sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

6 Ağustos 2009 Perşembe Saat: 00:00

İstihdam Politikası

Sedat ÇORUH

Mevcut Hükümetle ilgili olarak zamaMevcut Hükümetle ilgili olarak zaman zaman değerlendirmelerde bulunuyoruz. Objektif bir biçimde başarılı bulduğumuz alanlarda, tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.Ancak aynı zamanda başarısız bulduğumuz konularda da yapıcı eleştirilerimizi yöneltiyoruz.

Bize göre Hükümet özellikle ; ihracat,sağlık,dış politika,ekonomi yönetimi,maliye gibi alanlarda kesinlikle çok başarılı,ancak eğitim,tarım,istihdam gibi alanlarda gerekli başarıyı ne yazık ki gösterememiştir.

Hükümet iş başına geldiğinde işsizlik oranı yaklaşık % 12 civarındaydı ve bunca zaman içerisinde bu oran aşağı yukarı değişmemiştir.Gerçekten işsizliğin önlenmesi konusunda ciddi bir çalışma ve çözüm önerisi sunulamamıştır.

Sayın Başbakan sürekli olarak Üniversitelerin sayısının artırılmasını istiyor,ancak o üniversitelerin alt yapısının hazırlanması ve gençlerin mezun olduklarında mesleklerine uygun işe yerleştirilmeleri konusunda, ne yazık ki herhangi bir ciddi çalışma yapılmıyor.

Avrupa’da Üniversitelerin ne kadar öğrenci alacaklarını, istihdam komisyonları belirlemektedir. Örneğin istihdam komisyonu bir çalışma yapıyor ve bu yıl ne kadar hukukçuya ihtiyaç var, ne kadar hekime ihtiyaç var ve ne kadar mühendise ihtiyaç var,bu konuda gerekli tespitlerini yapıyor ve o tespitlere göre öğrenci alınıyor, böylece üniversite mezunlarının işsiz kalması gibi bir sorun olmuyor.

Oysa bizde bu konuda hiç bir bilimsel çalışma yapılmamaktadır, politikacı, ben ilçeme mühendislik fakültesi istiyorum diyor,Hükümet’te ciddi hiç bir çalışma yapmadan gidip oraya o fakülteyi açıyor.Sonra o gençler yıllarca emek veriyor, okuyor,manen ve madden bir sürü fedakarlık yapıyor,hem kendisi hem ailesi yıpranıyor,ancak okulu bitirince iş bulamıyor, yazık günah değilmi bu gençlere.

Türkiye’de şuanda yaklaşık 20.000, işsiz Ziraat Mühendisi bulunmaktadır. Bütün Üniversitelerde ihtiyaç olmamasına rağmen ,Mühendislik fakülteleri var ve halende açılmaya devam etmektedir. Bu yalnızca bir meslek grubu için verdiğim örnektir, diğer örneğin ; kamu yönetimi,maliye,işletme,eğitim,fen fakültelerinde de durum kesinlikle farklı değildir.

Hükümetin acil olarak istihdam konusunda ve yeni fakülteler açılması konusunda, bilimsel verilere dayanan ,sağlıklı bir çalışma yapması gerekir,aksi halde işsizlik sorunu Ülkemizin en önemi hatta baş edilemeyecek sorunu olamaya devam edecektir.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları