen muhtarların da asıl öfkeleri bu tür yaklaşımlara. Haklarının ellerinden alındığını düşünen muhtarların sorunlarının gündeme getirilmesi yerine adeta öfkelerinin giderilmesi için sakinleştirilmeye çalıştırılmalarına daha da öfkeleniyorlar.

Bugün için küçük bir çabayla altı yüz kişiyi bir araya getirebilen muhtarlar aslında isterlerse çok daha büyük işleri başarabilirler. Bu oluşumları da bunu gösteriyor.

Bakalım "muhtar" kimmiş gösterebilecekler mi? Takipçisi olacağız. Kendi hakkını koruyamayan kimse, halkın hakkını hiç koruyamaz.

Muhtarlar kamu görevi yapan görevlilerdir. Halkın sorunlarını birinci dereceden çözmek için gayret gösteren, uğraş veren emektarlardır.

Akşama kadar adresine ulaşmayan postaları imzalamakla günlerini geçirecek kişiler değillerdir.

Onları daha ciddi sorunlarımızın kovalayıcısı olarak görmek de bizlerin en doğal hakkıdır diye düşünüyorum.

Hoşçakalın, dostça kalın.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenime Mektup

Devamını Oku25.04.2019 - 03:10:37

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku25.04.2019 - 03:10:37

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku25.04.2019 - 03:10:37

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku25.04.2019 - 03:10:37
Tüm Yazıları