sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

17 Eylül 2010 Cuma Saat: 00:00

Siyaset ve Politika

Sedat ÇORUH

Siyasetin kelime manası toplum

Siyasetin kelime manası toplumu yönetme sanatıdır. Yani toplumu yönetme, topluma hizmet etme sanatıdır. Oysa politika toplumu yönetme değil, gerçek dışı bir takım sözlerle toplumu oyalama ve günü kurtarma uğraşıdır.

Bu durumun günlük siyasette sürekli uygulamalarını görmekteyiz. Şöyle ki bizim siyasetçilerimiz özellikle muhalefette farklı konuşmakta, iktidara gelince çok farklı uygulamalara imza atmaktadırlar. Bu duruma günlük siyasetten sayısız örnek verebiliriz. Örneğin ; muhalefette iken imf anlaşmalarını yırtıp atacaklarını söyleyenler,iktidara geldiklerinde imf anlaşmalarını harfiyen uygulamaktadırlar, muhalefette köylüye,çiftçiye,memura inanılmaz yardımlar ve haklar vereceklerini söyleyenler, iktidarda iken belki önceden verilen hakları bile geri alabilmektedirler.

Bu ve benzeri konularda sayısız örnekler verebiliriz. İşte bu şekilde vaatlerde bulunan muhalefet iktidara geldiğinde tamamen farklı uygulamalara imza atınca halk nezdinde ki inandırıcılıklarını tamamen kaybetmektedirler.

Muhalefetin bu kısır döngüden çıkabilmesi ve inandırıcı olabilmesi için, asla olmayacak, asla yapılamayacak vaatlerde bulunmaması gerekir, aksi halde sonuçta yine o siyasi hareket bu durumdan zarar görecektir.

İKTİDARIN KARNESİ

Her iktidarın belli dönemlerde kendilerine karne düzenlemeleri gerektiğini düşünüyoruz, o zaman iktidar geçmişi daha iyi değerlendirecek ve geleceği de çok daha doğru olarak planlayabilecektir.

Sayın Başbakan gerek partilileri, gerekse halkı sürekli olarak dinleyerek ,eleştirileri dikkate alarak, Bakanların icraatlarını,başarılarını ve başarısızlıklarını değerlendirmelidir o zaman şüphesiz daha başarılı olacaktırlar.

Bizim acizane değerlendirmemiz ; genel manada Hükümet başarılı, Sayın Başbakan iyi niyetli,çalışkan ve başarılı,Dış İşleri,Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı,Enerji bakanı,Ulaştırma Bakanı,Maliye Bakanı,Sağlık Bakanı çalışkan ve başarılı.

Hükümet ihracatı 20 milyar dolardan alıp,bugün 130 milyar dolara çıkardı, bu rakamlar yalnız başına, dış ticaretteki baş döndürücü değişimi ve başarıyı göstermektedir.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları