sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Muzaffer OĞUZ

28 Ocak 2008 Pazartesi Saat: 00:00

Zorunlu Hayırseverlik

Muzaffer OĞUZ

22 Temmuz 2007 genel Seçimlerinin sorunsuz

22 Temmuz 2007 genel Seçimlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını gerçekleştiren, canla başla çalışan, sabahın çok erken saatlerinden gece yarısına kadar görevi başında bulunan “HAYIRSEVER” vatandaşlardan bahsetmek istiyorum.

Hemen aklınıza “neden hayırsever olsunlar ki?” sorusu gelebilir. Çünkü seçimin huzur içinde geçmesini sağlamış olsalar da aldıkları bir ücret var diye düşünebilirsiniz. Ancak ücretini alan ve hak ettiği emeğinin karşılığını hak ettiğinden az da olsa tahsil eden görevliler konumuzun dışında.

Hak ettiği ücreti almayan/alamayan “HAYIRSEVER” memurlardan bahsediyorum.

Bildiğiniz üzere 22 Temmuz seçimleri öncesinde görevli olanlar 1 günlük kursa alındılar, 1 günde seçim süresince çalıştılar.

Açıkçası yaz tatilinin tam ortasında, bir çok görevli tatilini yarıda keserek görevlerini yapmak zorunda bırakıldılar. Çünkü istemeden kendi adlarına görev tebliğ edilen bir çok kamu çalışanı seçim görevlerini iade etmek istemiş olsalar da bir türlü başarılı olamadılar. Seçim Kurulu tarafından “Bu görevi iade edemezsiniz” denildi. Sonuçta görevini yerine getiren, isteğiyle çalışan veya zorunlu olarak bu görevi icra eden bir çok görevli hala seçim ücretini alamadı.

Sandık kurulu başkanının 115 YTL aldığı düşünülürse, Kocaeli Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yaklaşık 30 bin YTL’nin, yani 260 tane sandık kurulu başkanının (bu rakamın içinde diğer görevlilerinde olduğu düşünülürse, diğer görevliler daha düşük ücret aldığından bu mağduriyet durumu çok daha fazla kişiyi ilgilendirebilir) seçim ücretinin alınmadığı için Yüksek Seçim Kurulu’na iade edildiği ve bunun sonucunda da en iyi ihtimalle yaklaşık 260 kişininseçim ücretini alamadığı sonucu ortaya çıkmaktadır.

Şimdi dikkatle okuyunuz. Bu görevliler şu anda hak ettikleri ücreti neden alamıyorlar.

Seçimin sonrasında ki günlerde Ziraat Bankası İzmit Şubesi’nde toplu bir hesap açılıyor. Seçimde görev yapanların hak edişlerini banka şubesine giderek tahsil etmeleri gerekiyor. Ancak hangi kurumda çalıştıkları belli olan bu görevlilere bu konuda herhangi bir bilgi verilmiyor. Oysa kendisine bilgi ulaşmayan ve Ziraat Bankası’nda ücretlerin ödendiğini duymayan bir çok görevli kendilerine haber verilmesini bekliyor.

Aradan günler geçiyor, bir şekilde bir yerlerden bu durumu duyan görevliler İl Seçim Kurulu’na başvurarak hak ettikleri ücreti istiyorlar.

Verilen yanıt çok daha ilginç;

Sizin paralarınız ortak hesaptaydı, bu hesap kapatılarak ücretini süresi içinde almayanların paraları Yüksek Seçim Kurulu hesabına geri gönderildi

Vay, vay, vayyy…..

1 kuruş alacağı için dünyanın parasını harcayıp alacağını tahsil eden devlet, görevlilerin parasını zamanı geçti diye ödemiyor.

Ayrıca parasını isteyenlere bir de hatırlatmada bulunuluyor; “Bu saatten sonra ödenmesi mümkün değil, para geri gönderildi

Milli Piyango İdaresi ikramiye kazanan talihlilerin başvurması için 1 yıl süre tanırken, bakın şu işe ki hak ettiği ücreti alamıyor, bizim “HAYIRSEVER” memurlarımız.

Yalnız bu “hayırsever”lik, “ZORUNLU HAYIRSEVER”lik…

Derhal bu yanlıştan dönülmeli, seçim günü çalışanlara paraları ödenmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti bir HUKUK DEVLETİDİR.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Öğretmenime Mektup

Devamını Oku16.01.2019 - 23:22:34

6 Yaşındaki Yiğit ve Güvenlik Kültürü

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ailesiyle birlikte tatil yapan 6 yaşındaki Yiğit Atakan Arı, beş yıldızlı otelin havuzunda boğularak öldü.
Devamını Oku16.01.2019 - 23:22:34

Neden?

Her ne kadar inanmak istemesem de “Dünya’nın en vahşi yaratığıdır” derler insanoğlu için ve yaşanmış olaylarda bu tezi kanıtlar niteliktedir.
Devamını Oku16.01.2019 - 23:22:34

İlk Akla Gelen Sorular

Adana'nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde ortaokul ve lise kız öğrencilerinin kaldığı yurtta çıkan yangın sonucu 11 öğrenci, 1 görevli hayatını kaybetti.
Devamını Oku16.01.2019 - 23:22:34
Tüm Yazıları