sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

21 Ekim 2009 Çarşamba Saat: 00:00

Cumhuriyet

Sedat ÇORUH

Cumhuriyet’in kelime manası ;ço

Cumhuriyet’in kelime manası ;çoğunluğa dayanan yönetim şekli demektir.Kelimenin kaynağı Arapçadır ve cumhur kökünden gelmektedir. Cumhur ise kelime olarak çoğunluk demektir.

Hiç şüphesiz Yüce İslam dini de yönetim şekli olarak insanlara cumhuriyeti tavsiye etmiştir,hatta tavsiye ile de kalmamış adeta emretmiştir. Bu iddiamızı,düşüncemizi kanıtlayacak ,Kur’an-ı Kerim’den bir çok ayet,Hazreti Peygamberden bir çok hadis ve İslam tarihinden sayısız örnek vardır.

Yüce Rabbimiz ; Al-i İmran suresi 159’da Hazreti Peygambere ‘’-Toplum işlerinde onlara (millete) danış.’’ ve Şura suresi 38.ayette de ‘’-Onların(milletin) işleri şurayladır.(Danışmayladır.)’’diye buyurarak,dünya işlerini toplumun birbirine danışarak karara bağlamasını tavsiye etmektedir.

Aynı şekilde Hazreti Peygamberde ;’’dünya işlerinde Hz.Ebubekir ve Hz.Ali’nin bir konuda hem fikir olması durumunda kendisinin kendi fikrini değil onların fikrini uygulayacağını belirtmiştir. Ayrıca örneğin Uhud savaşında Hz.Peygamber kendi görüşünü değil, çoğunluğun görüşünü uygulamıştır.

Hz. Peygamber vefat ettikten sonrada 4 halife seçimle göreve gelmiştir. Bu durum işte gerçek bir cumhuriyet uygulamasıdır. Ancak ne yazık ki sonraki yüzyıllarda , İslam toplumu cumhuriyetten giderek uzaklaşarak krallık yönetimine geçmişken,Batılı toplumlar ise tam tersi olarak krallık yönetiminden, cumhuriyet yönetimine geçmiştir.

Cumhuriyetin kavram olarak manasını, İslam ve İslam toplumundaki yerini inceledikten sonra ; cumhuriyetin çağımızdaki uygulamalarına gelince ; cumhuriyet üzerinde en çok tartışılan, hakkında çok fazla fikir yürütülen ,ancak özellikle uygulama konusunda bir türlü fikir birliği olmayan sosyal bilimlerin teknik bir kavramıdır.İnsanlık tarihi boyunca toplumlar bir çok yönetim şekli denemiş,ancak tartışmasız bir biçimde cumhuriyet’ten daha iyi bir yönetim şekli bulamamışlardır.

Daha sonraki çağlarda da yönetim şekli ne kadar değişip gelişirse gelişsin, bu yönetim şeklinin özü şüphesiz günümüzdeki cumhuriyet olacaktır. Demokrasinin özü, çoğunluğun karar mekanizmalarına katılmasıdır ve bu katılım ne kadar yüksek seviyede sağlanırsa tam demokrasiye o kadar yaklaşılmış olur.

Değerli halkımızda takdir eder ki, tek adam yönetimleri başarısızlığa mahkumdur, çünkü bir tek insan ,her konuda uzman ve karar mercii olamaz.Ancak çoğunluk bir konuda sağlıklı bir şekilde tartışarak en doğru karara ulaşabilir. Cumhuriyetin en iyi yönetim şekli olduğunu , insanlık tarihinin binlerce yıllık siyasal tecrübesi tartışmasız bir şekilde ispatlamıştır.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları