sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

28 Nisan 2010 Çarşamba Saat: 00:00

Mevzuat Karmaşasına Çözüm

Sedat ÇORUH

Geçen günlerde M.Ali Ağca’nın tahl

Geçen günlerde M.Ali Ağca’nın tahliyesi nedeniyle ortaya çıkan tartışmalar ve diğer bir çok olay ortaya koymuştur ki,Türkiye ne yazık ki tam anlamı ile bir mevzuat karmaşası ile boğuşan bir ülke haline gelmiştir. Aynı suçtan aynı cezayı alan bir çok hükümlü , farklı Savcılıklar tarafından, farklı tarihlerde tahliye edilebilmektedir. Yanlış anlaşılmasın biz burada Savcı ve Hakimleri yani uygulayıcıları eleştirmiyoruz,çünkü burada sorun uygulayıcılardan değil ,yasa koyuculardan kaynaklanmaktadır.

Öyle yasalar çıkarılmaktadır ki,anlaşılması güç,iki manaya gelebilecek ve daha önce çıkan yasalarla çelişen bir anlam içermektedir. Aynı konuda bir den çok ve bir biri ile çelişen bir çok kanun çıkarılmakta sonrada bu karmaşayı uygulayıcıların çözmesi beklenmektedir. Böyle bir durumda da uygulayıcıların farklı yorumlar çıkarması gayet doğaldır.

Yasaların biliyorsunuz nitelik olarak, şu özellikleri taşıması gerekir; Anlaşılması kolay,iki manaya gelmeyecek şekilde,genel,soyut gibi tartışmasız özellikleri taşıması gerekir, aksi halde yapılan o yasanın iyi ve tekniğine uygun bir yasa olduğunu söyleyemeyiz.

Evet bu sorunlar ortaya şunu çıkarmaktadır ki, yasa yapma tekniğimiz kesinlikle yanlış ve çözüm aslında çokta zor değil. Şuan da ki sisteme göre yasalar şu şekilde yapılmaktadır ;Yasa teklif yada tasarıları Meclis Başkanlığına sunuluyor,Başkanlıkta yasa teklifini ilgili Meclis alt komisyonuna sevk ediyor,teklif komisyonlarda görüşülüp,kabul edildikten sonra,Meclis Genel Kuruluna sunuluyor,Genel Kurulda kabul edildikten sonrada onay için Cumhurbaşkanına sunuluyor.

Kısaca anlattığımız bir yasanın ortaya çıkış aşamasına ,yasa teklifinin, Genel Kurula gelmesinden önce ,Hukuk Profesörlerinden oluşan Danışma Kuruluna sunularak ,yasa teklifinin şekil ve esas açısından incelenerek,Genel Kurula Danışma Kurulunun, bağlayıcı olmayan görüş belirtmesi ve bu görüşe göre yasa hakkında gerekli düzeltmelerin yapılması, hiç kuşkusuz bir çok sorunu ortadan kaldıracaktır.

Danışma Kurulu Tüzük-Danıştay örneğinde olduğu gibi olacak, kurulun görüşü asla bağlayıcı olmayacak,kısaca Meclisin iradesinin üstünde hiçbir şekilde olamayacak. Ancak yeni yasanın anlam,şekil ve önceki yasalarla çelişmemesi konusunda bir uzman,bir bilirkişi kurulunun görüşü alınmış olacak, bu yeni sistem,tartışmasız bir biçimde Yasalarımızın çok daha kaliteli,amacına uygun ve halkımızın sorunlarına çözüm olmasına sebep olacaktır.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları