sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

6 Ekim 2014 Pazartesi Saat: 23:24

“Yarımca” Tabelalarda Yaşıyor..

Muzaffer OĞUZ

Yılların Yarımcası belde özelliğini yitirip ilçe olunca ve Körfez adını alınca hiçbir resmi hükmü de kalmamıştı.

Ancak Yarımca adını yaşatmak Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne kaldı.  Karayolları Bölge Müdürlüğü D-100 Karayolu üzerinde yapılan Dubai Port Limanı Kavşağı girişini “YARIMCA” tabelaları koyarak gösterdi. Yarımca girişini gösteren tabelalar aslında resmi kaynaklarda olmayan bir meskun mahal tabelası olarak kayıtlara geçti. Tıpkı Hereke’de olduğu gibi.. Hereke’de  belde özelliğini yitirdiğinde sahip olduğu mahalleleri Körfez Belediyesi sınırlarına dahil edilmiş ve Yüzyılların Hereke adı da tarihin derin sayfalarında yer almıştı. Bu durum en çok Dünya’ca tanınan ipek halıcılığımız açısından büyük üzüntü yaratmıştı. Çünkü Dünya Hereke’yi halılarıyla tanıyordu.  Biz bu ismi tarihin derin sayfaları arasına gömerken Çin Halk Cumhuriyeti'nin Henan bölgesi Zemping kasabasının yanında 'ipek halı merkezi' diye ifade edilen bölgede yurdumuzdan giden Türk vatandaşları “Hereke Halısı” adı altında ipek halı üretmeye başladılar ve böylece bu ismi de Çin’e taşımış oldular.

Karayolları ise Hereke adını da Yarımca adında olduğu gibi yaşatmakta kararlı.

Doğrusu bize de Karayolları Bölge Müdürlüğümüze teşekkür etmek düşer...

Aşağıda Körfez Belediyesi resmi internet sitesinde ifade edildiği şekliyle Yarımca’yı kısaca Cumhuriyet Dönemi ile bilenlere hatırlatmak, bilmeyenlere de duyurmak  istedim.

Cumhuriyet Dönemi

Bu dönemde, 1937 yılında Romanya'dan 60 göçmen getirilerek her bir aile reisine 15 ve ailelerin her birine ise 10'ar dönüm arazi verilmiştir. 1939 yılında da gelen göçmenler bu bölgeye yerleştirilmiştir. 1951 yılında Yarımca köyü muhtarlığına bağlanan çiftliğin bu ilk yerleşmecilerinin önemli bir bölümü sıtma vb. gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile daha sonraki yıllarda başka bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardır.

Kiraz ve üzüm bağlarıyla kaplı olan Yarımca bölgesi köy yaşamını ve durgun ekonomisini gerilerde bırakarak, 1950 yılından itibaren hızlanan sanayileşme sürecine girmiştir. Sanayileşmeyle birlikte hızla göç alan Yarımca'nın yanında Tütünçiftlik bölgesinin de gelişmesine neden olmuş ve bu günkü yerleşim alanları oluşmuştur .            

Devlet karayolunun ortasından geçtiği Çiftlik bölgesinin değeri her geçen gün artarak hızlı bir gelişme göstermiştir. 1970 yılında yapılan bir referandumla belde olarak Yarımca Belediyesi sınırlarına dahil edilmiş ve 23 Aralık 1970 tarihinde Bakanlar Kurulunca onanarak Yarımca'nın bir mahallesi olmuştur. Gelişim hızlı bir şekilde artarak 1971 yılında karayolu referans alınarak iki mahalleye ve daha sonra da bu günkü idari yapılanmaya dönüştürülmüştür.

NOT: Mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor; başta, özellikle en çok ihtiyaç duyulan Ortadoğu’da olmak üzere tüm insanlığa Barış, Sevgi ve Kardeşlik getirmesini diliyorum. (M.O.)

 


Yazı Yorumları ( 3 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Muzaffer Oğuz 04.06.2019 13:10
Naci ve Mehmet beyler, yorumlarınıza katılmamam mümkün değil. Ancak bende belirttiğiniz gibi sadece Cumhuriyet dönemindeki göçe değindim. O tarihlerde zaten manavlar yerleşikti. Bende manavım çok eskileri belirtmemem eksik oldu doğrudur. Yarımca da en eski yerleşik olan manavlar dır. Eleştirinize teşekkür ederim. Saygılarımla.
Naci Erdem 04.09.2018 11:34
Yazınızda yanlış anlamalara yol açacak, Yarımcalı nın Romanya göçmeni olduğu anlamı çıkaracak cümleler kurmuşsunuz. Yarımcalı nın aslı 600 yıl önceye bölgeye yerleşen Türkmenlere dayanır. Sizin bahsettiğiniz 1937 de gelen Romanya göçmenlerinin Tütünçiftliğe yerleştirilmesidir. Yarımca iki Bölümden oluşur. Tepedeki YARIMCA BALA Türkmen yerleşimidir.( Şu an yok.) Hepsi 1950 lerde aşağıya taşındılar. Şu anki Hacı Osman mahallesinin bulunduğu Yarımca YARIMCA ZİR olarak adlandırılırdı.Eskilerin Kafa kağıtlarında bu şekilde belirtilirdi.
Mehmet evren okyay 07.02.2018 23:09
Yarimca yi gerçek yarimcalidan dinleyip kaleme alsaydiniz yarımca bala 1950lerde yukarı yarimca köyü aşağıya inmişlerdir Romanyadan gelenler demistiniz Balkan Türkleri tütün içlik civarına yerles.islerdir
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenime Mektup

Devamını Oku27.06.2019 - 09:55:08

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku27.06.2019 - 09:55:08

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku27.06.2019 - 09:55:08

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku27.06.2019 - 09:55:08
Tüm Yazıları