sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

9 Eylül 2009 Çarşamba Saat: 00:00

Çağdaş Şehircilik

Sedat ÇORUH

Her alanda olduğu gibi,şehircilik v

Her alanda olduğu gibi,şehircilik ve belediyecilik alanında da Avrupa ile ülkemizi karşılaştırdığımızda,ne yazık ki güzel ülkemiz, bütün alanlarda olduğu gibi şehircilik alanında da çok geri kalmaktadır. Ülkemizde şehircilik alanında inanılmaz bir plansızlık göze çarpmaktadır.

Çağdaş şehircilik anlayışı,kendisine amaç olarak,yoğun iş temposu içerisinde yorulan,bunalan insanlara arzu ettikleri her hizmeti en kısa zamanda ve en ucuza ayaklarına kadar götürme gibi çok güzel bir amaç ve hedef belirlemişlerdir. Yani hedef ; insanlar çağdaş şehirciliğin sunduğu her türlü hizmeti en kısa zamanda,en ucuza ve sorunsuz bir şekilde edineceklerdir.

Avrupa da ki büyük şehirlerle ülkemizdeki büyük şehirleri karşılaştırdığımız da gerçekten her açıdan inanılmaz farklar göze çarpmaktadır. Bir kere çağdaş şehircilikte belediyelerin ana görevi ; alt yapı ve üst yapı çalışmalarıdır.

Ancak bizdeki belediyeler ana görevleri olan alt ve üst yapı çalışmalarını daha doğru dürüst yapamazken,kendi görev alanları dışındaki işlerle uğraşmaktadırlar. Örneğin ;marketçilik,fırıncılık,lokantacılık,çay bahçesi işletmeciliği,spor kulübü işletmeciliği gibi ve hatta bunlara daha bir çok ticari ve ticari olmayan alanı da sayabiliriz. Oysa bu saydığımız ve daha sayamadığımız hiç bir uğraş belediyeciliğin gerçek görevleri arasında asla yer almaz.

Dünyanın belli başlı büyük ekonomileri ve ülkemizin benimsediği çağdaş liberal ekonomi sistemi de hiç bir şekilde belediyelerin ticari işlerle iştigal etmesini kabul edemez. Zira bir yandan hükümet liberalizmin gereği olarak özelleştirme yapmaya çalışırken ,yani ekonomiden elini çekmeye çalışırken diğer yandan belediyelerin ticaretle uğraşması asla kabul edilemez.

Yeter ki belediyeler asıl işlerini düzgün yapsınlar,onlardan hiç kimse ticaret yapmalarını beklemez.

Halkımız çok iyi bilmektedir ki, ülkemizde inanılmaz bir şekilde plansız bir şehirleşme vardır. Bir sokak plansızlık yüzünden bir ayda iki üç kere kazılabilmektedir. Bu hem kaynak hem de,emek israfıdır. Bunu önlemenin yolu her konuda bir,iki yıl,veya daha uzun vadeli ve ayrıntılı planlar yapmak ve bu planlara harfiyen uymak ve koordineli bir şekilde çalışarak yerine getirmektir.

Ancak o zaman alt ve üst yapısı tamamlanmış,yeterli yeşil alanları olan,trafik ve çevre sorunları olmayan, her açıdan insanlara rahat ve huzurlu bir yaşam sunan, düzenli ,yaşanabilir şehirlerimiz olacaktır. Aksi halde her alanda olduğu gibi şehircilik alanında da çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları