sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sedat ÇORUH

13 Ağustos 2009 Perşembe Saat: 00:00

Yapıcı ve Yıkıcı Muhalefet

Sedat ÇORUH

Evet ülkemizde ne yazık ki, çoğu zaman muEvet ülkemizde ne yazık ki, çoğu zaman muhalefet anlayışı yapıcıdan çok yıkıcıdır. Muhalefet denince akla , iktidarın doğru yanlış yapmış olduğu her icraatı beğenmemek ve acımasızca eleştirmek gelir. Tabi muhalefet her fırsatta bu politikayı güderken ,bu anlayışı halkın beğendiğini ,takdir ettiğini ,ona oy kazandıracağını düşünmektedir.

Oysa bize göre durum tam tersidir. Belki geçmiş dönemlerde bu popülist muhalefet anlayışı kitleler tarafından beğenilmekteydi,ancak günümüzde gerçekten bu tarz bir muhalefet hiç bir şekilde beğenilmemektedir.

Çünkü eski tarz muhalefet anlayışı toplum tarafından da,beğenilmekte ve bizzat toplum tarafından da uygulanmaktaydı. Şöyle ki ;iktidar güzel bir icraat yapsa bile ,vatandaş başka bir partiyi tutuyorsa, iktidarın o doğru icraatını beğenmemekte,haksız olarak eleştirmektedir. Ancak kendi partisi yanlış bir icraat yapsa bile ,bu icraatın yanlışlığını kabul etmemektedir. Sonuç olarak ta toplumun ve partilerin bu tutumu memlekete inanılmaz zararlar vermektedir.

Hatta muhalefet bazen daha inanılmaz bir icraat yapmakta ve kendi parti programında olup ta, iktidar tarafından uygulamaya konulan bir projenin yanlış bir proje olduğunu öne sürerek acımasız bir şekilde iktidarı eleştirmekte ve gerçekten de komik duruma düşmektedir.

Artık toplumumuz doğru olarak, bu tarz popülist muhalefet anlayışına pirim vermemektedir. Çünkü hiç şüphesiz her iktidarın doğruları ve yanlışları olduğu gibi, her muhalefetinde doğruları ve yanlışları olmaktadır.

Halkımız muhalefetten ,iktidarın doğru icraatlarını desteklemesini,yanlış icraatlarını da eleştirmesini ve engellemesini beklemektedir.İşte o zaman muhalefet tam olarak görevini yapmış olur.

Bir de bizde muhalefet yalnızca iktidarı her konuda eleştirmek olarak yorumlanmaktadır. Oysa gerçek muhalefet alternatif ve doğru projeleri ortaya koymaktadır.

Mesela benim hayalimdeki muhalefet ; öncelikle gölge bakanlar kurulu listesini hazırlayacak ve halka açıklayacak,şüphesiz bakanlar teknokratlardan,uzmanlardan oluşacak. Yani halk bir partiyi seçtiğinde Başbakanın, örneğin Milli Eğitim bakanının kim olduğunu bilecek ve ona göre oy verecek.

İkinci önemli hususta muhalefet bütün bakanlıklar ve diğer yönetim kademeleri için a’dan, z’ye kadar ayrıntılı program ve projeler hazırlayacak ve seçimden aylar önce bunu topluma açıklayacak. İşte bize göre doğru ve gerçek muhalefet budur.


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları