sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

27 Mayıs 2010 Perşembe Saat: 00:00

Toplumsal Barış

Sedat ÇORUH

Terör saldırıları ne yazık k

Terör saldırıları ne yazık ki son zamanlarda artarak devam ediyor. Bu saldırıları kimler ne amaçla yapmış olurlarsa olsunlar, kesinlikle o kurşunlar toplumsal barışımıza sıkılmıştır ve o kurşunlar ilk önce saldırıya uğrayan asker ve polis ailelerini daha sonrada bütün toplumumuzu acıya boğmuştur.

Toplumumuzun, hangi fikre sahip olursa olsun bütün kesimleri mutlak manada bu ve benzeri saldırıları nefretle kınamalı ve bu eylemlere karşı her açıdan ortak bir mücadele vermelidir. Zira bu saldırı hiç şüphesiz bütün topluma inanılmaz zararlar vermiştir ve inanılmaz yaralar açmıştır. Çünkü ne kadar farklı düşüncelere sahip olursak olalım demokrasi kültürünün gereği olarak düşüncelerimize saygılı olmalıyız.

Hiç bir amaç ve düşünce, masum insanlara şiddet uygulanmasını haklı kılamaz. Bütün düşünce grupları unutmamalıdır ki, karşıt düşünceli tarafa uygulanan şiddet, bir başka zaman diğer tarafa dönebilir bu durumun tarihte sayısız örnekleri mevcuttur.

Böyle hassas dönemlerde, sorumluluk mevkilerinde bulunan insanların, ortamı yatıştıran ve toplumsal barışı sağlayan açıklamalar yapması beklenirken, ne yazık ki bir kısım siyasiler ,hemen daha olaylar aydınlanmadan ,özellikle Hükümeti suçlamaları,toplumsal barışa değil, toplumsal gerilime hizmet etmesine sebep olmuştur.

Bu tür olaylar soğukkanlılıkla değerlendirilmeli ve toplumsal dersler çıkarılmalıdır. Bu açıklamaların sonucunda, bir takım insanların cami avlusunda cenazenin başucunda taziye ve cenaze namazı için iyi niyetle gelen bakanlara saldırması, inanılmaz derece çirkin bir harekettir. Hiç kimse asla böyle acı bir olayı , siyasi ikbali ve hedefi için asla kullanmamalıdır ve hiç birimizin de,cenazelerin şova çevrilmesine izin vermemesi gerekir.

Ayrıca son zamanlarda adeta moda haline gelen cenazeyi alkışlamada, ne Yüce dinimizde ne örfümüzde asla bulunmayan ve hatta batıda da bulunmayan,cenazeye de, yakınlarına da hiç bir faydası olmayan, çok çirkin bir uygulamadır. Oysa cenaze konusundaki bizim binlerce yıllık dini uygulamamız,yakınlarına taziye,ölene duadır ve en güzeli de şüphesiz budur.

Bütün toplum olarak aynı gemide bulunuyoruz, gemi zarar görürse bundan hepimiz zarar görürüz. Bir kısım insanlar gemiyi bölmeye bir kısmı da bu gemiye zarar vermeye çalışıyorlar, eğer birlik ve beraberliğimizi korursak hiç kimse bize asla zarar veremez. Aynı düşüncede olmak zorunda değiliz, ancak şiddete karşı olamaya ve düşüncelerimize saygı göstermeye ve demokrat olamaya kesinlikle mecburuz.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları