sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

20 Eylül 2011 Salı Saat: 00:00

Dış Politika

Sedat ÇORUH

Dış politika konusunda Akparti h

Dış politika konusunda Akparti hükümetini genel manada başarılı buluyoruz. Eski hükümetler zamanında hemen hemen bütün komşularımızla aramız kötüydü. Önemli nedenler olmamasına rağmen, Rusya, Ermenistan, İran,Irak,Suriye,Yunanistan ve Bulgaristan ile hiç bir şekilde doğru dürüst bir komşuluk ilişkisi kurulabilmiş değildi. Geçmiş hükümetler anlamsız nedenlerle bu Ülkelerle sosyal ve ekonomik ilişkilere girmemiş veya halen var olan bir takım girişimlerinde gelişmesine katkıda bulunmamışlardır.

Oysa Akparti hükümeti başta İslam Ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeyle ekonomik ve sosyal manada çok önemli bir takım ilişkiler tesis etmiştir. Sadece Arap Ülkeleri ile yapılan çalışmalar sonucunda inanılmaz seviyede (20 milyar dolar) Arap sermayesi ülkemize gelmiştir.

Bu çalışmalar yapılıyorken, medyamız ve muhalefet partilerimiz ne yapıyor. Suudi Arabistan Kralı biliyorsunuz geçenlerde Ülkemizi ziyaret etti. Basınımız ve muhalefet partileri bu ziyaretten Ülkemiz ne kazanabilir ne fayda sağlayabiliriz düşüncesini bıraktı, aman Cumhurbaşkanı,Başbakan Kralı neden otelinde ziyaret etti,işte gururumuz kırıldı,yok protokol kuralları çiğnendi gibi,akla hayale alınmadık,mantık dışı eleştiriler yönelttiler.

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan, Kral’ı neden otelinde ziyaret etti ve neden çok sıcak bir karşılama ve uğurlama töreni yaptılar, önce bu soruya cevap verelim. Eminim ki hiç birimizin şüphesi olamaz ki, bunu şahsi çıkarları için değil, Ülkemizin menfaatleri için yaptılar,dolayısı ile, onları eleştirmek değil kesinlikle tebrik etmek gerekir. Ayrıca Allah aşkına bir Ülkenin Devlet Başkanını,karşılama,uğurlama ve ikametgahında ziyaret bizim töremizde de,protokolde de olan şeyler, böyle bir şeyin gururla ne ilgisi olabilir.

Geçmiş dönemlerde, bize kucak açan, bizi kardeş gören, bazı Ülke Devlet Başkanları, Ülkemizi ziyaret ettiğinde,karşılama sırasında onlar sarılıp kucaklaşmak isterken, biz aynen batılı ülkelerde olduğu gibi yalnızca ellerini sıkarak soğuk bir şekilde karşılıyor,uğurluyorduk.

Allah aşkına doğrusu bumudur,yani her konuda batıyı taklit etme yanlışına devam mı edeceğiz, nerede kaldı bizim güzelim dinimiz ve örfümüzün güzel kuralları.

Bu düşünceler düşünce sahiplerine de, güzel Ülkemize de hayır getirecek düşünceler değil,birlik beraberliğimizi ve komşularla ilişkilerimizi geliştirecek, her türlü girişimi canı gönülden desteklemeliyiz.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları