sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

24 Kasım 2018 Cumartesi Saat: 01:11

Öğretmenime Mektup

Muzaffer OĞUZ

Öğretmenim,

Sizinle ilkokul 1. sınıfa başladığım ilk gün karşılaşmıştım. Son derece heyecanlı, bir o kadar da utangaç idim. Sorulan sorulara cevap veremediğimi ve başımı önüme eğdiğimi, her nedense yüzümün kırmızıya döndüğünü hiç unutmam.

Öğretmenim,

Siz o utangaç çocuğa utanılacak bir şey olmadığını öğrettiniz, özgüven kazandırdınız, kendimizi ifade edebileceğimizi gösterdiniz, bir ANA şefkatiyle yaklaştınız.

Öğretmenim,

Siz ki biz öğrencilerinizin idolüydünüz, hep sizin gibi öğretmen olmayı isterdik. Hani çocuklara genelde sorarlar “Büyüyünce ne olacaksın?” diye, sizin sayenizde benim cevabım her zaman hazırdı. Ve bugün mesleğimin 25. yılındayım öğretmenim.

Öğretmenim,

Sizdiniz bizim karnımız açken hiçbir şey yemeyen, sabahları kahvaltı yapamayan arkadaşlarımızı da düşünerek bizlere birer dilim ekmek ve helva pay eden…

Öğretmenim,

Sizdiniz bizleri hiç görmediğimiz türden şekerlerle tanıştıran. Genelde dar gelirli ailelerin yaşadığı İzmit’in Yenidoğan Mahallesi’nde, Mehmetçik İlkokulu’nda belki de o yılın en şanslı öğrencileriydik, çünkü siz vardınız yanı başımızda.

Öğretmenim,

Dertlerimizle ilgilendiniz;  üzerinde montu, ayağında ayakkabısı olmayanlara, diğer hiçbir arkadaşımıza hissettirmeden eksiklerini giderdiniz, bir arkadaşımızı üzgün mü gördünüz aynı hüznü sizin yüzünüzde hissettik öğretmenim.

Öğretmenim,

Neden bugün çok ilginç örnekler duyar olduk? Ne oldu da sizin gibi öğretmenlerden; umursamaz, ilgilenmez ve hatta “otizmli öğrencilere 100 vermek zorunda mıyım?” diyen, bu çocuklarımızın dünyasına giremeyen öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Siz kazancınızı öğrencileriniz için hiç tereddütsüz geleceğe yatırım yaparken, ne oldu da günümüzde her şeyi para olmuş, tamamen para hırsı ile hareket eden, öğrenciye yararlı olmak gibi hiçbir kriteri olmadan her derse girerim diyen öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Siz, bazen bizi okul müdürünün yanına getirirdiniz, müdür bey sizi ayakta karşılar, gözümüzde çok büyük olan değeriniz okul müdürünün verdiği değerle daha da yükselirdi. Demek ki eğitimin en büyük öznesi olan öğretmenlere verilen değer ile sağlanmaktaydı ahlaklı, başarılı bir nesil.  Nasıl oldu da günümüzde öğrencinin yanında öğretmeni azarlayan, öğretmene hiç değer vermeyen hatta velileri şikayet etmeye sevk eden, öğretmenlerin arkasından kumpaslar kurmaya çalışan, ayrımcılık yapan okul müdürleri türedi.

Öğretmenim,

Siz, altını ıslatan arkadaşlarımızı bir gün bile utandırmadınız, hiç hissettirmediniz, Ana şefkatiyle yaklaştınız. Ne oldu da günümüzde sınıfı terk eden, yardımcı personeli çağırıp öğrencileri sınıf dışına alan, ailesini okula çağırıp öğrencileri rencide eden öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Siz ki her bir öğrencinin kara tahtayı görme mesafesini ayarlayıp  göz sağlıklarını dikkate alırken ne oldu da günümüzde bunu irdelemeyen ve hatta başka bir meslektaşının bir öğrenci adı vererek ön sıralarda oturtulmasını istediğinde “Bana ne” diyen öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Siz; saygılı olmanın insanı insan yapan en büyük özellik olduğunu söylerdiniz. Ne oldu da günümüzde öğrenciyi öğretmene karşı kışkırtan öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Siz, İzmit’te çok daha iyi okullarda çalışabilecek durumda iken bir gün bile Mehmetçik İlkokulu’ndan gitmeyi düşünmediniz. Yıllarca varoş çocuklarının eğitilmesi için çaba sarf ettiniz. 5 Yıl beni okuttunuz, benden sonra 5 yıl teyzemin oğlunu okuttunuz. Bu okulda size çok ihtiyaç olduğunu düşündünüz, başka bir okula gitmeyi hiç düşünmediniz. Ne oldu da bugün “iyi” okullara gitmek için yapmadık iş kalmayan öğretmenlere dönüştük. Sendika değiştireni mi desem,  torpil peşinde koşturanı mı, yoksa hatırlı kişilere yalvaranı mı?…

Öğretmenim,

Siz;  her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok kolay kurulmadığını anlattınız. Ne oldu da, 10 Kasım’larda ve milli bayramlarımızda dahi Atatürk’ten bahsetmeyen öğretmenlere dönüştük.

Öğretmenim,

Ben ve sınıf arkadaşlarım 1978 yılının en şanslı çocuklarıydık. Bunu bugün çok daha iyi anlayabiliyorum. “24 Kasım Öğretmenler Gününü en çok hak eden öğretmen kimdir?” deseler Gülümser ATAMAN derim öğretmenim. Size minnettar olduğumu belirtiyor, ellerinizden öpüyorum.

Öğretmenler Gününüz kutlu olsun, ÖĞRETMENİM.


Yazı Yorumları ( 3 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ahmet Öztaş 24.11.2018 11:13
Yerinde bir yazı. Öğretmene değer vermeyen sistemin kimseye hayrı olmaz. Okul müdürünün öğretmene verdiği değeri vurgulayan paragrafın yazının can alıcı noktası olduğunu söyleyebiliriz.
OĞRETMEN 24.11.2018 11:09
Muzaffer öğretmenim çok güzel bir yazı olmuş. Gerçekten her geçen gün kötüye giden bu durumun sonu ne olacak acaba.
Galip Ataman 24.11.2018 09:51
Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürkün izinde yürüyen, ilkelerine sahip çıkan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yaşamını yitiren tüm öğretmenlerimizi ve şehitlerimiz rahmetle, minnet ve özlemle anıyorum. çalışan öğretmenlerimize başarılar, emeklilere sağlıklı yaşam ve başarılar diliyorum. Dünü ve bugünü anlatan, dünün rol modeli öğretmenlerin bugün ne hallere düştüğünü anlatan yazını duygulanarak okudum. Senin, sevgili ve vefalı eşinin öğretmenler gününü bir kez daha kutluyor böyle bir yazıyı kaleme aldığın için seni tebrik ediyor, öğretmenin adına teşekkür ediyorum. Galip Ataman
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku23.05.2019 - 01:57:14

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku23.05.2019 - 01:57:14

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku23.05.2019 - 01:57:14
Tüm Yazıları