sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

24 Haziran'da oyunuz kime?
  • Muharrem İNCE
  • Recep Tayyip ERDOĞAN
  • Meral AKŞENER
  • Selahattin DEMİRTAŞ
  • Temel KARAMOLLAOĞLU
  • Doğu PERİNÇEK
Sedat ÇORUH

28 Şubat 2015 Cumartesi Saat: 22:39

Suç Oranları Neden Patladı ?

Sedat ÇORUH

Ülkemizde son yıllarda suç oranları adeta patladı. Her gün akıl almaz suçlar işleniyor ; hırsızlık, kap kaç, gasp, müessir fiil,cinsel saldırı, artık alışılmış her an karşılaşılan suçlar arasında yerlerini aldı.
Konu hakkında çeşitli yetkililer ve uzmanlar bu konuda çok çeşitli yorumlar yapmaktadır. Konunun iki boyutu var, birincisi ; suç oranları neden patladı, ikincisi ise ; bu sorun nasıl çözülecek ve suç oranları makul düzeye nasıl indirilecek.
İlk önce konunu birinci yönünü ele alalım, suç oranları neden patladı? Konunun ekonomik nedenleri olduğu gibi, bir de konunun ahlak boyutu var. Ekonominin kötüleştiği zamanlarda işsizliğe paralel olarak suç oranları artmaktadır, yani neden ekonomiktir.
Ancak konu yalnızca ekonomiye bağlanamayacak kadar karmaşık ve ağır bir sorundur şüphesiz. Konuyu yalnızca ekonomik gerekçelerle açıklayabilsek o zaman gelişmiş Ülkeler de suç oranlarının çok düşük olması beklenirdi, oysa Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletlerin’de suç oranları bizden kat kat yüksektir.
Bugün Avrupa’nın ve A.B.D.’nin büyük şehirlerinde akşam 20.00’den sonra insanlar dışarı çıkamamaktadırlar, zira bu şehirlerde insanların can, mal ve ırz güvenliği kesinlikle yoktur. Biz suç oranlarının yüksekliğinden yakınıyoruz ancak, batılı ülkelerinin suç oranları bize göre inanılmaz derecede yüksektir.
O halde konunun ekonomiden çok daha önemli bir yönü var, oda ahlaktır. Son yıllarda toplumumuz büyük bir ahlak erozyonuna uğramıştır, bunun çok çeşitli nedenleri vardır. Toplumun ahlakının bozulması için sayısız faktör var, ancak toplumun ahlakının düzelmesi için yapılan hiç bir çalışma yoktur. İnternet, sinema, televizyon, dergi, gazete yayınları, toplumun ahlakının bozulması yönünde inanılmaz derecede etkendir. Ancak aynı yayın organları toplumun ahlak seviyesinin yükseltilmesi konusunda hiç bir şey yapmaktadırlar.
Hatta geçenlerde bir yazar daha da ileri giderek mutlak özgürlüğü savunmakta ve ahlakın kaynağının hiç bir şekilde ilahi olmadığını yalnızca ahlak anlayışının doğuştan olduğunu ve insanın kendiliğinden bunu geliştirebileceğini iddia etmektedir.
Böyle bir anlayış olabilir mi? Allah sevgisi ,Allah korkusu ve ahiret inancı olmadan insanları mükemmel ahlak seviyesine çıkarabilir miyiz,tabiî ki çıkaramayız,zira bunun tarihte sayısız örneği mevcuttur.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları