sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

13 Temmuz 2011 Çarşamba Saat: 00:00

Hukuk Devleti

Sedat ÇORUH

Son zamanlarda

Son zamanlarda bir hukuk devletinde asla olmaması gereken olaylar, maalesef sıklıkla ülkemizde olmaya başladı,bir soruşturma nedeni ile tutuklanan 2 orgeneral,Genel Kurmay Başkanlığı emri ile cezaevinde ziyaret edildi. Oysa bu bir hukuk devletinde kesinlikle olmaması gereken bir durumdur.

Zira halen devam eden bir soruşturma var ve herkes ve her kurum bu soruşturmaya etki edecek her türlü eylem ve söylemlerden kaçınmalıdır. Soruşturma konusu çok ciddi iddialar taşımakta ve bir çok hassas olay ve kişiyi ilgilendirmektedir,o nedenle soruşturmanın selameti ve sağlıklı yürütülmesi açısından her türlü özeni herkes mutlak manada göstermelidir.

İFTAR ÇADIRLARI

Son 10 yıldır hemen hemen bütün belediyeler iftar çadırı kurmakta ve yüzlerce binlerce vatandaşa ücretsiz iftar yemeği vermektedirler. Yemeğe de hiç bir sınırlama olmaksızın herkes katılabilmektedir. Ben kesinlikle bu uygulamayı çok yanlış buluyorum. Zira belediyenin hali vakti yerinde insanlara iftara yemeği vermesi tam manası ile israftır. Belediye o sınırlı kaynaklarını neden hali vakti yerinde olanlara yemek vererek harcasın ki,hali vakti yerinde olan insanlar yemeklerini evlerinde yesinler.

Belediyeler bu sınırlı kaynaklarını çok daha etkin alanlarda kullanabilirler. Örneğin bağışlarla birlikte belediye bu yardımları nakit olarak veya erzak şeklinde,fakir insanlara dağıtabilir,önemli olan ve gerekli olanda gerçek manada fakir olan insanların madden ve manen yanında olmak değil midir. Yoksa hali vakti yerinde olan insanlara belediye neden yardım etsin, neden yemek versin yazık günah değil mi,ayrıca durumu iyi olan insanlar, evlerinde değil de neden bu çadırlarda gider yemek yerler, bunu da anlamış değilim,gerçekten yazık günahtır.

Belediyelerin bu hususlara dikkat etmelerini önemle istirham ediyoruz. Aksi halde fakirler yine fakirlikleri ile baş başa kalacaktır. Aynı zamanda belediyelerin zengin insanların hayırlarının toplanıp fakirlere ulaştırılması konusunda da çalışmaları olması gerekir. Bu hem İslam’ın ve insanlığın gereğidir,hem de aynı zamanda anayasadaki sosyal devlet ilkesinin gereğidir.

Ramazan ayıda durumu iyi olamayan insanlara yardım konusunda,hem hayır severler için, hem belediyelerimiz için ve hem de derneklerimiz için büyük fırsattır.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları