sanalbasin.com üyesidir
ust

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Songül KARAKOÇ

29 Ekim 2014 Çarşamba Saat: 23:14

Gökyüzü Senin Gözlerin

Songül KARAKOÇ

Beyaz yakalı, kara önlüklü öğrenciler sıraya dizilip, okulun sinema salonuna (belki o yıllarda bir sinema salonu bile değildi) alınıyorlardı. İçine gömüldükleri koltuklarda, duvardan yansıyan siyah beyaz görüntülerle eğlenceli halleri gitmiş, top tüfek seslerini, dehşet, korku ama meraklı gözlerle izliyorlardı. Belki de ilk kez 1. sınıfta bu gösterimle tanık olmuşlardı Kurtuluş Mücadelesi'ne, ilk kez o gün tanışmışlardı ülkenin geçmiş haliyle. O günü, o filmi, savaşın korkunçluğunu, verilen mücadeleyi,kurtuluşumuzu o renksiz görüntülerden nasıl etkilendiğimi hala anımsıyorum.

Sonra ki yıllarda, tüm çocukların olduğu gibi benim de kalbime işlendi, o eşsiz mavi gözler. Ve bu gözlerin kıymetini bilerek, hayranlık duyarak büyüdük hepimiz. Nasıl hayran olunmasındı, ülkede maddi ve manevi çöküşün, yokluğun yaşandığı bir dönemde, umutsuz halka umut aşılayan birine...“Biz azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez. Ya İstiklal Ya Ölüm diyen mavi gözlü deve...

Çökmek üzere olan bir ülkeye bağımsızlığını, özgürlüğünü Cumhuriyetle birlikte kazandırıp,yeniden kendi inanç ve azmiyle ayağa kaldıran, ilkeleri ve inkılaplarıyla modernize ederek çağdaş hale getiren, halkının menfaatlerini kendi menfaatlerinden üstün tutan, tarif edilmez onca özelliği bünyesinde toplamış , dünyanın bile anısı önünde saygıyla eğildiği bu ulu insana nasıl hayran olunmasındı...

Ömrünün büyük kısmını cephelerde, savaşlarda, düşmana karşı mücadele ederek, son yıllarını ise hasta geçirmesine karşılık 57 yıllık ömrüne kayıtlı 3997 kitap sığdırmış, bu büyük komutana nasıl hayran olunmasındı...''Çocukluğumda elime geçen beş kuruşu kitaplara vermeseydim bunları yapamazdım'' diyen, son yıllarında bile yeni bir dil öğrenme çabasına giren bu büyük öndere nasıl hayran olunmasındı...

O kadar çok sebep var ki hayran olunmak için, yaptıklarını hatırlatmaya kalksam okuduğu kitaplar kadar bir sıralama yapmam gerekir. Biliyoruz biliyoruz da, bilmek istemeyenler de çok aramızda. Bilmiyorlar, O olmasaydı olur muyduk?

Bir milletin yoktan varedilişinin , saltanatın kaldırılarak egemenliğin kayıtsız şartsız millete geçmesinin, bu uğurda genç yaşlı çoluk çocuk demeden onlarca şehidin verilmesinin adıydı Cumhuriyet. Şehit kanıyla sulanıp açmış gül bahçeleri demekti Cumhuriyet. Oysa ne yazık ki, yaşadığımız şu son yıllar da Atatürk ve Cumhuriyet için tehditler büyük oranda artmış, düşmanlık ve hainlikler çoğalmış, Cumhuriyet'i yok etme çabaları hız almıştır. Ne dökülen kanların sembolü bayraklar istiklalsiz, ne vatan milletsiz, ne de Cumhuriyet O’ndan bağımsız düşünülebilir mi?

Bu nedenle, bu bilinci taşıyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına her zamankinden çok daha büyük görevler düşüyor. O'na daha çok bağlanmalı, O’nu daha çok anlamalı, çocuklarımıza ve gençlerimize O'nu daha çok anlatmalı, emanetine sahip çıkacak yeni nesilleri daha çok eğitmeliyiz.Ve daha 1. sınıfta bu eğitime Kurtuluş Savaşı’nı içeren film gösterimleriyle başlanmalı ve mutlaka her türk vatandaşı Çanakkale Şehitliğini görmelidir.

Sadece ülkemiz için değil, dünya tarihinin en önemli var olma mücadelesi olan, bütün imkansızlıklarına rağmen , el birliğiyle fedakarlık,cengaverlik ve üstün kahramanlıklar göstererek elde edilmiş zaferlerin hediyesidir, onurlu ve bağımsız yaşama iradesi. Kalbinde bu iradenin minnetini duyan herkes 91. Yılında Cumhuriyet Bayramımızı tüm kısıtlamalara rağmen, bilinçle, inançla, vefa ve coşkuyla ama yine buruk bir tadla kutladı.

Silmeye çalışsalar da izlerini bizden, gökyüzü senin gözlerin, o gitmez üzerimizden………


Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız :
E-mail Adresiniz :
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?
 

Belirtiyorum.com İnternet Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları